Worstenbroodje zonder vette vingers na het eten 13 Leider Roemeense bende voor de rechter om zakkenrollen in Disneyland rr Hoeveel Nederlandse vakantiegangers te maken hebben gehad met de vin gervlugge kinderen van de Tinca-clan? Tientallen? De woordvoerster van het Openbaar Ministerie in de stad Meaux, vlakbij Parijs, kan het niet op lepelen. Het strafdossier is erg dik, zegt ze, grote kans dat ook de nodige Ne derlanders zijn beroofd. De criminele Roemeense clan die tussen 2014 en 2016 op bijna industri ële wijze Disneyland Parijs teisterde, bestal bij voorkeur buitenlandse toe risten. Die zijn vaak minder op hun hoede en doen vanwege taalproble men lang niet altijd aangifte. Met ge organiseerd zakkenrollen en het weg rukken van merktassen draaide alleen al één gezin van de clan een dagomzet van ruim 800 euro. Verdachten Vandaag begint in Meaux het proces. Tien verdachten worden voorgeleid, onder wie Marian Tinea zelf. Deze 57- jarige crimineel uit de Roemeense stad Craiova leidde volgens de aan klacht een organisatie die kinderen leerde stelen, ze overdag afzette bij toeristische trekpleisters en ze 's avonds huisvestte in krotten. Wie onvoldoende buit binnenbracht werd bedreigd of kreeg klappen. Het lijkt een negentiende-eeuwse roman van Charles Dickens, maar het speelt anno 2017. Marian Tinea in de rol van de fic tieve schurk Fagin, die Oliver Twist en andere kinderen in Londen leerde om portemonnees en horloges te stelen. In de moderne versie hadden Tinca en zijn trawanten het vooral gemunt op mobieltjes en merkspullen. Na jaren speurwerk staat de bende leider dan eindelijk zelf terecht. Samen met zijn vrouw Mariana (51) stuurde Tinca ook zijn eigen kinderen uit stelen. In de loop der jaren werden ze vaak gearresteerd, maar dat had nauwelijks effect. Kinderen onder de dertien kunnen volgens het Franse recht niet worden vastgezet. Oudere kinderen werden vaak ondergebracht in tehuizen of bij pleegouders, maar binnen een paar dagen ontsnapten ze. Om weer meteen te gaan roven. Een meisje blijkt zelfs 48 keer aangehouden door de politie wegens diefstal. Volgens de Franse commissaris Georges, die het onderzoek leidde, had de clan een lucratieve dagindeling, 's Ochtends moesten de kinderen wer ken in en rond de grote warenhuizen in Parijs. In de middag werden ze naar Disneyland gedirigeerd voor bezoekers die kwamen voor de grote parade. De Tinea's wachtten ze op in de metro of in het winkelcentrum Val d'Europa. Ze hanteerden een beproefd stramien: de eerste leidde af, de tweede stal en de derde nam de buit over en verdween. Die buit bestond veelal uit dure tassen, mobieltjes en sieraden. Geschatte to tale waarde volgens de politie: een mil joen euro. En dan deden de meeste ge dupeerden niet eens aangifte. Bewijzen De Tinea's zijn langdurig afgeluisterd om bewijzen te verzamelen. Uit die te lefoongesprekken komt naar voren dat vader Marian zijn roofploegen compli menteerde of ze genadeloos de huid vol schold als ze naar zijn zin niet ge noeg hadden binnengebracht. Moeder Mariana regelde de transfers van het geld. Terwijl alle families in Frankrijk leefden van uitkeringen, werden kapi talen naar Roemenië verstuurd. De Tinea's bezitten daar terreinen, appar tementen en auto's. Behalve de Roemeense clan staan een Franse hoteleigenaar en een Chi nese restaurateur terecht wegens wit wassen van de buit. De hoofdverdach ten riskeren celstraffen tot 30 jaar. Slechts Luxueus verblijf in een Kasteelhotel! arrea De gezonde snack is op nu nog al leen beschikbaar voor de topspor ters die in Papendal trainen. Vanaf volgende week zijn de worsten broodjes ook verkrijgbaar in kan tines van diverse amateurvoet balclubs in heel Nederland. Eiwitten en gezonde koolhydraten zijn de voornaamste be standdelen van de nieuwe snack, vertelt voedingsonderzoeker Je roen Wouters. „Topsporters nuttigen na een intensieve