'Een oude paddenstoel ruikt naar rotte vis' Schade Harvey 'tientallen miljarden' 5 VS NA DE ORKAAN HOUSTON Orkaan Harvey is inmiddels afgezwakt tot een tropische storm, maar de ergste schade voor de getroffen regio moet nog komen. Houston en omgeving krijgt een enorme re gen te verwerken. Er kan tot 127 centimeter regen vallen, een hoeveelheid die in Nederland in een tijdsbestek van tien maan den valt. De rivieren zijn door de overvloedige neerslag buiten hun oevers getreden. Honderden mensen hebben om hulp gevraagd. Ze doen dat on der meer via oproepen op Face- book en Twitter, waar ze foto's delen van de huidige situatie in het gebied. Omroep CNN heeft het over een 'storm die zijn weerga niet kent'. De orkaan kostte aan minstens twee mensen het leven. Vrijdag schatte onderzoeksbureau Co- reLogic dat de totale schade kan oplopen tot zo'n 40 miljard dol lar. Het is een goed jaar voor padden stoelenliefhebbers. „Onder voch tige omstandigheden verspreiden schimmels zich een stuk sneller, dat zie je in de natuur direct te rug", vertelt Gert Kremer. Vanaf een bospad op Landgoed Eerde bij Ommen loopt hij een stukje het bos in naar een omgevallen boom. „Deze zit vol met paddenstoelen, kijk maar", roept hij. „Vorig jaar zat hier maar één reuzenzwam; nu zitten er 27." Het bestuderen van paddenstoe len is volgens Kremer een 'uit de hand gelopen hobby'. Sinds 2006 struint hij bijna dagelijks door de bossen in het Vechtdal, op zoek naar paddenstoelen. Tijdens zijn ontdekkingstochten bracht hij al 646 verschillende soorten in kaart. In 2010 ontdekte Kremer zelfs de eerste Camarapops Tubulina in Nederland, die hij de Neder landse naam eierkolenzwam gaf. De meeste soorten die hij in kaart bracht, zijn niet eetbaar of zelfs giftig. „De natuur geeft vol doende waarschuwingen", vertelt Kremer terwijl hij neerknielt bij een groepje paddenstoelen aan de zijkant van het bospad. Tussen zijn duim en wijsvinger houdt hij een zwavelkopje, een giftige soort. „Hoe feller de kleuren, des te groter de kans dat de paddenstoel giftig is. En als een paddenstoel oud wordt, begint die te ruiken naar rotte vis", legt hij uit. Wie Hoe feller de kleuren, des te groter de kans dat de paddenstoel giftig is zijn of haar zintuigen een beetje gebruikt, komt al een heel eind. De rest is volgens hem een kwestie van onderzoek. „Als je een soort niet kent, eet die dan niet. In prin cipe kun je alles eten, alleen som mige dingen slechts één keer. Van bepaalde soorten ga je braken, terwijl andere zelfs dodelijk kun nen zijn. Zoek daarom altijd op om wat voor paddenstoelen het gaat voor ze in de pan belanden." Ondanks de waarschuwing vindt Kremer dat we in Nederland vaak onterecht bang zijn voor pad denstoelen. Met zijn ogen spoort hij het bos af. „Dit is bijvoorbeeld eekhoorntjesbrood", vertelt hij even verderop. Niet veel later spot hij een zwavelzwam die volgens hem naar kip smaakt. „Deze pad denstoelen zijn veilig om te eten, alleen wagen veel mensen het niet. Vanwege een gebrek aan ken nis van paddenstoelen wordt er vaak direct van uitgegaan dat ze giftig zijn." De paddenstoelen die op het bord bij Kremer belanden, komen niet uit het bos. „Ik haal ze uit de supermarkt", zegt hij lachend. „Niet omdat ik mijn eigen waar neming niet vertrouw, maar uit respect voor de natuur." maandag 28 augustus 2017 GO FOTO'S AP EN AFP Door de vele regenval schieten de paddenstoelen dit jaar al vroeg de grond uit. Veruit de meeste paddenstoelen in Nederland zijn niet eetbaar of zelfs giftig, maar volgens 'zwam- menman' Gert Kremer is dat geen reden om de schimmels en zwammen links te laten liggen. Joël Ebeltjes Ommen —Gert Kremer Gert Kremer. fotogerardvrakking

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5