Een dikke 8 voor het seizoen Eerste successen geboekt •Éh Max valt weer uit Walcheren Nederland heerst op EK hockey SPORT 13 Verstappen is op im Het geduld met Red Bull in kamp- Vuelta-debutant Antwan Tolhoek geniet van elke pedaalslag 70 kankerpatiënten bij wie alle hoop verdwenen leek, zijn afgelo pen jaar gestart met medicatie waar ze normaal gesproken niet voor in aanmerking komen. Zij kregen ge neesmiddelen die zijn uitgevonden voor een ander type kanker, maar die door dna-foutjes in hun tumor mogelijk ook voor hen heilzaam kunnen zijn. Na een uitgebreide dna-analyse werden de patiënten opgesplitst in meer dan twintig groepjes. Bij zes groepjes zijn inmiddels successen geboekt: de ziekte bleef langer sta biel of de tumor slonk. Hoe succesvol de behandelingen precies zijn, brengt het Center for Personalized Cancer Treatment (CPCT), waarin de 23 ziekenhuizen samenwerken, over twee weken naar buiten op een internationaal congres in Madrid. „De studie is veelbelovend", zegt Emile Voest, internist-oncoloog van het Antoni van Leeuwenhoek ziekenhuis. „Maar er is wél meer onderzoek nodig om vast te stellen bij welke kankerpatiënten het wel of niet werkt." De onderzoekers maken gebruik van een databank met dna van kankerpatiënten uit het hele land. Door duizenden profielen met elkaar te vergelijken, ontdekten zij dat patiënten met een verschil lende kankersoort soms dezelfde dna-fouten delen die de tumor laten groeien. Het punt is: soms be staat er al een medicijn waar de ene groep mee wordt behandeld, maar dit mag niet worden ingezet bij een tweede of derde groep die er moge lijk ook baat bij kan hebben. Het is immers alleen geregistreerd en vei lig bevonden voor één specifieke kankersoort. Speciaal voor deze studie hebben tien farmaceuten negentien be staande geneesmiddelen beschik baar gesteld, die nu worden 'herge bruikt'. Zo werd een geregistreerd borstkankermedicijn gegeven aan uitbehandelde prostaat- en long kankerpatiënten die dezelfde spe cifieke kenmerken in hun tumor hadden, vertelt Voest. „We weten allemaal dat de ontwikkeling van geneesmiddelen heel duur is. Het is zonde om een al bestaand middel Het is zonde om een bestaand middel op de plank te laten liggen dan op de plank te laten liggen, ter wijl we deze breder kunnen inzet ten." Het CPCT voert gesprekken met het Zorginstituut Nederland onder welke voorwaarden die geneesmid delen kunnen worden vergoed. Komende zaterdag vindt een sportevenement in Italië plaats om meer geld in te zamelen voor deze zogenaamde DRUP-studie (Drug Rediscovery Protocol). Ruim 300 artsen, patiënten en familieleden bedwingen fietsend, wandelend, of hardlopend de Passo dello Stelvio, een van de beruchtste en zwaarste bergpassen in Europa. De stichting Stelvio for Life heeft al vijf ton in gezameld, maar hoopt op het dub bele. Nieuwsmedia Oranjeheren winnen met 4-2 van België, Oranjevrouwen met 3-0 At WINOs SPORT 14 'Vreemd' medicijn kan werken 23 ziekenhuizen doen mee aan een studie waarin uitbehandelde kankerpatiënten medicatie krij gen die eigenlijk niet voor hen is bedoeld. De eerste successen zijn geboekt: de tumor slonk of de ziekte bleef stabiel. Maar er is meer onderzoek nodig om vast te stellen bij wie het werkt. Hanneke van Houwelingen Amsterdam Emile Voest maandag 28 augustus 2017 26°C Mooie zomerdag met vrij veel zon pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 259 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,10 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530 FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Mensen die hun brood verdienen in het toerisme zijn dik te vreden over het seizoen. Ze geven vaak een 8 soms een 9 voor de zomer van 2017, een dikke acht dus. Dat geldt ook voor Christa en Jaap Geleijnse van de gelijknamige ijssalon in Renesse. „Alleen maar blije mensen hier, ze waren echt heel positief over Zeeland!" P16

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 1