trai ningssessie vaak een eiwitshake of een kwarkje", zegt Wouters. „Om te herstellen van een training, hebben de spieren gemiddeld zo'n 20 gram eiwitten nodig. Zo'n shake is daarvoor ideaal, maar na verloop van tijd kan die gaan ver velen. Het worstenbroodje zorgt voor variatie in het aanbod." Waar een regulier worsten broodje in de regel is gevuld met gehakt, zit in deze variant mager kippenvlees. Ook de buitenzijde is anders: het donkere tarwebrood zit vol gevarieerde koolhydraten. Wouters: „De snack is aanzienlijk minder ver dan een normaal wor stenbroodje. Dat is niet alleen veel beter voor je, het scheelt je ook vette vingers na het eten." Een bakker uit Brabant kwam het op idee voor de gezonde wor stenbroodjes en nam contact op met Sportcentrum Papendal, waar een groep onderzoekers zich be zighoudt met innovaties binnen voeding en sport. Het kostte en kele maanden om het broodje te perfectio neren. Sporters De producent heeft af spraken gemaakt met de KNVB over de verkoop van de snack in voetbalkantines. Ook aan schoolkantines en verzor gingscentra wordt gedacht. De sporters op Papendal zijn blij met het broodje. „Elke tweeënhalf uur een kwarkje gaat vervelen", zegt Jelle van Gorkom, meervou dig BMX-kampioen en zilveren medaillewinnaar op de Olympi sche Spelen van 2016. „De smaak van het broodje is prima, zeker voor zo'n gezonde snack." 3 dagen royaal Limburg Boek nu deze reis op reiskatem.nl/pzc reiskatern.nl dinsdag 29 augustus 2017 Kinderen stalen voor miljoenen In Frankrijk begint het proces tegen een Roemeense clan, die op grote schaal kinderen bezoekers van Disneyland liet beroven. Dage lijkse buit van één gezin: 800 euro. Bob van Huët Parijs/Rotterdam Een Roemeense bende had het jarenlang gemunt op bezoekers van Disneyland Parijs, fotoap Een van de kinderen uit de zakkenrollers bende werd 48 keer gearresteerd. Zodra u over de oprijlaan van Chateau de Raay rijdt, voelt u gewoon dat u iets bijzonders te wachten staat. En dat gevoel wordt helemaal waargemaakt zodra u uw entree maakt in dit kasteel uit 1236. Bezoek ook het nabij gelegen Arcen, bekend om de Kasteeltuinen, de Hertog Jan brouwerij en de Thermaalbaden! In de gewelven onder het kasteel bevindt zich de sfeervolle Wijnbar. Deze intieme en gezellige ruimte is de ideale locatie om een aperitief te nuttigen of te genieten van een goed glas wijn. Kortom, drie dagen weldaad, luxe en rust. Een toparrangement voor een topprijs...! Sandton Chateau de Raay (4*) is een uniek kasteelhotel gelegen op een 13 hectare groot landgoed in het Limburgse Baarlo. Uw prachtige hotelkamer is van alle luxe voorzien en u slaapt onder Egyptisch linnen! Het restaurant bevindt zich in de glazen Wintertuin of dineer bij mooi weer op het terras met uitzicht op de kasteelvijver. Inbegrepen: 2 x overnachting 2 x uitgebreid ontbijtbuffet 1 x 3-gangen diner in restaurant de Wintertuin Gebruik van WiFi Gratis parkeren Wie rust zoekt, van de natuur wil genieten en een lange avond op topniveau wil dineren is bij Sandton Chateau de Raay helemaal aan het juiste adres. Prijs 3 dagen Prijs: €129,-p.p. Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen per kamer Toeslag alleengebruik: 30,00 p.n. Toeristenbelasting: 2,50 p.p.p.n. Reserveringskosten 14,50 per boeking Meer informatie en boeken: Ga voor Luxueus verblijf in een Kasteelhotel naar onze website reiskatern.nl/pzc/MAR1729 of bel Marrea Hotelarrangement 0571-277744 y y hotelai hotelarrangementen Het klinkt haast te mooi om waar te zijn: een worsten broodje dat niet alleen lekker is, maar ook nog eens superge- zond. Na maanden van gepuz- zel is het onderzoekers aan Sportcentrum Papendal gelukt zo'n broodje te maken. Stephen Friedrichs Arnhem II Uil |I5I Vertrek: t/m december 2017, m.u.v. feestdagen Inclusief luxe 3-gangen diner Nabij veelzijdig Arcen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13