II Rolbrug haven Tholen moet het dit najaar weer doen Twee miljoen voor betere kwaliteit uien 3 man uitgebreid gegeten hebt, geef je misschien wel 20 euro. Anders rond je het naar boven af en is het een euro of een paar euro." Esther heeft zeifin het verleden in de ho reca gewerkt. Dat maakt uit. Voor Stefanie is het een blijk van waar dering. „Ik heb ook wel eens niets gegeven. Dan denk ik: het is goed met jou! Maar hier zijn ze allemaal superlief." Ergens moet een pizza bezorger rondlopen die denkt dat Stefanie hem wel héél erg aardig vindt: „Die heb ik per ongeluk twee keer zoveel gegeven als de pizza kostte. Toen ik mijn geld terug kreeg, realiseerde ik me pas wat ik gedaan had. Maar ik vond het gê- Fooien geven we altijd, de hoogte varieert nant om het terug te vragen..." Achter de bar, tussen de flessen, hangt een emmertje: de fooienpot. Elke avond kijkt Nieks broer Valen- tijn hoeveel er in zit. Valentijn is bij Pier 7 de man van het fooiengeld. Niet alleen het fooiengeld in het emmertje wordt geteld. Ook de elektronische tips. „We maken de kas op en kijken hoeveel er extra gegeven is. Dat bedrag tellen we er bij op", legt Niek uit. „Eens per jaar gaan we met het personeel iets leuks doen. Vorig jaar was het een etentje, dit jaar misschien een uit stapje. En daar maken we dan be kend hoeveel het is. Nee, hoeveel ga ik nu niet zeggen, want we zit ten nog in de aanloopfase met ons bedrijf en we zien het tipgeld elk jaar groeien. Dat zou nu geen goede graadmeter zijn. Laat ik zeggen dat het genoeg is om blij van te wor den. Een soort eindejaarsbonus voor ons personeel." Er zijn regels, en regels. Zo hoort tipgeld gewoon opgegeven te wor den aan de belastingdienst. Het zijn immers inkomsten. Hetzelfde geldt voor de werknemers die ze ontvangen. Wettelijk komt het tip geld de bazen niet toe, tenzij ze in het bedrijf meewerken, zoals bij Pier 7 ook gebeurt. Maar wat de wet niet voorschrijft, is hoe de centjes verdeeld worden. Mag de serveer ster de eigen tips houden? Of gaan ze op de grote hoop? „Wij verdelen het over alle werknemers, al naar gelang het aantal uren dat je werkt. Dus een afwasser deelt bij ons in de tips. Die werkt tenslotte net zo hard als iemand in de bediening", verklaart de paviljoenhouder. LASTIG DIE FOOIEN De beweegbare brug biedt voet gangers en fietsers de mogelijk heid een ommetje rondom de jachthaven te maken. De brug is voorzien van een elektrotechni sche besturingsinstallatie die ge bruikers met de hand kunnen bedienen. En juist aan die instal latie schort het volgens Arjan Goossen van waterschap Schel- destromen. „De techniek is heel kwetsbaar." Na enkele aanloopproblemen in de beginfase, leek de brug mecha nisch goed te werken. Toch was dagelijks sprake van storingen, te wijten aan onjuist gebruik van de brug, en misbruik. Om die reden heeft de gemeente Tholen de brug eind mei buiten werking gesteld. Aanpassingen Door waterschap Scheldestromen, beheerder van de brug, zijn een aantal aanpassingen bedacht. Die worden volgende maand aange bracht. „Kort na de bouwvak moet de brug weer operationeel zijn", hoopt woordvoerder Daan Frant- zen van de gemeente Tholen. Bij de brug komen duidelijke instruc ties over het gebruik ervan. De dam in de haven van Tholen is dit voorjaar opgeleverd. Het keermiddel zorgt ervoor dat bewo ners van de wijk Waterfront droge voeten houden op het moment dat het Volkerak-Zoommeer wordt ingezet als waterberging voor de grote rivieren. Dat gebeurt in uit zonderlijke gevallen met grote hoeveelheden neerslag. In de dam zit een afsluitbare doorvaartope- ning voor de scheepvaart. Daar overheen ligt de rolbrug. De ge meente maakt later bekend wan neer precies de brug weer kan worden gebruikt. COLIJNSPLAAT Nederland is de grootste uienexporteur ter wereld. Om die koppositie te verdedigen, moet de kwaliteit van de bewaar- uien omhoog. Een ketenbreed drie jarig onderzoeksproject moet daar voor zorgen. De aandacht gaat daarbij vooral uit naar de bestrijding van schim mels zoals koprot en fusarium. Tijdens de landelijke Uiendag in Colijnsplaat ging gisteren de web site van het onderzoeksproject Ui- reka de lucht in. Dat gebeurde tij dens een uienontbijt waar verte genwoordigers van de hele keten - van teler, handelaar tot lobbyist in Brussel - aan tafel zaten. Nadat hij eerst een zak uien op kwaliteit had geïnspecteerd, lanceerde gedepu teerde Jo-Annes de Bat de nieuwe website uireka.nl. Wageningen University Re search presenteerde op de bijeen komst de eerste resultaten van Ui- reka: de nieuwe rassenlijst voor zaaiuien. Financiering Voor het onderzoeksproject is de komende twee drie jaar twee mil joen euro beschikbaar, waarvan 650.000 euro van de Topsector Agri Food van het Rijk. De hele sector is betrokken bij dit project, van zaadleveranciers tot exporteurs. Het doel is de afzet van uien te ver groten. vrijdag 25 augustus 2017 fooi, al wordt-ie gepin Nikita Nijholt rekent af met eigenaar Niek Damen van Pier 7. fotorubenoreel -Esther Vuijk en Stefanie Velders Is de fooienpot nou eigenlijk een vetpot? Die vraag blijkt moeilijk te beantwoorden. Bernadet Naber, woordvoer der van Koninklijke Horeca Nederland, legt uit: „Dat kan afhangen van regionale ver schillen. In of buiten de Rand stad, welke stad? Het soort horecazaak maakt uit: in een ijssalon wordt anders getipt dan in een café of restaurant. Zelfs per dag kan het ver schillen. Tot slot speelt de cul turele achtergrond mee van de klant. In het buitenland wordt anders tegen het geven van fooi aangekeken." Inder daad: in Japan is fooi geven zelfs een belediging, in Ame rika is tipgeld een belangrijk onderdeel van het loon en be draagt het circa 20 procent van de rekening. „Wij zeggen altijd: de fooien zijn voor iedereen die een bij drage heeft geleverd aan het product", verklaart Laura Kap per van FNV Horeca. „In de praktijk gebruiken werkgevers het nog wel eens om de reke ning te dekken van mensen die weglopen zonder te beta len. Lastig onderwerp, fooien. Een snackbarmedewerker krijgt geen of amper fooi. Is dat eerlijk? De horeca heeft de laagst betalende banen. Zo'n fooi is dus heel welkom, maar liever zouden we zien dat de beloning naar een nor maler niveau gaat. In septem ber gaan we over een nieuwe cao onderhandelen." De rolbrug op de dam in de haven van Tholen moet het dit najaar weer doen. De brug is eind mei buiten werking ge steld na onjuist gebruik. Timo van de Kasteele Tholen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 72