Casino in Groningen verwoest Kalende Nederlander wil Turkse' haardos r Omroep schrapt film over Jesse Klaver na kritiek 3 Het toerisme in Turkije lijdt nog altijd pijn door aanslagen en politieke onrust. Met één uitzondering: het gezondsheidstoerisme. Dat groeit als kool. Wael, een 34-jarige modeontwer per uit Cairo, doet wat talloze an dere toeristen in Istanboel ook doen, shoppen op de altijd drukke Istiklal winkelpromenade bij het Taksim-plein. Hij valt op door de bandages om zijn kale hoofd vol bloedige verse wondjes. „Ik heb mijn steeds kaler wor dende schedel in een ziekenhuis laten bedekken met gezond haar uit mijn nek", legt hij uit. Trots laat hij het resultaat van de opera tie van dichtbij bewonderen. Wael is een van de ruim 8.000 buitenlandse toeristen die per maand naar Istanboel komen voor een haartransplantatie in een van de 400 klinieken. De meeste patiënten komen uit de olierijke Golfstaten, maar ook uit Libanon, Egypte, en Marokko. Het medisch toerisme uit Neder land zit ook in de lift. Nadat de zangers Stef Ekkel, Jaman van En- gelen, Dean Saunders, en vlogger en rapper Nesim Najih hem wa ren voorgegaan stapte rapper Lange Frans (36) enkele dagen ge leden het Florence Nightingale ziekenhuis in het centrum van Istanboel binnen om een volle haardos te krijgen. Hij was te gast bij Hairworld Istanbul, het Nederlandse bedrijf dat in het ziekenhuis een afdeling heeft voor haartransplantatie. „Niet alleen Lange Frans kreeg een vip-behandeling", zegt di recteur Yilmaz Kahmaran. „Al onze patiënten worden vanaf het moment dat ze de luchthaven verlaten totdat ze teruggaan naar Nederland behandeld als vips", aldus de Turks-Nederlandse on dernemer, die sinds 2006 actiefis in het medisch toerisme. „Onze formule is: Turkse gastvrijheid gecombineerd met de hoog ste kwaliteit van behan deling met de nieuwste haartransplantatie- techniek die door onze specialisten is ontwik keld en inmiddels is ge patenteerd." Een niet onbelangrijk detail is dat de behandeling in Turkije twee tot acht keer goedkoper is dan in Nederland. Kickbokser Chris van Venrooij (32) uit Arnhem is, vlak na de be handeling ook tevreden. „Ik had verwacht dat het meer pijn zou doen, dat is me erg meegevallen. Ik kwam met mijn zwager Piet mee om hem te steunen. Ook bij mij werden de inhammen groter, dus ik besloot hier ter plekke het ook maar te laten doen. Je kunt er maar beter op tijd bij zijn", zegt hij lachend. Ronald Marcus (64) uit Axel trok na enig aarzelen eveneens de stoute schoenen aan. „Ik kreeg grote inham men en mijn haar op mijn kruin werd steeds Ik had verwacht dat het meer pijn zou doen, dat is me erg meegevallen dunner. Ik ben nogal ij- del en wilde weer een behoorlijke haardos. We kozen voor Esthe- Beauty. Daar zijn we supertevreden over." Özlem Karabakal, eigena res en oprichter van EstheBe- auty, bevestigt de groei van het medisch toerisme uit Nederland richting Istanboel. „Ons team doet dit jaar 350 haartransplanta- ties per maand. Vorig jaar waren dat er 250." De film zou op 4 september wor den uitgezonden. De documentaire was omstreden, omdat de maker in dienst was bij GroenLinks. Critici noemden de documentaire een propagandafilm. De omroep houdt vol dat de onafhankelijke positie van de documentaire gewaarborgd was. Toch besloot BNNVARA gis teren de film niet uit te zenden. „We kunnen niet ontkennen dat er twijfel kan ontstaan over de journa listieke onafhankelijkheid." Twijfel ontstond doordat film maker Joey Boink tijdens de verkie zingscampagne de beeldvoerder was van Jesse Klaver. Zijn filmpjes verschenen op de social media-pa gina's van GroenLinks. Boink be sloot de beelden die hij in zijn tijd bij GroenLinks maakte, te verwer ken in een documentaire. GroenLinks stelde het beeldma teriaal gratis beschikbaar. Toen deze krant meldde dat de docu mentaire zou worden uitgezonden door de NPO, ontstond er een golf van kritiek. Omdat de filmmaker op de loonlijst van GroenLinks stond, kon er van een objectieve docu mentaire geen sprake zijn, stelden politici als FvD-voorman Thierry Baudet en PVV-Kamerlid Martin Bosma. Volgens filmmaker Boink kon hij juist vanwege zijn band met de partij en Klaver zelf deze film maken. „De film biedt een uniek perspectief, namelijk van binnen uit. Een buitenstaander had deze film niet kunnen maken." Dat zijn documentaire nu niet wordt uitgezonden, kan hij 'eigen lijk niet begrijpen'. GroenLinks re ageert verbolgen. De partij van Kla ver zou een dag voor de uitzending op tv de film in première laten gaan in de Utrechtse bioscoop Rem brandt. Het is niet duidelijk of die vertoning van Jesse wel doorgaat. maandag 28 augustus 2017 BRAND Een grote brand heeft giste ren het Holland Casino in Gro ningen verwoest. „We zijn op gelucht dat er geen slachtof fers zijn gevallen en dat de brand niet is overgeslagen naar omliggende gebouwen in deze antieke oude binnen stad", zei burgemeester Peter den Oudsten gistermiddag. Maar voor de circa 200 mede werkers van het casino aan het Gedempte Kattendiep vindt hij het 'uiterst verdrie tig'. De brand brak om 07.00 uur uit, rond 15.15 uur werd het sein brand meester gegeven. De Groningse brandweer be streed het vuur met 150 me dewerkers en zestien bluswa- gens. Tweemaal is een NL Alert verstuurd om Gronin gers te wijzen op de gevaren van de rook. fotoepa Mare Guillet Istanboel VOOR - —Chris van Venrooij, kickbokser Er zijn te veel twijfels over de journalistieke onafhankelijkheid van de documentaire Jesse. BNNVARA heeft de film over GroenLinks-leider Jesse Klaver daarom geschrapt. Hanneke Keultjes Den Haag MAANDAG 4 SEPTFMRfo EPTtMBER OM 21,00 BIJ BNNVARA A De aankondiging van de 'ge kleurde' documentaire.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3