Thermphos blijft open rekening Windmolens komen er, ondanks bezwaren Terneuzen vervangt tegelfietspad door beton Vogeltje 2 Het pinnen heeft de aloude traditie van het 'bedieningsgeld' geen goed gedaan. Toch geeft zeker de helft nog fooi op het terras. FOOI PINNEN De Zeeuwse volksvertegenwoordigers ruiken bloed nu Diede- rik Samsom met het voorstel komt om het Rijk te laten mee betalen aan de sanering van het Thermphosterrein. Ze lezen het als een erkenning dat het Rijk medeverantwoordelijk is voor het vinden van een oplossing van dit hoofdpijndossier. Een meerderheid van de Staten wil de Zeeuwse autobezitter niet laten opdraaien voor de rekening van Thermphos. Dat betekent of snijden in de eigen uitgaven, een boekhoudkundige truc verzinnen of proberen Den Haag tot een hogere bijdrage te bewegen. Voor dat laatste is Zeeland geheel en al afhankelijk van de goed willendheid van de rijksoverheid. Het Rijk erkent immers geen medeverantwoordelijkheid voor het ontstaan van de giftige bende die de fosfaatfabriek heeft achtergelaten. Samsom zegt wel dat de provincie en de haven (Zeeland Sea ports) de sanering niet zelf kunnen betalen. In de Abdij staat geen met miljoenen euro's gevuld spaarvarken. Ieder (Rijk, provincie en haven) betaalt een derde van de 83 miljoen die nog ontbreekt om de klus te klaren, adviseert Samsom. Hij ziet de bijdrage van een kleine 28 miljoen euro uit de schatkist vooral als een middel om de zaak vlot te trekken. Verhoog de wegenbelasting naar het niveau van Drenthe en binnen twee jaar is de pijn geleden. Gemiddeld zes tientjes in twee jaar per auto, een keertje een volle tank. Het advies van Samsom is de meevallers en tegenvallers te delen. Dat laatste maakt het ongewis hoeveel de provincie uiteindelijk kwijt is aan Thermphos. Als gebrek aan geld de reden is om de Zeeuwen te hulp te schieten, ligt het voor de hand om met het Rijk die 27,7 miljoen als eindbedrag voor provincie en haven af te spre ken. Het spook van tegenvallers blijft dan niet door de Abdij waren. Mochten er meevallers zijn, dan zijn die de minister van Financiën van harte gegund. Het spook van tegenvallers blijft dan niet rond de Abdij waren Camperwind wil de vijf huidige molens in de Jacoba Rippolder ver vangen door vier hogere. „Ik ben droevig", zei voorzitter Oliver Dre- wes van het communicatieplatform Banjaard. „Jammer dat het zo gelo pen is. Heel jammer dat er geen re kening wordt gehouden met toeris ten." „Ik kan me niet voorstellen dat het onder zo'n monstertoren fijn vakantievieren is", zei Margret Obenhaus. Zij heeft al 45 jaar een vakantiewoning in de polder. De eigenaren van tweede huizen val len buiten de boot. Voor die huizen geldt de stilstandregeling niet, een regeling dat een molen stilvalt als Heel jammer dat er geen rekening wordt gehouden met toeristen slagschaduw op huizen valt. Ze zijn ook niet opgenomen in de financi ële regeling die Camperwind trof. Die geldt voor permanent be woonde huizen. Betrokken Noord- Beveland brak nog een lans voor de eigenaren, maar stond alleen. ALMANAK De kinderen gaan negen maan den reizen door Azië, Australië en Nieuw-Zeeland. De vaders en moeders bewonderen hun reis lust, maar ze hebben het moeilijk met het besef dat even op en neer naar Zierikzee of Kamperland vanuit hun Rotterdamse studen tenflatje er té lang niet in zit. De kinderen kochten laatst op een afscheidsweekend een afzichte lijk fluitje in de vorm van een vo gel voor het thuisfront. Als aan denken. Des te groter is de glans van het paar dat uitvliegt. „Zet ik naast jullie foto", zei de ene moe der. „Ik leg hem ook in die doos met al jullie foto's", zei de ander. Herdenking Indiëgangers Van Dis stopt als wethouder Toertochtetappe start op de Markt TERNEUZEN Directeur Sletten weg bij Yara „Dat is dan 7 euro 75." Vriendelijk overhandigt de serveerster de pin automaat. De klant zegt niets, zij vraagt niets: exact 7,75 euro wordt er afgerekend. Geen fooi dus. Op het gezicht van de serveerster is niets te zien van teleurstelling of af keuring. Glimlachend overhandigt ze het bonnetje. Dat is professiona liteit. Want al is er bij het afrekenen altijd die stiekeme hoop op een fooi, het is in Nederland niet ver plicht. Jaren geleden is in de cao tip geld ('bedieningsgeld') vervangen voor loon; het bedrag op de bon is dan ook alles wat je strikt genomen moet betalen als klant. Toch geeft zeker de helft nog fooi op het terras, zegt Niek Damen van strandpavil joen Pier 7 in Vlissingen. „Maar het is met de toename van het elektro nisch betalen wel flink minder ge worden." Niek - tien jaar ervaring in de horeca - kan het weten. „De klant is koning en dat moet je laten voelen. Altijd vrolijk zijn. Hard werken, maar tussendoor een lolle tje, een praatje, uitstralen dat je met plezier werkt. 