De Nooijer Geld voor sanering Thermphos moet ergens anders vandaan komen ,v De automobilist laten betalen voor de sanering van Thermphos ziet een meerderheid van Provinciale Staten niet zitten. Dat Zeeland weer zoveel moet betalen, valt überhaupt slecht Bradley gaat naar de kampioen van Roemenië Provinciale Staten van Zeeland zijn mordicus tegen het verhogen van de motorrijtuigenbelasting. Geld voor de sanering van Thermphos moet op een andere manier worden gevonden, vindt een ruime meer derheid. Voormalig PvdA-leider Diederik Samsom presenteerde woensdag zijn onderzoek naar de sanering van Thermphos. Zijn conclusie is dat er nog 83 miljoen euro nodig is om het terrein schoon en veilig op te leveren. Hij vindt dat de rekening gelijkelijk moet worden verdeeld en dat provincie, Zeeuwse havens en het Rijk elk 27,7 miljoen moeten bijdragen. Zeeland heeft het niet breed, erkent Samsom, maar vol gens hem kan Zeeland het wel be talen door bijvoorbeeld de motor rijtuigenbelasting te verhogen. Maar de Staten zien dat niet zit ten, blijkt uit een rondgang van deze krant. Alle partijen vinden het positief dat Samsom ook het Rijk laat meebetalen aan de sanering. Dat de provincie en de Zeeuwse ha vens ook elk 27,7 miljoen moeten betalen - bovenop wat ze al hebben gedaan - valt slecht. Waar Samsom de bijdrage van het Rijk ziet als hulp aan Zeeland, zien veel Staten fracties het juist als erkenning dat het Rijk óók een verantwoordelijk heid heeft. Verschillende partijen wijzen erop dat 'Den Haag nog nauwelijks iets heeft bijgedragen' en 'Brussel al helemaal niet'. Een verhoging van de motorrij tuigenbelasting is 'onacceptabel', vinden VVD, SGP, D66, PVV, PvZ en 50 Plus (21 van de 39 zetels). Vol gens Samsom gaan Zeeuwse auto mobilisten 29 euro per jaar meer betalen, als de provincie de belas ting met 5 miljoen euro verhoogt. De belasting is dan net zo hoog als in Drenthe en Zuid-Holland, de duurste provincies als het gaat om motorrijtuigenbelasting. „Het is niet reëel om (een deel van) de lasten af te wentelen op de automobilist", reageert VVD-frac- tievoorzitter Kees Bierens. „Dat is onacceptabel. De tarieven zijn al iets hoger dan landelijk gemid deld." De liberalen pleiten voor een an dere verdeling van de lasten. „Zee- De tarieven voor de automobilist zijn al iets hoger dan landelijk gemiddeld land en de Zeeuwse havens hebben al veel betaald. Het is reëel om naar alle kosten te kijken en dan pas te bepalen wie hoeveel moet bijdra gen. Bijvoorbeeld: de helft is voor Zeeland (provincie en havens) en de rest voor het Rijk. Die moet dan kijken of Europa nog bijdraagt." Want in Brussel ligt ook een ver antwoordelijkheid vinden de Sta ten. Bierens: „Thermphos is failliet gegaan doordat Europa toestond dat goedkope fosfor op de Europese markt is gedumpt." In plaats van belastingverhoging kan de provincie uitgaven ook meer spreiden, oppert de VVD. Bierens: „Neem de bijdrage van 15 miljoen in de marinierskazerne. Dat bedrag wordt over een periode van 15 jaar afgeschreven. Je kunt het geld ook over een langere periode afschrij ven. Dat kan wellicht bij meer pro jecten." Een mogelijkheid, denken coali tiepartijen CDA en PvdA. Maar die zeggen nu geen keihard ja of nee te gen belastingverhoging. „Als we de belasting niet verhogen, moeten we gaan bezuinigen", zegt PvdA-frac- tievoorzitter Anita Pijpelink. „Het gaat hoe dan ook pijn doen. Laten we in alle openheid de mogelijkhe den bekijken." It vrijdag 25 augustus 2017 pzc.nl e-mail: redactie.terneuzen@pzc.nl PAGINA 12 FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Nijntje-fans van vier tot zes jaar waren gisteren in hun sas tijdens de knutselmiddag in museum Het Warenhuis in Axel. De kleuters maakten een Nijn- tje-trekpop en brachten een bezoekje aan de poppendokter. Daar was de vijfjarige Valerie Be verwijk uit Zaamslag blij mee, want haar Nijntje was ziek. Gelukkig was de knuffel na een spuitje van de dokter weer snel op de been. In Het Warenhuis is nog tot zaterdag 2 september een tentoonstelling over Nijntje en Dick Bruna te zien. VVV I Staten: verhoog belasting niet Theo Giele en Jeffrey Kutterink Middelburg - Kees Bierens (VVD)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 85