28°C i <D N Doe als de zonnebloem 2 DE REDACTIE LUISTERT DLF leverworst Nostalgie Voor 1990 was alles beter. Kamperen ook, dankzij de Esterel (géén vouwwagen!). Marlous Snijder (bouwjaar 1981) gaat op de nostalgische toer. HOE 1S T DAAR? Café Weltschmerz Deutschlandfunk Jordon B. Peterson Zomer volgens Nozzman pakketje voor meneer.. VANDAAG... i - TAKKENWIJVEN amperen had in de vorige eeuw nog iets écht avontuur lijks. Voor de generatie van mijn ouders (bouwjaar 1948 en 1949) was de mogelijkheid erop uit te kunnen trekken, al een enorme luxe. Dat we op een hurktoilet in Frankrijk weer over onze eigen benen stonden te plassen, kon de pret niet drukken. Die prijs betaalden ze lachend voor dat gevoel van ultieme vrijheid. Ik kom uit een gezin waar de sub tiele kunst van de (zwarte) humor dagelijks wordt beoefend. Er viel dus altijd wel iets te lachen. Misschien wel juist als er niets te lachen viel. Tel daar mijn sterk ontwikkelde kampeerallergie bij op - waarom zou je de vaat voor een vierkoppig gezin met de hand willen doen als je daar thuis machines voor hebt? - en je hebt een levenslange bron om anek dotes uit te putten. Daar gaan we, aan de hand van onze onverwoestbare kam peeruitrusting. De Esterel We reisden met de Esterel. Een wijdverspreid misver stand over de Esterel was dat het een vouwwagen was. Dat was het zeker niet. De Esterel was een caravan met opklapbare wanden. Dat is een we zenlijk verschil, mensen! Het grote voordeel van zo'n cara van was dat je tijdens het rijden een stuk aerodynamischer was dan met een reguliere sleurhut. En dat je hem, RETRO wonde leef opmer als je hem op een pleisterplaats langs de Route du Soleil parkeerde, als bar kon gebruiken. Zo dachten mede- parkeerplaatsgebruikers er tenminste over. Ik herinner me een groep toeristen die vrolijk tegen onze caravan aan leunend hun koffie stond te nuttigen. Na ons vriendelijke verzoek een stapje aan de kant te doen omdat wij onze weg weer gingen vervolgen (waaraan geen gehoor werd gege ven), is mijn vader maar gewoon weggereden. Dat moment, waarop de bar letter lijk onder zijn gasten verdween, die plastic bekertjes die een fractie van een seconde in de lucht bleven han gen voor ze ter aarde stortten....onbe- taalbaar. De Esterel had knaloranje gordijn tjes met donkerbruine, gehaakte sier randjes. Hij was van binnen afge werkt met veel donkerbruin fi neer en kussens met woeste, bruine bloemmotieven. De gordijnen zaten met roet jes vast achter een rechtop staande rand van fineer die je voor de ramen hing als de wanden opgeklapt waren. Praktisch als mijn ouders wa ren, werden die randen tevens als waslijn gebruikt. Hoe moest je an ders in het vochtige Engelse klimaat je onderbroeken droog krijgen? Het wonderlijke schaduwspel dat ontstond zodra de zon on der was leverde wederom grote hilariteit op. Bij ons. De Engelsen waren te be leefd om openlijk iets van dit opmerkelijke schouwspel te vin- In Bratislava drinkt Diederick vlammende absint met een rietje. Diederick Boeschoten uit Rotterdam (24): „Het is hier in Slowakije warm, met een volle zon en een wind die over de Donau waait. Ik slaap hier met zeven vrienden en vriendinnen in een huis via Airbnb. Giste ren hebben we voor het eerst absint op. Dat is best heftig spul. Ik heb die van mij in de fik gestoken en gedronken met een rietje. Eigenlijk wilden we vanmiddag een verla ten ziekenhuis ver kennen. De foto's op internet waren super vet maar er stond een bewaker met een hond voor de deur. Dan kom je dus niet binnen. Nu staan we bij het Kasteel van Bratislava, ook mooi." Politiek verslaggever Wierd Duk is fan van lange audioreportages en interviews met te gendraadse denkers. Zijn favoriete podcasts: Massa-immigratie, de banken- crisis, de politieke islam: alle heikele thema's van deze tijd komen aan bod bij Café Welt schmerz. De interviews van dit online platform voor tegen draadse denkers zijn te beluisteren via de Weltschmerz-podcast en te zien op YouTube. S H Af De onderwerpen van de Duitse radiozender Deutschlandfunk zijn parels in de wereld van de vaak zo vluchtige media. Of het nu gaat over de belegering van Mosul of natuur in de stad: altijd kun je luisteren naar prachtige verhalen. De Canadese academicus Jor dan B. Peterson is een strijder voor het vrije woord. In zijn pod- castsopjordanbpeterson.com /a l fileert hij de westerse politieke correctheid en keert hij zich tegen de pogingen van extreemlinkse social justice warriors hem de mond te snoeren. vrijdag 25 augustus 2017 zwemt de Brit Matthew Webb in 1875 als eerste persoon zonder hulpstukken succesvol Het Kanaal over (de duur: 22 uur). in 1561 trouwt Willem van Oranje voor de tweede keer, deze keer met de vermogende Anna van Saksen. overlijdt in 1900 de Duitse filosoof Friedrich Nietzsche. i o GO bomen gedurende een windstille nacht en zagen dat de takken 10 centime ter zakten. Om nog vóór de zon opkwam, weer op te veren. De onderzoekers denken dat de boom zijn takken 's nachts een powernap laat doen, een hazenslaapje. Als het licht wordt, draait de boom zijn bladeren naar de zon. Dat kost energie en 's nachts is dat niet nodig. Of het tillen en zakken van Ach ja, onze Esterel... Met vakantie in de stijl van de eightieshet kan nog steeds. Zoek/boek style een retro caravan via: classiccaravan.nl happylittlecamper.nl rapidoclub.nl airstreameurope.com kekkamperen.nl caravanity.nl Rosti Mepal en Electrolux: onverwoest baar (hoewel?). Gerda Bosman (I.) en Corlijn de Groot schreven elkaar afgelopen zomer dagelijks over hun belevenissen in de eigen tuin. Vandaag het slot. Morgen Corlijn, Bomen zijn overdag klaarwakker. De Wagenin- gen Universiteit laat een populier dagelijks twitteren over zijn inner flow. Als het licht is, pompt de boom zo'n 150 liter per dag rond (volg hem via @Tree- WatchWUR). Bomen staan 's nachts on hold. Finse onderzoekers scanden berken-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 46