De bedreiging Was Jimmy echt iets van plan? De tin Dreigement is heel concreet MoaüöE mmtmn 4 TERREURDREIGING ROTTERDAM Een 'zeer concrete' tip over een terreuraanslag, gecombineerd met de aanhouding van een Spaans busje met gasflessen in de achterbak zorgen voor een avond onder hoogspanning in Rotterdam. Maar na onderzoek verschijnen uit de flarden van de terreurmist een 22-jarige Brabantse thuisdreiger en een dronken Spanjaard. Een reconstructie. De berichten-app Telegram is een geliefd communicatiekanaal onder Syriëgangers en andere IS-symphatisanten. Maar woensdag komt de Telegram-dreiging vanuit een woning in het Brabantse buitengebied. Wat en wanneer Jimmy F. uit Zevenbergen een bedrei ging van de rockgroep Al- lah-Las precies de wereld inslingerde via Telegram, weten we niet. De politie doet er vooralsnog het zwij gen toe. Het zal aan de orde komen bij een eventuele rechtszaak. Wel weten we dat de ver zender van die boodschap gisteren een oer-Hollandse jongen bleek: 22 jaar, stu dent Integrale Veiligheids kunde aan een hbo in Breda. Een jongen waarvan de bu ren en kennissen zeggen dat het een vergissing moet zijn dat hij is opgepakt. Maar dat lijkt het niet, want voorlopig zit Jimmy F. toch echt gewoon vast. Door burgemeester Aboutaleb van Rotterdam en minister Blok van Veiligheid en Justi tie wordt hij als 'de bedrei ger' van rockgroep Allah-Las gezien. Een bedreiging ver stuurd via Telegram en op gepikt door de Spaanse poli tie. Vrienden en buren be schrijven F. als een rustige, vriendelijke jongen die wel D Vrienden en buren beschrijven Jimmy F. als een rustige, vriendelijke jongen vaak achter de computer zat. Hij was geen bekende van de politie, zegt diezelfde po litie. Wie het internet af struint, komt daar op het eerste gezicht weinig tegen dat wijst op iemand die een heel politie- en veiligheids apparaat in rep en roep brengt. Wel is er een ver melding op een obscure chatsite waar Jimmy zelf (of een vriend van hem) op schept over het thuis laten bezorgen van een Syrische vlag. Waarom is onduide lijk. Jihadisten Berichten-app Telegram is populair onder jihadisten omdat hun ware identiteit er vanwege de zware ver sleuteling lastig te achterha len is. Ze communiceren er onderling mee en aanhan gers versturen er juichende berichten in nieuwsgroe pen. Toch kwam de politie binnen enkele uren achter de verblijfplaats van F. Zo lijkt het onderzoek op een zaak uit 2015, waarbij een 21-jarige student op het anonieme webforum 4Chan dreigde met een schietpartij op de universiteit in Leiden. Een paar uur later zat de student vast. De Rotter damse politie onderzoekt nu of F. echt iets van plan was in de stad of dat zijn dreigement stoerdoenerij was. Tips komen er bij bosjes binnen bij de Nederlandse poli tie. Maar de tip die woensdag via de Guardia Civil, de lan delijke Spaanse politie, binnenkomt is wel heel urgent. „We kregen concrete informatie dat er een aanslag ge pleegd zou worden, bij de Maassilo, met een bijbehorend tijdsframe en de naam van de band. En dat er een aanslag met geweld zou worden gepleegd", zegt de Rotterdamse politiechef Paauw. Niet zomaar een 'kattenbelletje' dus. Het dreigement kwam naar boven in een lopend Spaans terreuronderzoek. „Die internationale informatie-uitwis seling gaat voornamelijk via de Lan delijke Eenheid van de politie, die hebben een team die dat coördi neert", zegt terreurexpert Jelle van Buuren. „Die uitwisseling is de laat ste jaren steeds beter geworden." Dan gaan de radaren werken: de informatie uit de tip wordt door ver schillende databases gehaald. „Daar naast zal direct naar de band en de concertzaal zijn gekeken: zijn daar gekke dingen mee aan de hand? Zijn er eerdere dreigingen geweest?" weet Van Buuren. „Er lijkt heel snel geschakeld. En dat had met het hele plaatje te maken: een concertzaal is al eerder doelwit geweest, de infor matie kwam uit Spanje, waar de na sleep van Barcelona nog loopt, en in de bandnaam staat Allah, dat kan zo maar het excuus van de dag zijn." Politie en concertorganisatie be slissen rond 19.00 uur het concert af te gelasten. Opmerkelijk omdat de Nationaal Coördinator Ter rorismebestrijding en Veilig heid het dreigingsniveau in Nederland niet naar het hoogste niveau 5 verhoogt. Daarvoor 'moeten er concrete aanwijzingen zijn dat terro risten op het punt staan een aanslag te plegen'. „Maar een dreigement is toch nog steeds iets anders dan een op handen zijnde aanslag", zegt een woordvoerder. We kregen informatie datereen aanslag met geweld zou worden gepleegd vrijdag 25 augustus 2017 De aanslag die een losse flodder bleek Met bijdragen van: Edwin Winkels, Sander Sonnemans, Leon van Heel, Ad Goddrie, Nadia Berkelder en Cyril Rosman. 'IJllniimn Het huis van Jimmy F. in Zevenbergen, fotoanp Politie bij de Maassilo in Rotterdam, foto jan de groen Woensdagavond om 17.30 uur werd de Rotterdamse politiechef Frank Paauw op de hoogte gesteld van een 'zeer concrete' tip van de Spaanse Guardia Civil. An derhalf uur later was het concert van Allah-Las afge last. In de tussentijd kwam er rook uit veel databases. —Politiechef Paauw

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4