E 17 - Ons beeld is dat multinationals meer belang zijn gaan hechten aan Nederland Om te kunnen innoveren moetje samenwerken. Innovatie is van wezenlijk belang mkb'ers en kennisinstellingen pro ducten te verduurzamen en daarin een toppositie in de wereld te be machtigen. „We staan voor grote maatschap pelijke uitdagingen op het gebied van voeding. We moeten we zuini ger omgaan met onze grondstoffen. Zodat we bijvoorbeeld alles van een appel, wortel of ui kunnen gebrui ken en geen restafval over hebben. Nu gebruiken we bijvoorbeeld slechts 6o procent van een ui, dat is inefficiënt en niet duurzaam. We willen slimme oplossingen vinden, zoals voor het volgende probleem: als je een appel doorsnijdt, dan wordt hij meteen bruin. Bedenken hoe die langer mee gaat, kunnen we als Unilever niet in ons eentje, daar hebben we ook andere partijen voor nodig." Fiscaal klimaat Tegelijkertijd hebben multinatio nals ook zorgen over de schaarste aan talent. Die vormt een bedrei ging voor de concurrentiekracht van Nederland op de langere ter mijn. „Een studentenstop bij de TU's is echt funest voor Nederland als innovatieland", vindt Hamer. Hoogleraar Dries Faems van Rijksuniversiteit Groningen pleit voor de slimme samenwerking tus sen de grote en kleine bedrijven, start-ups en wetenschappers. „Om te kunnen innoveren, moet je sa menwerken. En innovatie is van wezenlijk belang voor de concur rentiepositie en economische groei van Nederland. Daarmee kunnen we maatschappelijke problemen oplossen, nieuwe markten aanbo ren en welvaart creëren." Overigens is er volgens hem nog een reden waarom multinationals nu vaker Nederland verkiezen bo ven de BRIC-landen: het aantrek kelijke fiscale klimaat. „Maatrege len als de innovatiebox maken het voor multinationals erg aantrekke lijk om hier meer te investeren." Onder leiding van de Iraanse Amerikaan steeg Expedia, het grootste reisbedrijf van de VS, op tot grote hoogte. De omzet ver viervoudigde tot 8,7 miljard dollar in 2016. Bij Expedia was een van zijn taken om de toenemende concurrentie van nieuwe platfor men als Airbnb voor te blijven. De 48-jarige Khosrowshahi zal de wanorde en chaos bij Uber moeten aanpakken. De in juni teruggetreden topman Travis Kalanick kwam onder meer in het nieuws na een woede-uitbarsting tegen een van zijn eigen chauf feurs. Het ooit zo onberispelijke imago van de lieveling van grote beleggers kreeg een grote deuk, omdat er sprake zou zijn van dis criminatie, intimidatie, seksisme en een agressieve werkcultuur. Uiteindelijk stapte Kalanick Het ooit zo onberispelijke imago van Uber kreeg door Kalanick een grote deuk op omdat grote aandeelhouders het niet meer in hem zagen zitten. Hij was toen al voor onbepaalde tijd met verlof gestuurd. Officieel, zoals het toen heette, om aan zich zelf te werken. Khosrowshahi is misschien geen beroemdheid in de tech- wereld van Silicon Valley - Expe dia is gevestigd in de staat Was hington in het noordwesten van de Verenigde Staten - maar zijn cv is tiptop in orde. Expedia werd on der zijn leiding het grootste online reisbureau van de VS, met sites als Hotels.com, Trivago en Travelocity in de portfolio. Een auto, accom modatie of vliegticket, het is alle maal te huren of te boeken via het reisbedrijf. Elektrotechnicus Khosrowshahi is geboren in Iran en kwam als kind op 9-jarige leef tijd naar de VS. Hij groeide op in de staat New York en is Ameri kaans staatsburger. Hij is afgestu deerd als elektrotechnicus aan Brown University. Voordat hij bij Expedia kwam, was hij financieel directeur bij IAC, het internet- en mediabedrijf van zakenman Barry Diller. IAC nam Expedia in 2003 over, om het twee jaar later weer op eigen be nen te zetten met Khosrowshahi aan het roer. Hij werkte in het be gin van zijn carrière zeven jaar bij de Amerikaanse zakenbank Allen Co. In tegenstelling tot Kalanick is Khosrowshahi uitgesproken kri tisch over de Amerikaanse presi dent Donald Trump. Waar zijn voorganger Kalanick tot recent aanschoof in Trumps adviesraad voor ceo's, steunde Khosrow- shahi's bedrijf Expedia de juridi sche strijd tegen het inreisverbod voor mensen uit moslimlanden. Maar Khosrowshahi zal zich vooral moeten richten op de pro blemen bij Uber. Zo moet hij het Uber wacht een juridische strijd rondom de toekomst van zelf rijdende auto's hoofd bieden aan de beschuldigin gen van diefstal van bedrijfsgehei men bij Google-zusterbedrijf Waymo. Ook zal de nieuwe top man moeten werken aan een be tere relatie met de investeerders. Uber wacht een juridische strijd rondom de toekomst van het pro gramma, waarin zelfrijdende auto's worden ontwikkeld. Voor de continuïteit en de rust binnen het taxibedrijf is het volgens Forbes ook van groot belang dat er binnenkort een nieuwe operatio neel manager en financiële top man worden aangesteld. Race Ook Jeff Immelt was in de race voor de toppositie bij Uber. De voormalige baas van het indus triële conglomeraat General Elec tric (GE) haakte afgelopen week einde af. Ook Meg Whitman, de huidige bestuursvoorzitter van Hewlett Packard Enterprise (HPE), werd genoemd. Zij besloot uiteindelijk bij HPE te blijven. dinsdag 29 augustus 2017 A Model van de drijvende haven van Marin. Een van de slimme oplossingen die in Nederland worden bedacht, foto marin —Thomas Grosfeld Dries Faems Topman Expedia gaat puinruimen bij Uber Dara Khosrowshahi wordt de nieuwe topman van de door schandalen geplaagde taxi dienst Uber. Hij komt van reisbe- drijf Expedia, dat twaalf jaar door hem werd geleid. Nu moet hij de puinhopen opruimen die zijn achtergebleven na het ver trek van Uber-oprichter Travis Kalanick. Jules van der Leeuw Seattle/Rotterdam r Onder leiding van Dara Khos rowshahi verviervoudigde de omzet van Expedia in twaalf jaar tijd tot 8,7 miljard dollar. Nu moet hij in eerste instantie puinruimen bij Uber en de band met de investeerders weer ver beteren. Dara Khosrowshahi is geen vriend van presi- dent Donald Trump. FOTO REUTERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 17