5 Het als mijnenveger in Amerika geboren en als torpedowerkschip voor de Nederlandse marine werkende schip Mercuur meert vandaag aan in het Vlissings Dok. Het vaartuig krijgt voorlopig een plek aan de Houtkade, maar het blijft de bedoeling dat de Mercuur wordt gehuisvest in het Dokje van Perry. Scheldekwartier 112 NIEUWS Auto rijdt van dijk Auto op de kop in de sloot Aanhoudingen voor straatroof De Stichting Maritiem Erfgoed Vlissingen (SMEV) is al jaren be zig om de Mercuur (A856) naar Vlissingen te halen. Op vrijdag 1 september is het zover, dan draagt een topman van de marine het voormalige tor pedowerkschip over aan de stich ting. Vanaf die datum kan de SMEV echt aan de slag met de transforma tie van de, in 1953 in Amerika als mijnenveger te water gelaten, Mer cuur tot museumschip. Het als Harer Majesteits Onver schrokken (MSO 483) in 1954 naar Nederland gekomen schip heeft geen directe verbinding met Vlis singen, behalve het feit dat de ma rine het een aantal keren voor on derhoud naar de Scheldewerf stuurde. „Maar het schip symboli seert wel de binding van de Ko ninklijke Marine met Vlissingen. Bovendien is het een houten schip, waardoor het makkelijker is te on derhouden door vrijwilligers", meldt woordvoerder Niek Peters van de SMEV. Hij zegt het niet met zoveel woorden, maar Peters is blij en op gelucht dat jaren onderhandelen Na het zetten van de handtekeningen vliegt een Spitfire over het Dok niet voor niets zijn geweest. Nadat ontdekt werd dat het schip vol as best zat, kon het niet langer dienst doen als museumschip in Scheve- ningen. De strandstad van Den Haag hoefde het schip niet terug, omdat ze toch al vrijwilligers te kort kwam om bezoekers te ver welkomen. De SMEV wierp zich, als de marine het asbest had laten verwijderen, op om het schip een nieuw leven als museumschip te gunnen in Vlissingen. Uiteindelijk waren de marine, de gemeente Vlissingen, de Ameri kaanse overheid (die het schip in 1954 als onderdeel van de Mar shallhulp schonk) akkoord met de verhuizing van de Mercuur naar Vlissingen. Maar vervolgens waren er nog een paar hobbels te nemen. Het schip lag al maanden in een dok bij Scheldepoort voor een grote onderhoudsbeurt. Een nieuwe verflaag moet het schip een jaar of tien fris kunnen hou den. En de marine moest het schip asbestvrij opleveren, maar dat be tekent ook dat Maritiem Erfgoed Vlissingen het vaartuig van boven tot onder van nieuwe kabels en lei dingen moest voorzien. Peters: „We hebben dus al be hoorlijk gewerkt aan het onder houd en moeten nog flink aan de slag om het schip alleen al van ver lichting te voorzien. Voordat we het schip aan het publiek kunnen laten zien, zijn we nog wel een paar maanden verder. Ook al om dat we niet alleen willen laten zien hoe de bemanning aan boord leefde, maar ook een tentoonstel ling willen inrichten." Peters en de zijnen hopen dat bezoekers nog dit jaar aan boord kunnen worden verwelkomd. Of de Mercuur dan al in het Dok van Perry ligt, is nog onbekend. B en W van Vlissingen liggen nog in de clinch met de belastingdienst over de definitieve aanmeerplek voor het museumschip. Het Dokje van Perry is met rijkssubsidie op gekalefaterd, maar als er commer ciële activiteiten in het dok wor den ontwikkeld, moet die forse bijdrage worden terugbetaald. De belastingdienst moet er nog van worden overtuigd dat het muse umschip toeristen naar Vlissingen trekt, maar zelf geen geld gaat ver dienen. Alle eventuele inkomsten van bezoekers en particuliere fees ten zal de stichting nodig hebben om de Mercuur te kunnen onder houden, verwachten gemeente- én stichtingsbestuur. Peters hoopt dat dat conflict snel kan worden opgelost, maar kijkt nu eerst uit naar de officiële, cere moniële overdracht. „Als de hand tekeningen zijn gezet, komt er een Spitfire overvliegen. Ook zullen de meer dan honderd genodigden een blauwe hap nuttigen in een tent op de kade. Dat is toch feeste lijk aanmeren." RONDLEIDINGEN MARITIEM ERFGOED NIEUW MUSEUMSCHIP vrijdag 25 augustus 2017 SD KRUININGEN Een automo bilist is gistermiddag aan de Olzendedijk in Kruinin- gen van de dijk gereden. De auto kwam daarna hard tot stilstand tegen twee bomen. Was de auto verder doorgereden dan was hij in een sloot terechtgekomen. De bestuurder van het voertuig raakte lichtge wond. De opgeroepen am bulance kon hem aan zijn verwondingen behandelen. Volgens de bestuurder was de nieuwe laag grind op de weg de oorzaak van de crash. KORTGENE Op de Oost- Westweg bij Kortgene is gistermiddag een auto van de weg geraakt en op de kop in de sloot beland. Eén persoon raakte daarbij ge wond. De bestuurder van de auto verloor de macht over het stuur en raakte een hectometerpaaltje. Mogelijk had het voertuig een klapband. Er werden twee ambulances en een brandweerwagen opgeroe pen om hulp te verlenen. Eén persoon is per ambu lance afgevoerd. De politie heeft vanwege het ongeval één rijbaan van de N255 afgesloten voor verkeer, en heeft een onderzoek ge start naar de oorzaak van het ongeval. GOES Twee 16-jarige jon gens uit Middelburg en Oost-Souburg zijn tijdens een onderzoek naar een straatroof op het Groene Weidje in Goes als ver dachte aangehouden. Een derde jongen (15) is ook aangehouden op verden king van het kopen van ge stolen goederen. Tijdens de straatroof op 11 augustus hebben de ver dachten twee jongens be roofd van hun mobiele tele foons en een jas. Uit onder zoek van de politie blijkt dat een 15-jarige jongen de gestolen jas in zijn bezit heeft en één van de gesto len telefoons gebruikt. De twee 16-jarige jongens zit ten nog vast, de 15-jarige verdachte is weer vrij. Torpedowerkschip Mercuur meert aan in Vlissings Dok René Hoonhorst - Niek Peters, Stichting Maritiem Erfgoed De gemeente Vlissingen houdt tot en met eind oktober op acht zaterdagen rondlei dingen in het Scheldekwartier. De projectleider vertelt belang stellenden over de ontwikkelin gen die op het voormalige werfterrein plaatsvinden. In zo'n anderhalf uur laat hij niet alleen het bijna gebouwde zorgcentrum in de voormalige Plaatwerkerij en de nieuwe kades zien, maar vertelt hij ook wat er de komende jaren nog op stapel staat. De rondleidingen beginnen tel kens om 09.30 uur vanaf de parkeerplaats tussen Ma chine- en Timmerfabriek. Belangstellenden moeten zich tijdig aanmelden via een mail aan communicatie@vlissin- gen.nl met vermelding van de naam van de potentiële excur siedeelnemer, de datum waarop hij wil deelnemen en zijn e-mailadres. De Mercuur lag maandenlang in een dok bij Scheldepoort om asbest te verwijderen en fris geschilderd naar het Dok te kunnen, foto niek peters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 60