Meer nodig dan één container voor basisscholen Nieuw Aurora K 8 Door afgraven krijgt zand weer overhand irn |£K De Meeuwenduinen op Schouwen worden weer het zanderig gebied dat het oorspronkelijk was. Dat is belangrijk voor het terugdringen van de uitstoot van stikstof. -''r..-*; *'l zv De top van het begroeide hoge duin achter het strand wordt op twee plekken afgegraven. In de inkerving die zo ontstaat, krijgt het zand weer de overhand en wordt een verstui ving tot zo'n anderhalve kilometer in het achterland gestimuleerd. Het creëren van kerven voor dit doel is in Zeeland nog niet eerder toegepast, aldus projectleider Jan Vink van de provincie. In de Ken- nemerduinen werd al eerder erva ring opgedaan met deze metho diek. De ingreep in de duinenrij pal achter de zeereep gaat niet ten koste van de kustveiligheid, aldus Vinks collega Leo Caljouw en Saskia Huijs van Rijkswaterstaat. De Meeuwen duinen zijn daar volgens hen breed genoeg. In het gebied wordt tegelijkertijd dertigduizend kubieke meter grond afgegraven en het oude zand weer blootgelegd. Boswachter Wendy Janse van Staatsbosbeheer toont aan de hand van een foto uit 1922 hoe de begroeiing de afgelopen honderd jaar een enorme vlucht heeft genomen. De dikke humu- slaag op het zand bindt het stikstof. Door die bovenste laag af te plag gen, gaat de stikstofbelasting in Zeeland omlaag. „Die dikke humuslaag werkt als Het herstel van het oude duigebied vergt een investering van 1 miljoen euro een soort pokon", laat Janse zien op een korte excursie door de Meeuwenduinen. „Alles groeit daar heel erg snel door." Staatsbosbeheer heeft vorig jaar al een belangrijk deel van de ge- biedsvreemde vogelkers en ander struweel gesnoeid. Het resultaat ligt op een grote hoop te wachten om te worden afgevoerd naar land bouwgrond. Akkerbouwers zijn volgens de boswachter juist weer blij met de stikstofrijke laag. De maatregel vindt plaats in het kader van de zogeheten Program matische Aanpak Stikstof (PAS). In de Meeuwenduinen gaat het om een gezamenlijk project van de pro vincie, Rijkswaterstaat, Staatsbos beheer en het waterschap. De werkzaamheden beginnen eind september en zijn naar verwach ting voor de jaarwisseling klaar. Het herstel van het oude duingebied vergt een investering van één mil joen euro, aldus Vink, en wordt be taald door de Rijksoverheid. Janse: „De PAS probeert het ge bied feitelijk weer te resetten tot het zanderige duingebied dat het oorspronkelijk was." De aanleg van de stuifkuilen helpt voorkomen dat het struweel binnen de kortste keren weer nieuwe bodem vindt in de Meeuwenduinen. Daarnaast zijn er op Europees niveau afspraken ge maakt over het terugdringen van stikstofuitstoot (door uitlaatgassen en fabrieken) in de atmosfeer. De ontwikkeling in de Meeuwendui nen wordt de eerstkomende zes jaar jaar nauwgezet gevolgd. Het ge bied wordt aan het eind van iedere zomerperiode met een drone geïn specteerd om te zien hoe de be oogde verstuiving zich voltrekt. De bestuursvoorzitter van de openbare scholengroep Nobego (Noord-Beveland en Goes) is vol van wat hij meemaakte en zag tij dens zijn reis naar Nieuw Aurora, het verblijf daar en de terugreis naar Paramaribo. Daar is hij nu om het vervolg van het project te rege len. Want hij vindt dat er een blij vende band moet ontstaan tussen Zeeland en dat dorp in het centrale binnenland van Suriname. „Ik heb wel twintig ideeën voor projecten die ik wil uitzetten bij Zeeuwse scholen." De Middelburger reist veel en tijdens elke reis bezoekt hij scho len om te zien hoe het daar gesteld is met het onderwijs. Zijn bezoek aan de beide scholen van Nieuw Aurora, eerder dit jaar, schokte hem als onderwijsman. Zowel de openbare als de christelijke school hebben nauwelijks fatsoenlijk ma teriaal. „Van smartborden en lap tops kunnen ze daar alleen maar dromen. Ze hebben niets. Alleen wat oude tafels en stoeltjes, een oud bord. Geen lesmateriaal, geen leerboeken, geen schriften, geen potloden. De overheid doet niets voor dorpen als Nieuw Aurora." Om die reden is op initiatief van de Middelburger het afgelopen jaar door een aantal Zeeuwse scholen veel materiaal