De Bat zeilt in Breskens naar Nederlandse titel 15 maar twee jaar geleden dat hij eind augustus niet in de Spaanse zon voor een enorme touringcar van een wielerploeg maar in een wille keurige tuin in Zeeland stond. Achter de grasmaaier of met een schoffel in zijn hand verdiende hij dan wat bij, als hij niet op de fiets zat. De jaren ervoor had hij op sportief gebied al van alles gepro beerd. Hij voetbalde (bij Yerseke), schaatste (bij onder anderen Henk Angenent), skeelerde (bij Nuts- werk-Toyota De Jonge) en fietste er wat bij (op jonge leeftijd de Dikkebandenraces en later bij De Jonge Renner). Pas op negentien jarige leeftijd ging hij vol voor de wielersport en dat bleek geen ver keerde keuze. Het Rabobank Development Team trok hem aan, hij mocht op stage bij Tinkoff-Saxo, werd in 2016 gecontracteerd door Team Roompot en in 2017 tekende hij - als winnaar van het bergklasse- ment van de Ronde van Zwitser land van 2016 - voor twee jaar bij LottoNL-Jumbo. Dit jaar werd hij tweede in het bergklassement van de Ronde van Polen en verdiende hij zijn plaats in de selectie voor de Vuelta. Zijn plek in het peloton heeft hij al ver worven. Hij ging afgelopen week bergop mee met de toppers en ver richtte knechtwerk voor kopman Steven Kruijswijk. Voor en na etappes was hij dikwijls in de buurt te vinden van Sam Oomen. Keuvelen De 22-jarige Tilburger geldt als één van de grootste wielertalenten van Nederland en rijdt nu bij Sunweb in dienst van zijn kopman Wilco Kelderman, ook nog maar 26 len tes jong. Tolhoek en Oomen (gis teren achtste op twaalf seconden van ritwinnaar Christopher Froome) reden samen bij het Ra bobank Development Team en zijn contact blijven houden. Nu debuteren ze samen en ze keuve len wat af. Over Warren Barguil misschien, die door de leiding van Sunweb uit de Vuelta is gezet omdat hij stalor- ders weigerde? Over het weer? Over de beste Spaanse renner ooit? Over kansen die nog komen gaan? Na de rustdag van vandaag komen er nog twaalf etappes. Zolang Tol hoek meerijdt, zal het ongetwij feld geen dag saai zijn. En anders is daar altijd nog File- mon On Tour. gaat en waar het voor is. Maar daar brengt hij Tolhoek niet mee van zijn stuk. Hij heeft altijd zijn woordje klaar. „Filemon kwam begin deze week al naar me toe en stopte die microfoon gelijk onder mijn neus", reconstrueerde Tolhoek na het gesprekje voor de bus van de ploeg. „Toen heb ik hem eerst om een hand gevraagd. Ik ken hem wel van tv, van dat Spuiten en Slikken en zo, maar ik moest toch nog even kennismaken?" Sinds die kennismaking komt de presentator geregeld langs bij de debutant in een grote wieler ronde. Om te praten over Luctor et Emergo bijvoorbeeld. De Zeeuwse spreuk is op het inmiddels geha vende lijf van Tolhoek geschreven. Al in de eerste etappe - de ploe gentijdrit - ging hij na drie kilo meter over de kop. In zijn val nam hij zijn kamergenootje Floris De Tier mee. De wondjes bij het rech teroog en op de kin van Tolhoek zijn er nog de stille getuigen van. De zeurende pijn in zijn rechter schouder is een stuk minder stil. Maar hij worstelde en kwam bo ven, precies zoals de tekst op het wapen van Zeeland ooit voor schreef. Hij klom letterlijk, zoals zaterdag in Xorret de Cati en giste ren in Cumbre del Sol, maar ook figuurlijk. Na de eerste etappe be zette hij nog de 192ste plaats in het algemeen klassement, woensdag was dat al de honderdste plaats en na zijn keurige 23ste plaats in de etappe van gisteren is hij 48ste in het algemeen klassement. Goeie poten