0) O O lil 16 Buitenland kon beloften niet waarmaken Altice Shell Philips Multinationals als AkzoNobel, Unilever en DSM steken meer geld in onderzoek en ontwikkeling in Nederland. Daarbij werken ze samen met het midden- en kleinbedrijf en start-ups. Kort 'Meer geld nodig voor schoon drinkwater' Er is meer geld nodig om te zorgen voor schoon drinkwater en sanitaire voorzienin gen voor de hele wereldbevolking. In totaal gaat het om ruim 125 miljard euro per jaar, het viervoudige van wat er op dit moment aan drinkwater wordt uitgegeven. Dat zegt de Wereldbank in een rapport. Om die uitgaven echt effectief te laten zijn, moeten investeringen beter worden gecoör dineerd. Ook moet er gericht worden geïnvesteerd, zodat het water ook beschik baar komt voor de allerarmsten. Daarnaast moeten overheden nauwer samenwerken met het bedrijfsleven om de kosten van de projecten te kunnen dragen. „Miljoenen mensen zitten nu vast in armoede door de slechte beschikbaarheid van water en sanitaire voorzieningen", stelt directeur Guangzhe Chen van het water programma van de Wereldbank. Bedrijven gaan strijd aan met schade door graafwerk Schade aan kabels en leidingen door graaf werkzaamheden moeten snel tot het verleden gaan behoren. Bouwbedrijf VolkerWessels en gasinfrastructuurbedrijf Gasunie werken aan een speciale scanner waarmee straks via de smartphone of tablet onder de grond kan worden gekeken. Met behulp van de technologie kan volgens het bouwbedrijf straks iedereen 'door de grond heen kijken'. Daardoor kunnen dui zenden graafschades worden voorkomen. In Nederland ontstaat bij graafwerkzaam heden jaarlijks zo'n 35.000 keer schade aan bestaande kabels en leidingen. Het prijs kaartje dat aan deze schadepost hangt, is circa 25 miljoen euro. De betaversie van de grondscanner is al uit gebreid getest. Binnen twee jaar zijn de scanners beschikbaar voor de professionele markt, waarna een versie voor de particu liere markt volgt. Aantal pensioenfondsen verder afgenomen Het aantal pensioenfondsen is de afgelopen jaren sterk gedaald. Toezichthouder De Nederlandsche Bank (DNB) telt er momenteel 268. Twintig jaar geleden waren dat er nog bijna vier keer zoveel. Dat komt vooral doordat steeds minder bedrijven een eigen pensioenfonds hebben. Pensioenfondsen die besluiten te fuseren of hun bezittingen en verplichtingen over te dragen aan een andere pensioenuitvoerder, doen dat volgens DNB meestal omdat de toekomstbestendigheid in het geding is. DNB verwacht dat de komende tijd meer pensioenfondsen noodgedwongen de krachten zullen bundelen. Er zijn nu al 45 fondsen die bij de toezichthouder hebben aangekondigd dat zij ermee stoppen. DNB heeft dit jaar nog eens 22 kwetsbare fondsen verzocht een actieplan op te stellen. Arcadis Deze ontwikke ling blijkt uit de nieuwste R&D- barometer van VNO-NCW. Voor dit onder zoek werden de vijftien grootste kennisintensieve bedrijven van Nederland gevraagd naar hun investeringen, trends en zorgen op het gebied van onder zoek en ontwikkeling. Het is voor het eerst sinds 2011 dat VNO- NCW de plannen onder de groot ste multinationals peilt. Een duidelijk verschil met het onderzoek van destijds: de investe ringen van multinationals in R&D zijn fors gestegen. In 2011 gaven de elf ondervraagde Nederlandse mul tinationals bij elkaar 8 miljard euro uit aan innovatie, nu hebben vijf tien ondervraagde bedrijven 23 miljard euro uitgegeven. De nieuw ste barometer, die vandaag ver schijnt, laat nog een andere ver schuiving zien: waar de multinatio nals in 2011 zeiden hun onderzoek en ontwikkeling te willen doen in landen als Brazilië, Rusland, India en China (de