verzameld dat per container naar Paramaribo is ver voerd. Vervolgens met een vracht wagen naar een klein haven plaatsje aan de Surinamerivier. Daar lagen elf korjalen waarmee al het materiaal naar Nieuw Aurora is vervoerd. Van Kampen; „Een heer lijke reis, zo varend over de rivier." De reacties van de dorpelingen toen ze al dat schoolmateriaal en speelgoed zagen, waren volgens hem hartverwarmend. „De men sen zijn daar zo aardig en zo blij met de spullen voor hun scholen." IN DE REGIO Lappie Lapstok in Het Melkhuis Titelstrijd zoetwater vissen Lezing over Trappistenbier MIJN DORP, MIJN STAD vrijdag 25 augustus 2017 Aanpak stikstof in Meeuwenduinen Marcel Modde Burgh-Haamstede - Jan Vink, provincie Nieuw Aurora heeft meer steun nodig dan alleen een container met materiaal voor de twee plaatselijke basisscholen. Dit dorp in de binnenlanden van Su riname moet verder geholpen worden, zegt Middelburger Pim van Kampen telefonisch vanuit Paramaribo. Emile Calon Vlissingen Spullen komen per boot bij Nieuw Aurora aan. foto pim van kampen TERHOLE Boerderij Het Melk huis aan de Riet straat in Terhole sluit de vakantie zondag af met een voorstelling en acti viteiten van theater maakster Lappie Lapstok. Die toont eerst de show 'De Wensappel', be doeld voor kinderen van 3 tot ongeveer 9 jaar. Daarna mag iedereen - ook grote mensen - meedoen aan 'het Bellenfeest'. Daar worden, met sop en stokken, enorme zeepbellen ge maakt. Aanvang van de show is om 14.30 uur, toegang kost 2,50 euro. MOSSELWEEKEND Het Bellenfeest be gint om 15.45 uur. Reserveren kan via 0114 320946 of info@hetmelkhuis.nl WESTDORPE Hengelsportvereni ging Platzak in Westdorpe houdt morgen het Zeeuws-Vlaams kampioenschap zoetwaterhengelen. Dat vindt plaats in de Molenkreek. Er hebben zich 76 hengelaars van zes verenigingen inge schreven. Er wordt gestreden om de in dividuele- en de clubtitel. Degene die het grootste ge wicht vangt, wint. Er wordt gevist van 11 tot 15 uur. Prijsuit reiking is om 17.30 uur in De Tukker. IJZENDIJKE Historicus Paul Stockman geeft zondag een lezing over Trappistenbie ren. Dat doet hij in Uitspanning Cad- sandria aan de Wa terpoortstraat in IJ- zendijke, op uitno diging van museum Het Bolwerk. Stockman vertelt over het ontstaan, de ingrediënten, het productieproces en de verschillen. Bezoekers kunnen ook proeven van Westmalle, La Trappe en Orval. Aanvang 10.30 uur, toegang: 7,50 euro. PHILIPPINE Philippine is er klaar voor: de 41ste editie van de Mosselfeesten staat voor de deur. Die beginnen morgen ochtend met wandeltochten en een fietsspeurtocht. Twee dagen lang is er braderie en kermis op en rond de Markt met optredens van dweilbands. Zatermiddag zijn de traditionele mosselsteekwedstrijden. Vanaf het Spuikompark vertrek ken zaterdag luchtballonnen en zondag helikopters. Zondag staat een rommelmarkt op het programma. Beide dagen is er live muziek. Het programma staat op stichtingmossel- stad.nl. foto peter nicolai Vrijdag AXEL Gregorius- centrum, 13.30 uur: Vrij kaarten, biljar ten; Markt, 09.30 uur: Kinderrommel markt; Voormalige RK-kerk, 19.00 uur: Superheldenbal voor kinderen GROEDE De Twee Duiven, 21.00 uur: Voorstelling 'Dan sen op één been' door Adrie Ooster ling HULST De Blaauwe Hoeve, 09.00 uur: Handwerken; De Lieve, 09.00 uur: Vrij biljarten; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Jeu de boules, bridge KLOOSTERZANDE WZC Antonius, 14.00 uur: Bingo; Sportveld, 19.00 uur: Voetbalwedstrijd VV Hontenisse - Ex-in- ternationals in kader 90 jaar VV Honte nisse SAS VAN GENT De Statie, 13.30 uur: Kinderspeelweek, met om 17.30 uur afsluiting SINT JANSTEEN De Warande, 13.00 uur: Biljarten SLUISKIL Meulen- gat, 13.30 uur: Bil jarten; Mr. Lelyplein, 14.00 uur: Gilde- feesten met senio renmiddag, kinder spelen, kinderdisco, en om 21.00 uur De Foute Sjow TERNEUZEN De Veste, 12.00 uur: Biljarten; 13.30 uur:13.00 uur: Kla verjassen, soos; De Kameleon, 14.00 uur: Kinderfilmmid dag; 19.00 uur: Kin derdisco WESTDORPE Hele dorp, 14.00 uur: Kunstroute voor kinderen; Chillsoos, 19.00 uur: Kinder disco

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 94