'Ik kom er zo aan, meneer!' Dat zijn geen foefjes, dat is goed gastheer zijn." Esther Vuijk en Stefanie Velders uit Oost-Souburg zitten in een hoekje van het terras gelukzalig te zijn. Zonnetje, drankje, en aan de kinderen geen kind, want die spe len lekker op het strand. Wat heeft een mens nog meer nodig. „Dit is onze favoriete strandtent", zegt Es ther. „Wij werken allebei onregel matig en kunnen dus vaak overdag even hier zijn. Soms doen we alleen een paar drankjes, soms is de reke ning hoger. Fooien geven we altijd, de hoogte varieert. Als je met tien De gemeente Terneuzen begint vandaag met de eerste van een stel reconstructies van fietspaden in de stad Terneuzen. Tegelpaden worden omgevormd tot betonpa den. De tegels op de huidige fietspa den worden regelmatig omhoog gedrukt door boomwortels. Dat is gevaarlijk, en duur in onderhoud. Het plaatsen van betonplaten moet daar verandering in brengen. Beton is weliswaar duurder, maar gaat ook een stuk langer mee. Vandaag wordt begonnen aan de Guido Gezellelaan - het gaat om het stuk tussen de Roosevelt- laan en de Alvarezlaan. Ook het voetpad wordt vervangen. Het fietspad is daarom dicht tot en met 13 oktober. Ook wordt één rij baan voor auto's afgesloten. Komende week wordt ook be gonnen met het fietspad aan de Vrijheidslaan - het deel tussen de Dixielandkade en de Laan van Othene. Daarvoor worden ook au to's omgeleid, via de Laan van Othene. Dat duurt tot 26 septem ber. Op 4 september begint ook de aanpak van het pad aan de Dixielandkade - het gedeelte tus sen de Vrijheidslaan en de Jazz- singel. Ook daar duurt het werk tot 26 september. vrijdag 25 augustus 2017 II Het dubbele gevoel van eigena ren van recreatiehuizen bij het windmolenpark bij Kamperland was gisteravond tijdens de Raad Noord-Beveland goed voelbaar. Ze praatten de blaren op hun tong om de vernieuwing van het windpark tegen te houden ter wijl ze weten dat het een verlo ren zaak is. De meerderheid van de gemeenteraad was al voor. Melita Lanting Wissenkerke -Oliver Drewes, belanghebbende Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN Vijfendertig Zeeuws- Vlaamse Oost-lndiëmili- tairen worden vanmiddag herdacht in de Goede Herderkerk aan de Ko- ninginnelaan in Terneu- zen. Er zijn sprekers en er is muziek. Bij het nabij gelegen monument wor den de namen van de ge vallenen voorgelezen door leerlingen van De Rede en er worden kran sen en bloemen gelegd. De bijeenkomst begint om 14.00 uur. THOLEN Kees van Dis uit Tholen- stad is aan zijn laatste maanden als wethouder begonnen. De CDA'er zet na 12 jaar een punt ach ter zijn politieke car rière. De christendemo craten willen de verkie zingen in met Petrina Geluk als lijsttrekker. Het raadslid uit Sint-Annaland is, als het aan het bestuur van CDA Tholen ligt, ook kandidaat-wethouder. De leden moeten zich hier nog wel over uitspreken. SINT-MAARTENSDIJK De derde etappe van de Zeeuwse Wieier Wind Zesdaagse (ZWW6D) start zaterdag 2 septem ber op de Markt in Sint- Maartensdijk. Deelne mers rijden de 86 kilome ter lange Keetie van Oos- ten-Hage route over Tho len en Sint Philipsland. Wethouder Frank Hom mel geeft om tien uur het startsein voor Keeties Ride, een variant van 56 kilometer. Er zijn tal van activiteiten rond de start. Jon Sletten vertrekt als directeur bij kunstmest- fabriek Yara in Sluiskil. Hij krijgt dezelfde func tie in de Yara-fabriek in Porsgrunn, in Noorwe gen. Daarmee keert hij terug naar zijn thuis land. Sletten trad in 2012 aan als directeur in Sluiskil, nadat hij daar al vijf jaar had gewerkt als productiemanager. Fooi is een A Esther Vuijk (links) en Stefanie Velders genieten op het terras van Pier 7. Een fooi geven ze altijd. Ondine van der Vleuten Vlissingen Martijn de Koning Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 71