Provincie zegt nog niets toe over pont sale is van start! bin n9n uit 4 Een nieuwe god in de Nieuwe Kerk Zeeland Nazomerfestival ■■■1 pifKH op het gehele assortiment showroom buitenmeubelen parasols SLUISKIL Ze hadden op wat meer gehoopt in Sluiskil, dan de toezegging van gedeputeerde Harry van der Maas dat hij het fi nancieel plan voor het lokale pontje 'goed zou bestuderen'. Toch heeft de exploitatiestich ting van het veer er alle vertrou wen in dat de provincie met sub sidie over de brug komt. „Want het is gewoon een goed plan", vinden de stichtingbestuurders. Van der Maas was gisteren in Sluiskil om, tijdens de opening van de plaatselijke Gildefeesten, het businessplan van de 'Stich ting ter behoud van de pont te Sluiskil' in ontvangst te nemen. Die pont steekt het Kanaal van Gent naar Terneuzen over. Op schooldagen maken honderden scholieren er gebruik van. Het veer is gratis en moet dat blijven, vindt de exploitatiestichting. Mede daardoor is 48.000 euro per jaar nodig. En de pot geld die de stichting in 2011 van de vorige exploitant Rijkswaterstaat mee kreeg als 'bruidsschat', is leeg. De Terneuzense gemeente raad stelde inmiddels 40.000 euro voor de komende twee jaar beschikbaar. Ook de provincie komt over de brug met twee keer 15.000 euro, mits er een goed on derbouwd businessplan wordt ingediend. En dat werd gisteren aan Van der Maas aangeboden. Leefbaarheid De gedeputeerde, die wel zei het belang van de pont in te zien voor 'de leefbaarheid, bereikbaar en verkeersveiligheid', deed de in Sluiskil gehoopte toezeggin gen nog niet. „Ik ga dit plan be kijken en laat u binnen een paar weken iets weten." Komt de provincie inderdaad met subsidie over de brug, dan is het pontje over het Kanaal van Gent naar Terneuzen voor de ko mende twee jaar gered. Na die twee jaar moet de stichting die de veerschuit exploiteert zich zelf voor het grootste deel kun nen bedruipen. Acteurs van Een nieuwe god op bolle planken in de kerk. foto lex de meester licl In de oorspronkelijke tekst van Een nieuwe god komt het woord God niet eens zo vaak voor. Het ik-personage is moegestreden, door het leven 'verslagen'. Zijn tegenstem ('Ge- Liefde') probeert hem of haar te troosten en te verzachten. Maar de bitterheid blijft. „Ik denk dat we het niet gaan redden. Met onze God." En toch, een oplossing zou er desondanks kunnen komen. „Gods woord spreken is niet ge noeg. Je moet het Woord laten werken. Gods Woord zijn. Daar gaat het om." Dit is één van de centrale zinnen uit de tekst, die niet geschrapt is. Maar de oor spronkelijke tekst is sterk ingekort, en vervangen door andere. Schrijfster Heieen Verburg her kende zich daar niet meer in, en heeft afstand genomen van de voorstelling. Dat wordt ons aan het begin netjes schriftelijk mee gedeeld. Maar daarom hoeft het nog geen slechte voorstelling te zijn. De oorspronkelijke tekst maakt wel toespelingen op die 'nieuwe god', maar blijft in zekere zin vaag. Het is geen 'activisten'toneel. En dat heeft regisseur Stefan Perceval er wél meer van proberen maken. Hij heeft een koor 'stemmen uit het echte leven' gecreëerd. Op sleutelmomenten van de tekst ko men zij naar voren. Meestal alleen, en staan dan verspreid op de plan ken. Soms in knuffelgroep. „Wie weet wat er zou gebeuren als mijn hart het jouwe hoort", zegt de oer tekst. En van al die mensen (bij de klassieke Grieken waren het er 12, hier ook denk ik) horen we dan om beurten wat hun hart zegt. „Het gaat voornamelijk om mensen die buiten het reguliere maatschappelijke circuit vallen", zegt dat papiertje van bij de in gang. Had ik dat moeten weten? Had ik het zelf durven bedenken? Maar nu ik het weet, raken hun teksten vaker en dieper. Af en toe waan ik me op een vor mingsweekend uit de jaren 70, maar dikwijls ontroert het me op recht om hen te horen. Over hun pech, hun volhouden, over wat ze missen, over wat ze denken dat God denkt, over hun ziel. Sommi gen lijken zichtbaar door het leven getekend. De plek. Die planken. Werkt het om in een kerk te horen dat (vol gens het koor) God achtereenvol gens een goede acteur, een oester schelp, een engel in pyjama of een dj is? Niet echt. Het gedempte dag- uit hoge gotische ramen, dat :t wél. En die bolle planken vloer. Rand van de afgrond waar die 'stem van het volk' soms van af dreigt te vallen? Of is dat het stukje wereld dat ons nog rest? Of een gekapseisde boot? En daarop de drenkelingen. Vluchtelingen? Ja natuurlijk, daar heeft de oertekst het ook over: „Kijk niet weg van de vluchteling, die zit ook in u." Ik denk dat ik de oproep toch wel een beetje begrijp. WOONPLAZA vrijdag 25 augustus 2017 WA Het Zeeland Nazomerfestival brengt twaalf dagen lang theater op Zeeuwse locaties. Van het Industrieel Museum in Sas van Gent tot de Oesterdam. Willem Nijssen recenseert elke voor stelling. Vandaag: Een nieuwe god, uitgevoerd in de Nieuwe Kerk in Middelburg. Een nieuwe god is nog te zien op 25, 26, 29-31 augustus en 1, 2 sep tember, Middelburg in de Nieuwe Kerk. De voorstellingen beginnen om 19.00 uur. Regisseur schept een koor stemmen uit het echte leven Willem Nijssen Schouwersweg7 Heinkenszand 0113 2158 38 binnenuit.nl 100 WOONMERKEN 9.000M2 INSPIRATIE PERSOONLIJK WOONADVIES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 32