Cel voor Nederlandse relschopper G20 Voorjaarsvorst, aanhoudende regen en hagel funest voor druiven 10 A Peike S. tijdens de rechtszaak, foto dp axel heimken De rechter veroordeelde hem giste ren tot een gevangenisstraf van twee jaar en zeven maanden we gens het toebrengen van zwaar li chamelijk letsel, ernstige landvre- debreuk en verzet tegen zijn aan houding. De aangeklaagde werd volgens de site van de nieuwszender NDR ver weten op 6 juli na afloop van de demonstratie Welcome to Hell twee flessen te hebben gegooid naar de politie. Daarna probeerde hij te voorkomen dat hij zou worden in gerekend. De rechter rekende hem die vergrijpen zwaarder aan dan de officier van justitie. Die had één jaar en negen maanden geëist. W Rechter erkent: belagers agenten komen er meestal genadiger vanaf De Amsterdamse amokmaker werd maandag met handboeien om naar de rechtszaal gebracht. Bij binnen komst kreeg hij bijval van de toe schouwers, onder wie veel geest verwanten en vrienden. Tijdens het proces zei hij niets. Het vonnis van de rechter schokte de aanwezigen. Niemand had rekening gehouden met celstraf langer dan twee jaar omdat de zaak door een politie rechter werd afgehandeld. Die erkende in zijn motivering dat in het verleden belagers van agenten er meestal genadiger vanaf kwamen, maar zei dat de politie absoluut niet vogelvrij is voor sen satiebeluste geweldplegers. De politieman uit Berlijn die een fles op zijn hoofd en been kreeg, zei als getuige dat hij een klap tegen zijn helm had gevoeld. Het deed even pijn maar hij raakte niet ge wond en kon de vermoedelijke gooier arresteren ondanks diens te genwerking. Door extreem weer - voorjaarsvorst, aanhoudende regenbuien en hagel - is zeker een derde van de Europese druivenoogst mislukt. En dat gaat de wijndrinker vanaf begin volgend jaar, als de voorraad van 2017 op de markt komt, in zijn portemonnee merken, voorspelt vinoloog Hubrecht Duijker. Zowel snobs als fans van modale supermarktflesjes moeten er volgens hem aan geloven. Frankrijk verwacht in 201718 procent minder wijn te produce ren in vergelijking met het jaar daar voor. Duijker: „En in bepaalde gebieden in Spanje, Catalonië bijvoorbeeld, ligt dat percentage nog hoger. Er werd zelfs gerapporteerd dat een kwart van de druiven kapot is gegaan. De consequen tie is simpel: de prijzen gaan omhoog." Volgens Duijker kan die stijging variëren van 50 tot 60 cent bij goed kopere merken tot euro's bij duurdere huizen. „Het is nu ingewikkeld te miljoen hectoliter bepalen hoe flexibel de consument is. Ik bedoel: het is onduidelijk hoeveel geld hij extra overheeft voor zijn favoriete wijntje. En ook moeten we afwachten wanneer die consument besluit over te stappen op een goedkopere variant." Anders dan Duijker gelooft expert Ilja Gort niet dat de liefhebber finan cieel ook maar iets gaat merken van de mindere oogst. Hij denkt dat alleen de wijnboeren de dupe zullen zijn. „Super markten knijpen de makers helemaal uit. Aldi, Lidl en Albert Heijn pikken die prijsverhogingen echt niet. Zij weten: Nederlanders geven gemiddeld 3,44 euro uit aan een fles. Niet meer. Wordt dat bedrag veel hoger, dan haken ze af. Supers zullen daarom eerder overstap pen op wijnen uit Chili, Argentinië en Australië dan extra's euro door te bere kenen aan hun klanten." Over die gemiddelde prijs van 3,44 euro zegt Gort: „Eigenlijk kun je daar al geen wijn voor maken. De fles, het etiket, het transport, de accijns, de btw, de druiven - alles moet daarvan betaald worden. Dan moet je of enorme massa's produceren of bocht verkopen om er geld aan over te houden." Volgens hem hebben Nederlandse wijnboeren minder last van de mislukte drui venoogst dan hun Euro pese collega's. „Ze maken er vaak nog kaas bij. Of geven toeristi sche rondleidingen. Ze zijn niet compleet afhankelijk van hun wijngaard." Duijker stelt dat mis lukte oogst erg vervelend is, maar niet het einde van de wereld. „Er wordt nog volop geproduceerd. In 1963 en in 1965 was alles onbruikbaar. Toen was er bijna geen wijn verkrijgbaar. Dat is nu totaal niet aan de orde." Tekort dinsdag 29 augustus 2017 De 21-jarige Nederlandse rel schopper Peike S. is voor zijn aandeel in de ongeregeldheden tijdens de G20-top in Hamburg hard aangepakt. ANP Hamburg Slechte oogst, dure wij n Zowel snobs als fans van modale supermarktflesjes moeten eraan ge loven: Europese wijn wordt duurder. Door extreem weer is een derde van de druivenoogst mislukt. Annemart van Rhee Wijnoogst 2017 erg laag Bordeaux AJsace Cote du Rhone Cognac Costierel de Nimes Jura Cótes de Provence Coteaux du Languedoc Corbières Coteaux Varois Chateauneuf du Pape Gigondas Sagrantino Nero d'AvoJa Brunello di MontaJcino Chianti Primitivo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10