Geen wapenvergunning voor sloop Britse tanks 12 ONDERZOEK SERIEMOORDENAAR De tot levenslang veroordeelde 'horrorverpleger' Niels H. heeft de dood van nog eens 84 mensen op zijn geweten. Hij is mogelijk de grootste seriemoordenaar sinds de Tweede Wereldoorlog in Duitsland. Een speciaal onderzoeksteam on derzocht verklaringen die H. (40) tegenover een psychiater en mede gevangenen deed. Daarin beweerde hij 90 mensen te hebben geïnjec teerd met een overdosis medicij nen. De afgelopen jaren zijn daarom ruim 130 lichamen opge graven van patiënten van zieken huizen in Oldenburg en Delmen- horst bij Bremen, waar de verpleger op de intensive care werkte. Het onderzoek wees uit dat hij zeker 84 patiënten meer doodde dan tot nu toe werd gedacht. „Dit is het topje van de ijsberg aangezien meer dan too patiënten werden gecremeerd", zei de leider van het onderzoeksteam gisteren. „En hoe lang een lichaam begraven ligt, heeft ook invloed op de tra ceerbaarheid van de geïnjecteerde medicijnen." Volgens het Openbaar Ministerie zal H. voor elk van de 84 nieuwe ge vallen worden aangeklaagd wegens moord. Als hij ook voor die geval len wordt veroordeeld dan zou dat een van de grootste moordzaken in de Duitse criminele geschiedenis zijn. Hartfalen De ex-verpleger werd in 2015 al ver oordeeld tot levenslang voor de moord op zes patiënten. Niels H. injecteerde patiënten met medica menten die hartfalen of stoornis sen in de bloedsomloop opwekten. Vervolgens probeerde hij zijn slachtoffers weer tot leven te wek ken om indruk te maken op zijn collega's. De reanimatie lukte niet in alle gevallen. Volgens het onder zoeksteam pleegde Niels H. zijn eerste moord in februari 2000. „In 2001 deed 58 procent van alle sterf gevallen in de kliniek in Oldenburg zich voor tijdens de werktijden van H. aan wie nu 36 moorden kunnen worden toegeschreven", zegt on- ln enkele gevallen vergiftigde hij patiënten meermaals derzoeksleider Schmidt. „In enkele gevallen vergiftigde hij patiënten meermaals. Hij ontkende dat steeds in gesprekken, maar dat bleek te zijn gelogen. Hij is tevens verant woordelijk voor nog eens 48 sterf gevallen in de kliniek in Delmen- horst. In 2003 stierven daar 277 pa tiënten, in 2004 waren dat er 270. Voor zes vroegere gevallen is H. reeds veroordeeld. Hij verklaarde alleen patiënten geïnjecteerd te hebben van wie de gezondheids toestand al kritiek was, maar ook dat is twijfelachtig", aldus Schmidt. H. liep op 22 juni 2005 tegen de lamp toen een verpleegster een ka mer binnenkwam waar hij net een overdosis medicijnen aan een kan kerpatiënt toediende. De 63-jarige vrouw kreeg zulke heftige hartrit mestoornissen dat ze bijna over leed. De verpleegster kon dat ter nauwernood voorkomen en ver telde haar verhaal aan de politie. Pas in 2008 veroordeelde een rechter hem tot een strafvan 7,5 jaar voor poging tot moord op de 63-ja- rige vrouw. In die rechtszaak kwam zo veel informatie naar boven dat de Duitse justitie het er niet bij liet zitten. Het onderzoek werd heropend. Daaruit bleek dat er opvallend veel medicijnen werden gebruikt om hartritmestoornissen op te wekken wanneer H. aan het werk was. Ook bleek H. vaak te werken wanneer er mensen stierven op de afdeling. Rechercheurs lieten acht patiënten opgraven en vonden in vijf licha men sporen van het medicijn. Psychiater Niels H., die op dat moment nog vastzat, werd in 2014 opnieuw aan geklaagd. Volgens justitie had hij nog vijf patiënten een overdosis ge geven. Drie van hen overleefden dat niet. H. ontkende, maar onthulde later in een gesprek met een psychiater dat niet drie maar dertig mensen overleden na toediening van een overdosis. In totaal injecteerde hij naar ei gen zeggen negentig mensen. De anderen overleefde de overdosis na reanimatie. Ook tegen medegevan genen zou H. zijn verhaal al hebben opgebiecht. Een van hen verklaarde dat H. zei dat hij bij Vijftig doden was gestopt met tellen'. Recyclingbedrijf Riwald ligt in de clinch met het ministerie van Vei ligheid en Justitie. Riwald heeft een grote opdracht binnengehaald van het Britse leger. Over een periode van drie jaar moeten zo'n r.000 tanks, amfibievoertuigen, artille rievoertuigen en ander materieel van de Royal Army worden ver- schroot. Riwald heeft daarvoor een wapenvergunning nodig, maar het ministerie weigert die te geven. Deze week dient de zaak bij de Raad van State. Centrale vraag: is de weigering van de wapenvergun ning door het ministerie terecht? Eigenaren Ewald en Gert Huzink zeggen dat hun bedrijf het sloop werk prima aankan. „We hebben ervaring, we voldoen aan alle eisen, het gebeurt op een goede manier op een overzichtelijk terrein", zeggen de broers. Het ontmantelen van het materieel gebeurt bovendien onder toezicht van het Britse leger. Het demilitariseren en verschro ten van tanks en ander legermate- rieel is gekoppeld aan strenge voor waarden. Meer nog dan vroeger zijn overheden als de dood dat zwaar le- germaterieel in verkeerde handen valt. Gert Huzink: „We hebben ook klussen gedaan voor het Ameri kaanse leger." Riwald werd begin jaren 80 ook al door het Britse leger ingeschakeld om tanks en andere legervoertuigen van de Falklandei- landen te halen, achtergebleven na de oorlog met Argentinië. Dieselmotoren De meeste van de tanks en andere voertuigen die Riwald naar Almelo wil halen, staan nu op Engelse bases in Duitsland. „Als ze hier komen zijn ze in feite al on klaar gemaakt", zegt Gert Huzink. Dat de eisen streng zijn, blijkt uit de opmerkelijke eis van het Britse ministerie van Defensie: de Engel sen willen zelfs dat de beresterke dieselmotoren in de rupsvoertui gen in mootjes worden gehakt. De Britse legeropdracht is een grote klus voor Riwald en levert werkgelegenheid in Almelo op. De Huzinks wijzen erop dat er in Eu ropa geen eenduidig beleid is en dat recyclingbedrijven in Duitsland voor dergelijke klussen zonder pro blemen een vergunning krijgen. Vorig jaar heeft de rechtbank Overijssel een bezwaar van Riwald tegen de afwijzing van de wapen vergunning ongegrond verklaard. Volgens Riwalds advocaat was dat om veiligheidsredenen. Het minis terie laat weten dat de ontheffing wordt geweigerd, 'omdat er geen wettelijke basis is om een onthef fing te geven'. dinsdag 29 augustus 2017 Niels H. tijdens een zitting in 2014. foto reuters Duitse verpleger vermoordde 90 mensen Caspar Naber Rotterdam/Oldenburg —onderzoeksleider Schmidt Recyclingbedrijf Riwald wil oude, Britse tanks in Almelo ont mantelen, maar krijgt geen wa penvergunning. De zaak ligt nu bij de Raad van State. Wim Goorhuis Almelo Gert Huzink: „We voldoen aan alle eisen." fotoemielmuijderman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 12