Fantastisch wat Stephanie doet WEEKEND JA Patiënt krijgt te weinig informatie over mogelijke behandelingen Insecten Windparken schieten omhoog ZEELAND12 Derk Sauer Doe maar normaal Walcheren De wesp is laat dit jaar 'Het is jammer dat de dingen die ik heb opgebouwd, langzaam zijn afgebroken' Het brugklasser uniform anno 2017 Patiënten willen meer inspraak bij de behandeling van hun ziekte. Artsen beslissen vaak alleen welke behandeling het meest geschikt is en informeren patiënten te weinig over andere mogelijkheden. Dat blijkt uit onderzoek van Patiëntenfederatie Nederland. Bijna alle ondervraagden (94 pro cent) willen graag meebeslissen over de behandeling. Ze willen ho ren welke mogelijkheden er zijn, wat de voor- en nadelen zijn en welke gevolgen dat voor hun leefsi tuatie heeft. „Het moet onderdeel zijn van het consult", zegt directeur Dianda Veldman van Patiëntenfe deratie Nederland. „Patiënten kun nen daar zelf ook iets aan doen, maar zorgverleners moeten er wel voor open staan." Volgens de Patiëntenfederatie komt daar in de spreekkamer wei nig van terecht. In de gesprekken is het vaak eenrichtingsverkeer. Een op de zeven patiënten voelt zich te weinig betrokken bij het uiteinde lijke besluit. Bijna de helft zegt dat de arts niet meerdere behandelmo- gelijkheden met ze bespreekt. De meeste patiënten gaan daarom zelf op zoek naar aanvullende informa tie. Vier op de tien patiënten vinden dat artsen te weinig rekening hou den met hun persoonlijke situatie en de stress die de gesprekken met zich meebrengen. Er wordt niet of nauwelijks gesproken over de zorg die het beste bij hun voorkeur past. „Patiënten willen serieus geno men worden", zegt Veldman. „Ze hebben ook het idee dat ze een be langrijke bijdrage kunnen leveren. Er is een kloof tussen waar ze be hoefte aan hebben en wat ze krij gen." De Patiëntenfederatie en de Fe deratie Medisch Specialisten zijn de campagne 'Betere zorg begint met een goed gesprek' gestart. Patiënten weten vaak niet dat ze kunnen meebeslissen of gaan slecht voor- De specialist moet zich meer opstellen als coach en adviseur bereid het gesprek in. Artsen wordt gewezen op het belang goed te luis teren naar patiënten en alle opties te bespreken. De Federatie Medisch Specialis ten zegt dat al veel gedaan wordt om de communicatie tussen arts en patiënt te verbeteren. „Maar dat kan beter", zegt vicevoorzitter Huib Cense. „De specialist moet zich meer opstellen als coach en advi seur, en niet als een paternalistisch figuur in een ivoren toren. De tijd dat een arts vertelt wat er moet ge beuren, is voorbij." In de opleiding wordt er veel aan dacht aan besteed en er zijn hulp middelen waarbij artsen en patiën ten verschillende behandelmoge- lijkheden kunnen bespreken. „Wij moeten vanuit onze expertise aan geven wat de mogelijkheden zijn, maar uiteindelijk beslist de pa tiënt." P7 Nieuwsmedia ZEELAND 2 inmiddels op bijna 6.000 euro. zeeland 4 Peter Platschorre is maar wat trots op zijn dochter Stephanie. Nu hij ALS heeft, zamelt zij geld in voor onderzoek naar de zenuw- en spierziekte. De teller staat magazine »P8 Arts beslist te vaak alleen Tonny van der Mee Utrecht - Huib Cense, vicevoorzitter Federatie Medisch Specialisten Hulpmiddelen zaterdag 26 augustus 2017 24°C Bewolking en lokaal kans op lichte regen pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 259 De PZC is onderdeel van: Prijs €3,10 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 1168! 5 5 5 5 4 7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 1