Meer nodig dan één container voor basisscholen Nieuw Aurora 1 8 Door afgraven krijgt zand weer overhand De Meeuwenduinen op Schouwen worden weer het zanderige gebied dat het oorspronkelijk was. Dat is belangrijk voor het terugdringen van de uitstoot van stikstof. De top van het begroeide hoge duin achter het strand wordt op twee plekken afgegraven. In de inkerving die zo ontstaat, krijgt het zand weer de overhand en wordt een verstui ving tot zo'n anderhalve kilometer in het achterland gestimuleerd. Het creëren van kerven voor dit doel is in Zeeland nog niet eerder toegepast, aldus projectleider Jan Vink van de provincie. In de Ken- nemerduinen werd al eerder erva ring opgedaan met deze metho diek. De ingreep in de duinenrij pal achter de zeereep gaat niet ten koste van de kustveiligheid, aldus Vinks collega Leo Caljouw en Saskia Huijs van Rijkswaterstaat. De Meeuwen duinen zijn daar volgens hen breed genoeg. In het gebied wordt tegelijkertijd dertigduizend kubieke meter grond afgegraven en het oude zand weer blootgelegd. Boswachter Wendy Janse van Staatsbosbeheer toont aan de hand van een foto uit 1922 hoe de begroeiing de afgelopen honderd jaar een enorme vlucht heeft genomen. De dikke humu- slaag op het zand bindt het stikstof. Door die bovenste laag af te plag gen, gaat de stikstofbelasting in Zeeland omlaag. „Die dikke humuslaag werkt als Het herstel van het oude duigebied vergt een investering van 1 miljoen euro een soort pokon", laat Janse zien op een korte excursie door de Meeuwenduinen. „Alles groeit daar heel erg snel door." Staatsbosbeheer heeft vorig jaar al een belangrijk deel van de ge- biedsvreemde vogelkers en ander struweel gesnoeid. Het resultaat ligt op een grote hoop te wachten om te worden afgevoerd naar land bouwgrond. Akkerbouwers zijn volgens de boswachter juist weer blij met de stikstofrijke laag. De maatregel vindt plaats in het kader van de zogeheten Program matische Aanpak Stikstof (PAS). In de Meeuwenduinen gaat het om een gezamenlijk project van de pro vincie, Rijkswaterstaat, Staatsbos beheer en het waterschap. De werkzaamheden beginnen eind september en zijn naar verwach ting voor de jaarwisseling klaar. Het herstel van het oude duingebied vergt een investering van één mil joen euro, aldus Vink, en wordt be taald door de Rijksoverheid. Janse: „De PAS probeert het ge bied feitelijk weer te resetten tot het zanderige duingebied dat het oorspronkelijk was." De aanleg van de stuifkuilen helpt voorkomen dat het struweel binnen de kortste keren weer nieuwe bodem vindt in de Meeuwenduinen. Daarnaast zijn er op Europees niveau afspraken ge maakt over het terugdringen van stikstofuitstoot (door uitlaatgassen en fabrieken) in de atmosfeer. De ontwikkeling in de Meeuwendui nen wordt de eerstkomende zes jaar jaar nauwgezet gevolgd. Het ge bied wordt aan het eind van iedere zomerperiode met een drone geïn specteerd om te zien hoe de be oogde verstuiving zich voltrekt. De bestuursvoorzitter van de openbare scholengroep Nobego (Noord-Beveland en Goes) is vol van wat hij meemaakte en zag tij dens zijn reis naar Nieuw Aurora, het verblijf daar en de terugreis naar Paramaribo. Daar is hij nu om het vervolg van het project te rege len. Want hij vindt dat er een blij vende band moet ontstaan tussen Zeeland en dat dorp in het centrale binnenland van Suriname. „Ik heb wel twintig ideeën voor projecten die ik wil uitzetten bij Zeeuwse scholen." De Middelburger reist veel en tijdens elke reis bezoekt hij scho len om te zien hoe het daar gesteld is met het onderwijs. Zijn bezoek aan de beide scholen van Nieuw Aurora, eerder dit jaar, schokte hem als onderwijsman. Zowel de openbare als de christelijke school hebben nauwelijks fatsoenlijk ma teriaal. „Van smartborden en lap tops kunnen ze daar alleen maar dromen. Ze hebben niets. Alleen wat oude tafels en stoeltjes, een oud bord. Geen lesmateriaal, geen leerboeken, geen schriften, geen potloden. De overheid doet niets voor dorpen als Nieuw Aurora." Om die reden is op initiatief van de Middelburger het afgelopen jaar door een aantal Zeeuwse scholen veel materiaal verzameld dat per container naar