Me krijgt meer vrijheid, meer meer lijd om je werk te Filmliefhebber Ab Zagt juicht het toe dat steeds meer regisseurs van naam kiezen voor het maken van tv-series. Het beste voorbeeld vindt hij Jane Campion. a het bekijken van twee afle veringen van de vervolgserie Top of the Lake: China Girl is er geen ontkomen aan. Ook nu weer bewijst Jane Campion (regisseur van onder meer het meester lijke, bekroonde The Piano uit 1993) dat ze het maken van een spannende tv-serie tot in de vingertoppen beheerst. Als kijker krijg je in recordtijd versla vingsverschijnselen. Alle zes episodes van deze thrillerserie vol fascinerende figuren moeten zo snel mogelijk in rap tempo en het liefst zonder onderbreking bekeken worden. De gordijnen gaan dicht en het maakt niets uit of buiten de zon schijnt. Niet storen svp! Vier jaar geleden verraste de in Nieuw- Zeeland geboren Campion met de eerste serie Top of the Lake. Ze introduceerde rechercheur Robin Griffin (gespeeld door de altijd voortreffelijke Elizabeth Moss) die in de fotogenieke omgeving van het Zuidereiland van Nieuw-Zeeland speu rend naar een vermist meisje stuit op bizarre taferelen. Met onder meer een feministische sekte (onder leiding van de grijsgelokte Holly Hunter) en een gedegenereerde machofamilie, onder leiding van de volkomen onberekenbare Peter Mullan. Bij de wereldpremière van de eerste Top of the Lake-serie sprak ik Campion op het Filmfestival van Berlijn. Zij deed toen de voorspelling dat steeds meer gerenommeerde regisseurs zouden kie zen voor de mogelijkheden van tv-series zoals Top of the Lake. „Je krijgt meer vrijheid, meer budget en meer tijd om je werk te doen," jubelde de Nieuw- Zeelandse destijds. „En het resultaat: meer personages met diepgang." Ze kreeg gelijk. Collega's als Steven Soderbergh en Martin Scorsese kozen ook voor de lange adem. Met wisselend succes overigens. De muziekdramaserie Vinyl, waarvan Scorsese de eerste afleve ring regisseerde, werd een dure flop voor HBO. Soderbergh deed het beter met de thrillerreeks TheKnick maar na twee seizoenen werd daar de stekker uitge trokken. Campion stoomt vrolijk door. Het maken van speelfilms lijkt zij te hebben afgezworen. Haar laatste bioscooppro ductie - Bright Star, een weinig succes volle biografie over John Keats - dateert uit 2009. Het grootste voordeel dat Campion met een serie als Top of the Lake: China Girl heeft is dat ze de tijd heeft om plot en personages meer reliëf te geven. Ook kan ze enkele harde noten kraken over hoe vrouwen in het Australische politie korps worden behandeld, hoe pornover slaving onder jonge mannen tiert en de uitbuiting van Aziatische vrouwen in de prostitutie. Rechercheur Griffin is teruggekeerd in Sydney, waar zij haar trauma's probeert te verwerken. Ze werd als 16-jarige ver kracht en gaat als vrouw van 33 op zoek budget en doen' naar haar dochter van 17 die ze twee dagen na haar bevalling heeft moeten afstaan. In Top of the Lake: China Girl houdt Campion zich zeker aan de wetten van het politiedrama - een recher cheur die zijn eigen trubbels wegstopt om een misdaad op te lossen - maar zij kiest duidelijk voor een vrouwelijk per spectief. Zo krijgt Griffin een boomlange agent (gespeeld door Gwendoline Chris tie, bekend uit Game ofThrones) als assistent die door haar mannelijk col lega's wordt bespot. Ook Griffin moet zich veel seksuele intimidatie op de politieburelen laten welgevallen. De plot van Top of the Lake: China Girl draait om de vondst van een koffer waarin het lijk verborgen zit van een Aziatische vrouw die een foetus draagt. Visueel leeft Campion zich uit door het valies in het eerste deel pijnlijk lang op de golven van de baai van Sydney te laten dobberen. Pas aan het slot van de openingsaflevering wordt het zwaar gehavende en onherkenbare slachtoffer gevonden. Het hoe, wat en waarom van deze misdaad leidt tot een kennismaking met onvergetelijke personages. Let vooral op de grijze Nicole Kidman als een lesbische moeder die helemaal van het padje is geraakt. Kostelijk om te zien. <1 magazine 29 AB ZAG 'T ¥@abzagt Raw Franse horror zie je niet vaak. Toch is Raw (originele titel: Grave) zeker de moeite waard. De kijker volgt een vegetarische studente die mensenvlees gaat eten. Niet voor mensen met een zwakke maag. uoor lekker lang -Jane Campion Top of the Lake: China is sinds half augustus op het onlineplatform lumiereseries.com te bekijken. De dvd-box verschijnt op 29 augus tus. NP02 begint op 2 september om 22.40 uur met de reeks. BIJ STEFAN OP REPEAT ¥@stefanraatgever Ringo Starr - We're On the Road Again Een absolute topcast speelt mee op Ringo's nieuwste album (die over drie weken verschijnt). Naast mede-Beatle Paul McCartney doen ook Toto's Steve Lukather en Eagle Joe Walsh mee op deze frisse, Beatlesque gitaarpopsong. WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 93