Eierboer kan fluiten naar vergoeding 9 Ongelooflijk teleurstellend dat de Kamer boeren niet meer steunt UITGEKOOKT ACTIE vrijdag 25 augustus 2017 stront uit hun stal om te voorko men dat de kippen het weer op pikken en zichzelf weer besmet ten. „Ik werk als zzp'er bij een loonbedrijf maar ben nu gestopt om Wilma, die de kippen doet, te helpen met scheppen", zegt Klaas. De stallen zijn al drie weken dicht om te voorkomen dat de kip pen - ze hebben 7 hectare weiland tot hun beschikking - buiten als nog te veel eten en het fipronil niet uit hun lijf verdwijnt, en dus ook weer in de eieren zal zitten. Kannibalisme „De kippen zijn er rustig onder. Ik was bang voor kannibalisme, om dat ze toch minder te eten krijgen, maar dat gebeurt niet. En nog steeds geen bloedluis te bekennen in de stal hoor", zegt Klaas met een bitter cynisch lachje. „Goed spul dat fipronil." Zijn galgenhumor is niet zo vreemd. Achter de stal ligt 40.000 duizend biologische eieren hebben Wilma en Klaas van de Heuvel op geslagen. Door de fipro nil zijn ze rijp voor het chemisch afval. Het is een schadepost van 50.000 euro. kilo poep en veren opgestapeld en de berg groeit met de dag. Binnen staan 385.000 gifeieren. Allemaal chemisch afval. Alleen al de biolo gische eieren zouden onder nor male omstandigheden 50.000 euro opgebracht hebben. En de kosten lopen razendsnel op. Kippenvoer, destructie van de eieren, toxicologische testen, ad- vieskosten, energie en de afbeta lingen aan de bank. Klaas: „We rekenen maar niet te veel en hopen dat het schip niet strandt, 's Avonds probeer je er niet aan te denken als je gaat sla pen." De kippen staan al bijna drie weken op rantsoen. „Na een paar dagen hebben we vijf kippen laten onderzoeken. De fipronil in hun lijf was al verminderd. Straks ko men ze weer vijf kippen halen. Als die uitslag gunstig is, dan kunnen we misschien eind september weer eieren verkopen." Kippenboeren hoeven er niet op te rekenen dat de overheid de schade van de eiercrisis com penseert. Het kabinet en een Kamermeerderheid zijn bang een precedent te scheppen. Annemieke van Dongen Hans van Soest Den Haag Hoewel het spoeddebat over het fi- pronilschandaal werd bijgewoond door zo'n boeren die hadden ge hoopt op beter nieuws, hield staats secretaris Martijn van Dam (Land bouw) voet bij stuk: op een schade vergoeding van de overheid hoeft de eiersector niet te rekenen. Daar is belastinggeld niet voor bedoeld, zei hij. „Elke dag wordt bedrijven en particulieren schade berokkend door anderen. De overheid kan niet voor al die mensen garant staan." Volgens Van Dam moeten de ge troffen bedrijven de schade verha len op de daders. Ook al is bij Chickfriend, het bedrijf dat ervan wordt verdacht de insecticide fipro nil illegaal te hebben verspreid in honderden kippenstallen, waar schijnlijk weinig te halen. Een meerderheid van de Kamer steunt het kabinet in die opstelling. De eiersector laat het daar niet bij zitten. „We onderzoeken de juridi sche mogelijkheden", zegt pluim veehoudersvoorman Eric Hubers van boerenbond LTO. „Het is onge looflijk teleurstellend dat er vanuit de Tweede Kamer niet meer steun komt om boeren te helpen. We zijn niet alleen slachtoffer van een be drijf dat crimineel handelde, maar ook van de NVWA." De Nederlandse Voedsel- en Wa renautoriteit (NVWA) heeft in het fipronilschandaal veel steken laten vallen, vinden niet alleen de boe ren. De inspectie kreeg er van de Tweede Kamer gisteren flink van langs. Al in november vorig jaar kwamen bij de NVWA vlak na el kaar twee tips binnen over het ge bruik van fipronil in kippenstallen. Die sloten bovendien aan bij in formatie die toevallig als bijvangst was binnengehaald in een straf zaak. Toch kon Chickfriend nog maan den zijn gang gaan. Zelfs weken na dat er dit voorjaar in België fipronil in eieren was aangetroffen, waar van het spoor naar het Barneveldse bestrijdingsbedrijf leidde. En zelfs nadat de NVWA op 7 juli een inval deed bij Chickfriend, konden de ondernemers hun omstreden mid del tegen bloedluis spuiten in nog zeker twintig kippenstallen. De schade - alleen al voor de 258 ge troffen pluimveebedrijven wordt die geraamd op minstens 33 mil joen euro - had beperkt kunnen blijven als de NVWA meteen had ingegrepen, volgens de boeren. Want waarom is de informatie dat —Eric Hubers, LTO Chickfriend een verboden gif ge bruikte niet gedeeld? Omdat de NVWA in november oordeelde dat er geen acuut gevaar was voor de volksgezondheid, ver klaarde Van Dam. „Wel is toen een strafrechtelijk onderzoek gestart. Daaruit mocht geen informatie worden gedeeld, omdat de verdach ten daar mogelijk garen bij zouden spinnen. De mogelijkheid bestond ook dat boeren er zelf weet van hadden en betrokken waren bij strafbare praktijken." Bij de inval op 7 juli werd geen fi pronil aangetroffen, verklaarde mi nister Schippers van Volksgezond heid. „Je hebt bewijs nodig om een bedrijf te kunnen stilleggen. Pluim veebedrijven zijn ook pas geblok keerd nadat er fipronil in hun ei eren was aangetroffen." Terwijl de Tweede Kamer debatteert over het fipronil- schandaal, delen eierboeren buiten gekookte eieren uit om iedereen te laten weten dat er niets mis mee is. De eiersector lijdt momenteel fors verlies door de affaire, foto jerry lampen/anp gelijks de stal uitmesten. Een helse klus. foto bram petraeus GO óf ruimen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9