Paramaribo is ver voerd. Vervolgens met een vracht wagen naar een klein haven plaatsje aan de Surinamerivier. Daar lagen elf korjalen waarmee al het materiaal naar Nieuw Aurora is vervoerd. Van Kampen; „Een heer lijke reis, zo varend over de rivier." De reacties van de dorpelingen toen ze al dat schoolmateriaal en speelgoed zagen, waren volgens hem hartverwarmend. „De men sen zijn daar zo aardig en zo blij met de spullen voor hun scholen." IN DE REGIO Atelier Burgh- Haamstede opent deuren Donya Martin zingt in Zonnemaire MIJN DORP, MIJN STAD Vrijdag vrijdag 25 augustus 2017 SD Aanpak stikstof in Meeuwenduinen Marcel Modde Burgh-Haamstede - Jan Vink, provincie Nieuw Aurora heeft meer steun nodig dan alleen een container met materiaal voor de twee plaatselijke basisscholen. Dit dorp in de binnenlanden van Su riname moet verder geholpen worden, zegt Middelburger Pim van Kampen telefonisch vanuit Paramaribo. Emile Calon Vlissingen Spullen komen per boot bij Nieuw Aurora aan. foto pim van kampen BURGH-HAAM- STEDE Daniëlle Orelio opent haar atelier en beeldentuin aan de Hogeweg 34 in Burgh-Haamstede op zaterdag 26 en zondag 27 augus tus. Ze gaat verder aan de slag met een wasmode en haar bronzen beelden met het thema 'wind' staan in het museum en in de beeldentuin. Ze geeft ook uitleg over haar andere werk, bestaande uit keramiek, schilde rijen en sieraden. Tussen 11.00 en 17.00 uur is de loca tie te bezoeken. ZONNEMAIRE Zangeres Donya Martin (foto) geeft zondag een optre den in Jazzclub d'Ouwe Smisse in Zonnemaire. Ze wordt begeleid door Maarten Bruij- nes (piano), Jan v/d Straate (contrabas) en Peter Kanters (gitaar). Het reper toire bestaat uit jazzy standards, ballads en bossa's uit het American Songbook. Vorig jaar stond het jazz combo nog op het hoofdpodium van Jazz By The Sea in Domburg. Het optreden is van 14.30 tot 17.30 uur. Toegang vrij. MOBIELE FRUITPERS MIDDELBURG Een mobiele fruitpers komt op vrijdag 1 september naar kaasboerderij Schellach aan de Prooyense- weg bij Middelburg. Bezoekers kunnen hun eigen appel- oogst laten persen tot appelsap. Het fruit wordt ter plaatse gewassen, vermalen, geperst, gepasteuriseerd en verpakt in een vijf liter bag-in-box. De mobiele pers staat vanaf 09.00 uur bij de kaasboerderij, ledereen die fruit wil laten persen moet zich van tevoren inschrijven en het aantal kilo fruit doorgeven via 0032 (0) 50781194 of 0032 (0) 495733670. FOTO CLEMENS LE BLANC BROUWERSHAVEN Grote of Sint Nico- laas kerk, 11.00- 16.00 uur: Exposi tie; Kunstcadeau winkel, 11.00-17.00 uur: Expositie Tekeningen met verhalen, Pauline Luiten; Tonnenma- gazijn, 09.00-12.00 uur: Yoga Jacque line Binnendijk BRUINISSE Brusea, 14.00-17.00 uur: Museum ge opend BURGH- HAAMSTEDE Burgh, 18.00-23.00 uur: Avondmarkt; Burghse Schoole, 13.00-16.00 uur: Ex positie 25 jaar mu seum en Wind kracht; Dorpshuis, 16.00-18.00 uur: Herensociëteit, 20.00-23.00 uur: Klaverjasvereniging; Hervormde kerk Haamstede, 20.00 uur: Concert Aart en Helma Kot; Trampolinecentrum Westenschouwen, tussen 11.00 en 18.00 uur: Van A tot Z DREISCHOR Museum Goemans- zorg, 11.00-17.00 uur: Wisseltentoon stelling 'Aardappel' KERKWERVE Dorpshuis, 14.00- 17.00 uur: Biljar ten/kaarten; Re creatieterrein van Langeraad, 09.00- 14.00 uur: Koffer bakverkoop NIEUWERKERK Theetuin de Stok roos, tussen 11.00- 20.00 uur: Speuren door het maisdool- hof NOORDGOUWE Mo More, 15.00- 17.00 uur: Haak- en breicafé OUWERKERK Dorpshuis, 19.00 uur: Biljartvereni ging Phoenix; Wa tersnoodmuseum, 10.00-17.00 uur: Foto expositie Jakarta, de mensen achter de zeemuur RENESSE Feestcafé de Zoom, 20.00-24.00 uur: Firemanshow ZIERIKZEE Burgerweeshuis, 13.00-17.00 uur: Bezoek regenten kamer en beelden tuin; fiZi, 20.00 uur: Pop Aye; Gasthuiskerk, 13.30-16.30 uur: Open Kerkdagen; Lutherse kerk, 19.30 uur: Luther- liedavond; Oude en Nieuwe Haven, 16.00-02.00 uur: Havendagen; Stad huismuseum, 11.00- 17.00 uur: Tentoon stelling Zilver van Kaft tot Kaft ZONNEMAIRE Dorpshuis, 14.00- 17.00 uur: Ouderen- soos, 19.30-21.45 uur: Repetitieavond Harmonievereni ging Nut Uitspan ning

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 65