Druk op vmbo'ers om vervolgstudie te doen Aanslag: zelfmoord of een terreurdaad Culinair op topniveau 7 Duizenden tieners zonder startkwalificatie 1 Hij wilde 'sportmeester' worden. De 16-jarige Damola schreef zich aan twee mbo-scholen in voor een opleiding Sport en Bewegen. „Ik dacht: als het bij de ene niet lukt, lukt het bij de andere wel." Na een sporttest en intakegesprek kreeg hij teleurstellend bericht. Beide scholen lieten hem niet toe. En dus moest de geslaagde vmbo'er overstappen op plan B. Maar dat had hij niet direct. „Een juf op school zag dat ik niet was aangenomen en heeft me wel geholpen om een nieuwe studie te vinden. Ik heb me direct inge schreven voor juridisch admini stratief medewerker", vertelt Da mola. Ook dat liep echter spaak door onduidelijkheid over een in takegesprek en het aanbreken van de zomervakantie. Risicoleerling Intussen meldde de decaan hem aan bij de gemeente Den Haag als zogenoemde risicoleerling. Aan het begin van de zomervakantie zat hij bij Bureau Leerlingzaken om de problemen met de overstap naar het mbo te bespreken. „Dit is een leerling die graag wil en het hoogste vmbo-niveau heeft. Je zou verwachten dat het soepeler gaat, maar het blijkt toch lastig een ge schikte plek te vinden. Daar hel pen we nu bij", legt begeleider Robbert Voskuil uit. Alles om te voorkomen dat Damola de school banken niet weet te vinden. Hij zou niet de eerste zijn die dat overkomt. Zomerlekken he ten ze; vmbo'ers die al in april sla gen voor hun eindexamen, maar nooit meer aan een mbo-studie beginnen of direct na de start uit vallen. In totaal dreigen een kleine 8.000 tieners uit te vallen, zonder dat ze een startkwalifica tie op zak hebben; een havo- of vwo-diploma óf een mbo-papier- tje op niveau 2. Tot hun 18de zijn vmbo'ers verplicht door te leren om zo'n startkwalificatie te beha len. Doen ze dat niet, krijgen ze de leerplichtambtenaar op hun dak en dreigt een boete. De over heid wil dat iedereen een start kwalificatie heeft, omdat juist jongeren zonder op latere leeftijd vaak werkloos thuiszitten. Leerplichtvereniging Ingrado ziet dat de jongeren meer achter de broek worden gezeten. Terwijl eerst alleen grote steden ambte naren de straat opstuurden om de geslaagde vmbo'ers weer naar een opleiding te sturen, gebeurt het nu tot in de kleinste dorpen. Vmbo'ers zijn pas een jaar of 16 als ze slagen. Soms weten ze hele- maal niet precies welke vervolg studie ze willen doen of krijgen ze plots een afwijzing op hun aanmelding. Andere zijn meer bezig met die lange vakantie na de examens en een baantje. „Dit is een groep leerlingen die sneller gaat werken en dat ook leuk vindt", verklaart Jan van Nierop, voorzitter van Stichting Platforms vmbo. „Ze hebben meer persoonlijke aan dacht nodig." Winst Om het aantal zomerlekken ver der terug te dringen, hebben ge meenten, middelbare en mbo- scholen en leerplichtambtenaren op landelijk niveau de handen in eengeslagen. Het aantal jongeren dat zonder mbo-diploma van school gaat, is flink teruggedron gen. Juist in de categorie zomer lekken is nog winst te behalen. Leerlingen moeten zich vanaf volgend jaar bijvoorbeeld voor 1 april voor een mbo-opleiding inschrijven en er worden afspra ken gemaakt over wie de leerlin gen blijft volgen tijdens de eerste schoolweken op het mbo om uit val te voorkomen. Middelbare scholen maken nu al voor de zomervakantie lijstjes van leerlingen die volgens hen het risico lopen om toch andere toekomstplannen te smeden. Ambtenaren van die gemeenten checken vervolgens tijdens de zo mervakantie welke leerlingen zich niet voor een studie hebben ingeschreven. In Den Haag krijgen die jonge ren een bezoekje aan huis. „We willen niet dat ze stoppen en thuis gaan hangen," verklaart on derwijswethouder Saskia Brui nes. Van de 800 jongeren die vo rig jaar werden begeleid, zijn er uiteindelijk 46 niet aan een oplei ding gestart. Halverwege het jaar is de helft alsnog ingestroomd. Bruines: „We zien dat het werkt om er bovenop te zitten." Er wordt nu onderzocht of Haashi Ayaanle (30) uit Brugge niet ge