8 Cel voor dreigen met jerrycan De 17.000 biologische leghennen van Wilma en Klaas van de Heuvel volgen een detoxkuur. Het doel: verlost raken van het verboden insecticide fipronil. DETOXKUUR LEGKIPPEN OP DIEET Een Amsterdammer heeft vier maanden celstraf gekre gen, omdat hij een meisje achterna rende met een jerry can benzine en haar daarna vastpakte. Dat gebeurde in oktober 2015 bij tramhalte Lelylaan. De jerrycan viel uit zijn hand, waarna vriendinnen van het meisje tussenbeide kwamen. Het slachtoffer zou een tele foon hebben gestolen uit zijn belwinkel. De rechtbank in Amsterdam vindt poging tot doodslag of zware mishandeling, zoals de officier van justitie meende, niet bewezen. Wel gaat de rechtbank uit van bedreiging. De 34-jarige man zei na zijn aanhouding dat hij het meisje in brand wilde steken, maar dat acht de rechtbank niet be wezen. Zo was de dop niet van de jerrycan verwijderd en heeft de Amsterdammer evenmin zijn aansteker gepakt, die hij in zijn broek zak bij zich droeg. De rechtbank vindt wel dat het meisje kon vrezen voor haar leven of voor zware ver wondingen. De beste zons verduistering ooit Hoeden van Beatrix langer te bewonderen Vanwege grote belangstelling heeft Paleis Het Loo in Apel doorn besloten de tentoon stelling Chapeaux! de hoeden van Koningin Beatrix met twee maanden te verlengen tot na de herfstvakantie. Al zo'n 200.000 mensen hebben de hoeden bekeken, die de toenmalige koningin Beatrix tijdens haar regeerperiode droeg. De hoed was typerend voor Beatrix' verschijning als koningin. Van de vele hon derden hoeden die zij droeg, zijn er 111 te zien op de expo sitie, die insamenwerking met de prinses is gemaakt. .9 r\ '71 Vietnamese spion gepakt Radio en tv aan banden Plan voor aanpak smog Zwijgend scheppen ze. Klaas trekt met een schraper de kippenstront en veren onder de stellingen uit. Wilma schuift het tot hopen plui men met poep. De 17.000 biologi sche kippen van Wilma en Klaas van de Heuvel in Lunteren doen een detoxkuur. „We hopen dat ze het fipronil letterlijk uitpoepen. Goede kippen laat je toch niet ver gassen?" Ruimen of ruien, dat is de vraag voor de kippenboeren die hun stallen lieten behandelen door Chickfriend met het biologische bloedluismiddel Dega-16 'plus nog iets'. Dat 'nog iets' bleek het streng verboden insecticide fipronil. Ruimen is snel en schoon. De kippen worden vergast en afge voerd en de stallen ontsmet voor nieuwe leghennen. Ruien is optie twee. „De eerste dagen kregen de hennen alleen haver, arm voedsel om de vetver- branding op te starten. Nu krijgen ze minder eten dan normaal. Ze verbranden zo hun reserves, het buikvet waar het gif is opgeslagen. En ze verliezen een deel van hun veren; ze komen in de rui. Door die detox, want dat is het in dit ge val letterlijk, leggen ze geen eieren meer." Wilma is biologisch kippenboer. Er kwam geen druppel gif aan te pas bij haar kippen, tot die gladde praters, die gezellige boerenjon gens van Chickfriend haar begin juni erin luisden. „Ik hoop zó dat het ruien helpt, maar niemand weet het zeker", zegt Wilma. „Ik wil ze niet laten vergassen. Het stuit me tegen de borst om zo veel gezonde kippen als afval af te voeren. Maar als de detox niet helpt, moet het toch, dan hebben we zes weken voor niets poep geruimd." De detox is keihard werken, voor de kippen én de boeren. Wilma en Klaas scheppen dagelijks van 's ochtends vroeg tot de dames 's avonds op stok gaan de kippen- vrijdag 25 augustus 2017 GO AMSTERDAM President Donald Trump deelde via Twit ter een afbeelding waarop een kleurenpor- tret van hem over een beeld (in zwart-wit) van oud-president Barack Obama schuift. APELDOORN 650 JAAR Koningin Maxima voert een geanimeerd gesprek met een bewoonster van het Bartholomeus Gasthuis in Utrecht. De koekjes en taartjes op tafel staan er niet voor niets, want het tehuis viert zijn 650-jarig bestaan. Het koninklijk bezoek is een van de hoogtepunten van het feestjaar, fotoanp TSJECHIË Tsjechië heeft een Vietnamese spion opgepakt en uitge leverd aan Duits land wegens be trokkenheid bij de ontvoering van een Vietnamese zaken man in Berlijn. Deze manager van het staatsbedrijf Petro- Vietnam had asiel gezocht in Duits land. De spion huurde in juli in Praag een auto, waarmee hij naar Berlijn reed om de man te ontvoeren. VENEZUELA De regering van president Maduro heeft in Venezuela de nieuwsvoorzie ning aan banden gelegd. Het linkse regime besloot de Colombiaanse radio- en tv-zenders Caracol en RCN uit de lucht te halen. CHINA China heeft een nieuw plan gepre senteerd om de luchtvervuiling met 15 procent terug te dringen. Grote ste den, die de meeste last hebben van de smog, moeten voor oktober plannen op tafel leggen waar mee ze de vervui ling in de winter halveren. Een van de maatregelen is het vervangen van woningboilers, die op het vervuilende steenkool werken. Het is ruien Ton Voermans Lunteren A De kippen die een detoxkuur volgen, poepen nu letterlijk het fipronil uit. Klaas en Wilma moeten daarom da;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8