zogeheten BRIC-lan- den), lijken ze daar nu van terug te komen. In de enquête geven de bedrijven duidelijk aan minder aandacht te hebben voor de opkomende lan den. Hoeveel geld de Nederlandse multinationals nu per saldo steken in de BRIC-landen heeft VNO- NCW niet nagevraagd. Volgens in novatie-expert Thomas Grosfeld van VNO-NCW loopt deze ont wikkeling niet bij elke sector paral lel. „Je kunt je voorstellen dat een groot bedrijf dat waterkokers in China op de markt brengt, daar dicht op de markt wil blijven zit ten." De afnemende interesse in BRIC-landen valt volgens het on derzoek samen met een andere op vallende ontwikkeling: Neder landse multinationals kiezen weer voor innovatie in Nederland. Extra banen Volgens de barometer geven koplo pers als Unilever en DSM nu in to taal 3,2 miljard uit aan innovatie in Nederland, in 2011 was dit nog een totaalbedrag van 2,5 miljard euro. Daarnaast is ook de werkgelegen heid toegenomen; in 2011 werkten nog 13.000 mensen als onderzoeker in R&D in Nederland, nu zijn dat er omstreeks 16.000. Verder blijkt uit de enquête dat van de 3,2 miljard euro ongeveer 1,4 miljard aan R&D in samenwerking in Nederland wordt gedaan. Naar schatting werken de multinationals met zo'n 500 tot 700 mkb-bedrij- ven samen als het gaat om innova tie. Twee derde van de multinatio nals onderneemt activiteiten met starters. Daarnaast weten de multinatio nals ook de kennisinstellingen goed te vinden. De samenwerking spitst zich vooral toe op de technische universiteiten en TNO. Grosfeld van VNO-NCW: „Ons beeld van de multinationals is dat ze meer belang zijn gaan hechten aan Nederland, ook omdat het ves tigingsklimaat is verbeterd. Een van onze verklaringen is dat opko mende markten enorme beloftes in zich hadden van kansen en groei, maar die hebben zij niet kunnen waarmaken. Daarnaast voelen be drijven de behoefte om hun activi teiten te concentreren juist op die plekken waar de kennis samen komt, zoals rond de campus in Delft of Wageningen." Mega-eiland Een voorbeeld hiervan is Marin, een kennisinstelling waar bedrij ven en wetenschappers samen zoe ken naar duurzame oplossingen in de maritieme sector. Zo ontwik kelde Marin onlangs een concept voor een drijvend mega-eiland. „In een tijd van zeespiegelstijging en overbevolkte steden, zijn drijvende havens een alternatief dat aansluit bij de Nederlandse maritieme sec tor", aldus directeur Bas Buchner. Ook Unilever kiest voor samen werking. Het bedrijf heeft onlangs besloten om zijn onderzoeksafde ling over te hevelen naar de Wagen ingen Campus, om zo zijn ontwik kelingsactiviteiten op het gebied van voeding op een centraal punt onder te brengen. „In Wageningen zitten we dicht bij de universiteit en start-ups. Zo hebben we direct toegang tot ken nis en het toptalent. De campussen zijn broedplaatsen waar de beste wetenschappers werken die bedrij ven kunnen helpen om uitdagin gen op te lossen", zegt R&D-direc- teur Rob Hamer van Unilever, te vens voorzitter van de technologie commissie van VNO-NCW. Naast het uitwisselen van kennis ziet Unilever - goed voor een inno vatiebudget van zo'n 900 miljoen euro per jaar - ook kans om in samenwerking met start-ups, WASHINGTON AMSTERDAM AMSTERDAM O De kabelmaat schappij gaat voor een miljard euro aan eigen aandelen inko pen. m Beleggers hopen op nieuwe orders uit de VS voor het ingenieurs bureau om wa teroverlast tegen te gaan. m Het bedrijf heeft last van de or kaan in Texas en de lagere olie prijs. m Het elektronica concern heeft last van de dure euro. dinsdag 29 augustus 2017 Natasja de Groot Den Haag o c

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 16