woon een manier zocht om te wor den doodgeschoten. Bewakingscamera's hebben het incident van A tot Z gefilmd. Kort samengevat: drie militairen staan op de stoep als ze plotseling in de rug door een man worden aange vallen met een mes. Volgens getui gen schreeuwt hij 'Allahu Akbar' (Allah is groot). Een militair probeert de man eerst weg te jagen met een wapen stok. Omdat hij blijft uithalen met het mes, schiet een militair twee keer op de aanvaller. De messen trekker heeft ook twee korans en een vals wapen bij zich, blijkt na onderzoek. Niet veel later sterft hij in het ziekenhuis. Islamitische Staat IS eiste zaterdag de aanval op via zijn propagandakanaal Amaq. En kele uren eerder was de politie bin nengevallen in de flat van Ayaanle in Sint-Pieter, bij Brugge. Ze zoch ten uren naar banden met de ter reurgroep, maar voor zover bekend werd er niets gevonden. Dat zou ook zijn buurvrouw Ce cile De Blieck verbazen. „Ik ben er niet goed van", zegt de 71-jarige. „Ik had nooit problemen met hem. En kele maanden geleden stond de po litie wel voor mijn deur. Ze waren op zoek naar hem, maar zeiden niet waarom." Sinds die dag heeft De Blieck Ayaanle nooit meer terugge zien. Vermoedelijk zocht de politie de Somaliër die dag omdat er een klacht tegen hem was ingediend. In februari zou hij op zijn werk in Eeklo bij de multinational Victor Buyck Steel Construction door het lint zijn gegaan. De fabrieksarbei der klaagde eerder tegen collega's dat hij door een groep op het werk steevast werd gepest vanwege zijn zwarte huidskleur. In februari haalde het bedrijf er de politie bij. Ayaanle had collega's tijdens de werkuren in de bedrijfs hal aangevallen. Volgens sommi gen dreigde hij met een mes. „Die pesters hebben hem zover gekre gen. Hij is ontslagen en toen is hij van de ene op de andere dag van de radar verdwenen." Geradicaliseerd De Brugse burgemeester Renaat Landuyt zegt dat ook hij geen aan wijzingen had dat de man zou zijn geradicaliseerd. „Hij had wel pro blemen, maar werd daarvoor bege leid", zegt Landuyt. De burgemees ter heeft het eerder over psychische problemen in plaats van extre misme. Hij had problemen, maar hij werd daarvoor begeleid De politie onderzoekt nu waar de man zich de afgelopen maanden heeft opgehouden. Er zijn geen aanwijzingen dat hij in Syrië is ge weest. De politie ziet in de Somali sche man niet meteen het proto type van een terrorist. Ze vragen zich af hoe Ayaanle dacht veel slachtoffers te maken met enkel een mes en een neppis- tool tegenover zwaarbewapende militairen. „Was hij levensmoe? Wilde hij dood misschien?" vragen ze zich af. „Ook dat wordt onder zocht", zegt Ester Natus van het fe deraal parket. Michelinster arrangement Kras.nl/52067 of bel 088-0885 886 maandag 28 augustus 2017 GO A Begeleider Robbert Voskuil helpt vmbo'er Damola een vervolgopleiding te vinden, foto frank jansen Geslaagde vmbo'ers die zich niet hebben ingeschreven voor een vervolgopleiding kunnen deze weken een telefoontje of bezoek verwachten. Gemeen ten zitten de 8.000 jongeren op de huid om te voorkomen dat ze nooit meer bij een vervolg opleiding aankomen. Ellen van Gaaien Den Haag In totaal dreigen een kleine 8.000 tieners uit te vallen, zon der startkwalificatie op zak. 46 van de 800 jongeren die vorig jaar werden begeleid, zijn geen vervolgopleiding gestart. Terreurgroep IS noemt de So maliër die vrijdagavond in Brus sel militairen aanviel met een mes één van zijn soldaten. Maar justitie gelooft dit niet. Björn Maeckelbergh Pieter Dujardin Brussel —Renaat Landuyt, burgemeester van Brugge Nü met extra korting! 2-3 dagen v.a. L Laat u verrassen door dit unieke arrangement! Overnacht en dineer in Hengelo in een prachtig monumentaal pand en geniet van heerlijke gerechten. 1 x 4-gangendiner in Michelinster Restaurant 't Lansink Gratis kopje koffie of thee bij Meesterlijk Koffie en Thee Comfortabel verblijf incl. ontbijtbuffet en gratis parkeren 3|Ü Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen excl. reserveringskosten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7