Tolhoek had alleen misschien al op iets meer gehoopt. Het appje naar zijn broer Stefan (26) op vrij dagavond was veelbelovend. „Ik heb goeie poten." Hij kreeg en krijgt van de ploegleiding van Lot- toNL-Jumbo de ruimte om zich voorin te melden, maar zijn vader Patrick (die de Tour de France reed in 1989 en 1990) en moeder Anja zagen hem tijdens hun week in zijn spoor nog niet vooraan. Ze stonden wel op de eerste rij toen hij onderuit ging. Anja hielp De Tier met een duwtje in de rug zelfs weer letterlijk op gang. Zijn broer, die zijn ouders vrij dag afloste, hoopt meer geluk te hebben nu Antwan zich steeds meer thuis begint te voelen in het grote peloton. Sterker nog: zijn jongere broertje lijkt met zijn aan stekelijke enthousiasme en dito lach al snel een goed ingeburgerd ronderenner. De boete -100 Zwit serse franken, oftewel 88 euro - die hij midweeks kreeg voor het verkeerd dragen van zijn nummer bracht hem niet van zijn stuk. „Er worden iedere koers iedere dag boetes uitgedeeld", relati veerde hij het bedrijfsongevalletje. De rol in het circus Vuelta went voor Tolhoek snel, maar het is nog De Bat greep zaterdag, op de tweede dag van het zeilevenement in Breskens, de leiding. Hij werd eerste in het dagklassement en werd daardoor lijstaanvoerder. Op de eerste dag behaalde hij met plek twee ook al een positie in de top van het klassement. Toen moest hij alleen de Checkmate van Peter de Ridder voor zich dulden. De Ridder moest in het algemeen klassement uiteindelijk genoegen nemen met plek drie. De tweede plaats ging naar de Belg Francois Goubau, schipper op de Moana. De laatste dagzege ging gisteren naar de Team Heiner 3 van Rutger Vos. Voor voorzitter Marnix Lippens was het Breskens Sailing Weekend meer dan geslaagd. Voor hem was het de eerste editie als de grote man Als je 's ochtends naar het weerbericht kijkt, ben je toch een beetje bang van het evenement en dat is hem goed afgegaan. „Het wordt een makkelijke evaluatie, want alles is helemaal vlekkeloos verlopen", zei hij gisteren, nadat alle races achter de rug waren. Toch heeft hij zich de afgelopen dagen wel wat zorgen gemaakt. Niet omdat hij bang was dat er din gen fout zouden gaan, maar omdat het weer dreigde niet mee te wer ken. „Als je dan 's ochtends naar het weerbericht kijkt en ziet dat de ver wachtingen niet heel goed zijn, ben je toch wel bang dat er niet genoeg wind zal zijn", gaf hij aan. „Hier in het water is behoorlijk wat stro ming en dan moet het natuurlijk wel mogelijk zijn voor de boten om daar tegenin te varen." Gelukkig voor Lippens waren zijn zorgen allemaal voor niets. „Uiteindelijk hebben we het volle dige programma afkunnen werken zoals wij dat wilden", zei hij opge lucht. „We hebben het enorm ge troffen. Alles is goed gegaan. We kunnen heel tevreden terugkijken op deze editie van het Breskens Sai ling Weekend en kijken nu alweer uit naar de editie van volgend jaar." maandag 28 augustus 2017 GO Antwan Tolhoek voor de start van de achtste etappe, fotocorvos de Spaanse zon Zeiler Marco de Bat heeft het open Nederlands kampioen schap zeilen op zijn naam ge schreven. De Terneuzense schipper van de boot Bateleur werd gisteren vijfde tijdens de laatste wedstrijd van het Bres kens Sailing Weekend en dat was genoeg om de nationale titel te pakken. Daniel Vervelde Breskens -Marnix Lippens Het Breskens Sailing Weekend kon, ondanks de vrees voor te wei nig wind, het volledige programma afwerken, fotocamileschelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 43