KIEK UITVAREN Jan de Vlieger is man met een missie 10 ZE Monnikenwerk Hij is niet van de missie, maar heeft wel een mis sie. In de kerk kon hij toe met één Boek, nu wor den dat er vele. De dominee die een klein beetje koopman was wordt nu vooral koopman met een roeping. De afgelopen jaren was hij als voorganger verbonden aan de Lambertuskerk in Vught, maar Jan de Vlieger geeft zijn werk als predikant op en neemt begin sep tember De Drukkerij over. Het ondernemen in het boeken vak is hem niet onbekend, want Jan de Vlieger runt sinds 2000 uit geverij Skandalon. Een uitgeverij op het gebied van godsdienst en samenleving. „Dat ik ooit De Drukkerij zou overnemen had ik nooit gedacht. Het is me toegeval len. Ik was in Middelburg voor een boekpresentatie van Johan Murre, die de Bijbel in het Grieks toegan kelijk maakt. Na afloop kwam ik in gesprek met Anja de Groene. Zij gaf aan dat de zaak te koop was. Het klonk mij als een uitnodiging in de oren. In ieder geval bleef ik erover denken en ik ging rekenen. De Drukkerij is meer dan een boekwinkel. De Drukkerij staat voor een team met een drive om belangwekkende thema's onder de aandacht te brengen." De Vlieger verwart mij als hij aan het woord is. Nederlanders worden nog wel eens weggezet als dominee óf koopman. De koop man heeft oog voor financieel wel varen, terwijl de predikant - als moralist - mensen oproept tot deugdzaamheid. Het verhaal gaat dat de koopman het meestal van de predikant wint. In de tijd dat de eerste drukkerijen en uitgeverijen zich in Middelburg hadden geves tigd en de VOC goede zaken deed, was er een heuse twist waarbij de predikanten Smytegelt (Middel burg) en Udemans (Zierikzee) de degens kruisten over slavernij. Smytegelt veroordeelde de slaver nij, Udemans had meer oog voor de handelaar. Er kon in slaven ge handeld worden, tenzij zij chris ten waren. Een christen moest im mers 'vrij' zijn. Gouden Eeuw De handel tierde welig, de mora list trok aan het kortste eind en de Gouden Eeuw was daar. Udemans schreef een boek met de titel: 'Geestelyck roer van 't coopmans- schip'. Wat ik me afVraag: Zou Skandalon zo'n boek in haar fonds opnemen en De Drukkerij, zou die het zonder meer verkopen? Waar staat De Vlieger voor? De nieuwe eigenaar van De Druk kerij is van mening dat de samen leving nu ook erg ingewikkeld is en iedere tijd vraagt om verbeel ding. Alle generaties staan voor vraagstukken van vervreemding, tegenslag, liefde, leven en dood, maar zij zoeken daarin een eigen weg. De Vlieger: „Het is ingewikkeld om in het leven een draai te vin den. Denkers, schrijvers, musici en beeldend kunstenaars kunnen een kompas bieden. Door bijvoorbeeld activiteiten te organiseren en schrijvers aan het woord te laten, attendeert het team van De Druk kerij lezers op een betekenisvolle publicaties in het enorme aanbod. Dat spreekt mij aan." vrijdag 25 augustus 2017 SD Zij gaan varen. Eerst moet het water in de omgeving van Sint Laurens worden bereikt. Samen op een skelter, dat vraagt coördinatie van links en rechts. Net als straks in de boot. foto dirk-jan gjeltema José Baars José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 67