c* Margreet verkoopt het best Gespecialiseerd team in ADRZ Vlissingen AntwanTolhoek denkt stiekem aan een etappezege 'Ons kent ons', dat gaat René Verhulst straks missen Owen is Kees Ziekenhuis ADRZ opent op 1 september een borstkankercentrum (BKC) in Vlissingen. Daar kan veel sneller dan voorheen een diagnose worden gesteld. Ook is binnen vijf dagen een behandelplan klaar. De Vlissingse kreeg de felbegeerde bokaal uit handen van juryvoorzit ter en schrijver Thomas Verbogt. Ze was daarvoor in Amsterdam met vier andere genomineerden, die waren overgebleven uit dertig kan didaten. Margreet de Haan (49) werkte lang in de boekwinkel van de Ho geschool Zeeland, maar nam bijna twee jaar geleden boekhandel 't Spui over met haar zus en zwager. Ze verkoopt niet alleen boeken, ze organiseert er hele evenementen rondom en weet zo veel mensen te verleiden naar de Oude Markt in Vlissingen te komen. Dat was voor de jury ook de reden haar de prijs te gunnen. De winnares is overdonderd. „Deze titel is heel prestigieus in boekenland. Ik ben nu een jaar lang ambassadeur, krijg een column in een boekenblad, mag recensies schrijven en ga zo maar door. Maar eerst morgen weer gewoon lekker in de winkel werken." De patiëntenkamers ogen als hotel kamers, met eigen sanitair en een logeerbed. De wachtkamer is mooi aangekleed met wandvisuals en veel groen. Maar de grootse winst van het multidisciplinair BKC zit elders: minder lang onzekerheid over de diagnose, een dag of vijf la ter al duidelijkheid over het behan delplan. Op het nieuwe BKC is het hele proces onder de loep genomen en geoptimaliseerd, vertelt Claudia Brandenburg, bestuursvoorzitter van het ADRZ. Dat begint al bij de huisarts. „Die verwijst naar het BKC via de computer. Binnen één dag wordt contact opgenomen met de patiënt en binnen twee dagen is de afspraak gepland. Is er alleen een verdacht plekje dat voor de zeker heid gescreend moet worden, dan wordt de patiënt doorgestuurd naar de afdeling radiologie in Vlissingen. Dat laatste gebeurt met een gloed nieuw apparaat: de tomosynthese. Gaat het om een sterkere aanwij zing, dan gaat de patiënt recht streeks naar het BKC in Vlissingen voor een dubbelafspraak met chi rurg en radioloog. Maximaal twee dagen later zit de patiënt bij de chi rurg voor de uitslag." Na Zorgsaam heeft nu ook ADRZ dit apparaat, dat het borstweefsel in 3D vastlegt en een veel nauwkeuri ger diagnose mogelijk maakt. „Mo gelijk kan de patiënt dan al direct gerustgesteld worden." Binnen 48 uur is de uitslag van het weefselmonster bekend. Dan is duidelijk om welk soort tumor het precies gaat en kan het multidisci plinair team (MD O) in het overleg dat twee keer per week wordt ge houden een behandelplan opstel len. Diagnose en behandelplan worden door meerdere dokters be oordeeld. Binnen een week kan de patiënt zo te horen krijgen wat de precieze diagnose is én wat de vol gende stappen zijn. Maximaal twee dagen na het onderzoek zit de patiënt bij de chirurg voor de uitslag De BKC van het ADRZ behandelt naar verwachting zo'n 225 nieuwe patiënten per jaar. Bij Zorgsaam in Terneuzen is acht jaar geleden een mammapoli opgezet. De beide poli's gaan samenwerken in een multidisciplinair team waarbij de patiënten worden besproken en de zelfde procedures worden gehan teerd. De locaties Vlissingen en Terneuzen werken met teams van specialisten die of in ADRZ of in Zorgsaam werken en samen over patiënten overleggen. De teams be staan uit een radioloog, plastisch chirurg, mammaverpleegkundige, mammachirurg, radiotherapeut, oncoloog, verpleegkundig specia list en patholoog. Bij erfelijke vor men van borstkanker schuiven ook de gynaecoloog en genetisch speci alist aan. Mammaverpleegkundi gen zijn al opgeleid, verpleegkun dig specialisten worden nog opge leid voor de nieuwe afdeling. Nieuw is ook de casemanager: één aanspreekpunt voor de patiënt in het hele proces. Handig is ook dat de hele afdeling functioneel is opgezet: alle spreek- ruimtes grenzen aan elkaar. Vanaf r september wordt volgens het nieuwe concept gewerkt, de herin richting is eind dit jaar achter de rug. If dinsdag 29 augustus 2017 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND12 Margreet de Haan is de beste boekverkoper van Nederland. De mede-eigenaresse van boek handel 't Spui in Vlissingen kreeg die titel gistermiddag van de landelijke Stichting Elspeet. Wendy Wagenmakers Vlissingen M FOTO RUBEN OREEL Afscheidsinterview ZEELAND8 Owen Kaat uit Goes speelt de rol van Kees Dijkstra in de film Schippers van de Kame leon ZEELAND5 Borstkankercentrum van start Ondine van der Vleuten Vlissingen -Claudia Brandenburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 29