Freshman y Toeriste loopt weg met kassa Lees een boek als een film ZNF-voorstelling toch in première 2 MAAN LEO Column Ietwat onwennig nog lopen ze door de straten van Middel burg. Met hun grote schooltas kunnen ze zich natuurlijk niet meer vertonen, maar een vervan ging is nog niet gevonden. Dunne linnen tasjes, uitpuilend met net gekochte boeken en grootse plan nen, moeten zolang maar dienst doen. Ze praten al netjes Engels, maar nog niet met de flair van de ouderejaarsstudenten. Ze zoeken naar woorden, zijn nog niet zo luid. Ze nemen nog niet zo veel plaats in op straat, zijn tamelijk ti mide aanwezig. Een paar maanden geleden wa ren ze de oudsten op hun middel bare school, nu zijn ze opeens de jongste studenten van de stad. Voorzichtig proberen ze hun nieuwe rol uit. Ze drinken een avond te veel en bedenken dan dat ze dat niet al te vaak moeten doen. Houden een nacht de buren wak ker om vervolgens vreselijk te schrikken van de boze reacties. Zitten in kroegen waar ze over een halfjaar nog niet dood gevonden willen worden. Sommigen hebben hun ouders nog bij zich. Ook die moeten nog wennen aan hun nieuwe rol. Soms vergeten ze even dat ze hier in Middelburg zijn om een volgende fase in hun eigen bestaan en dat van hun kind in te luiden. Bij de receptie voeren ze gedachteloos het woord, zeggen uiteraard hele maal de verkeerde dingen terwijl hun zoons of dochters met de ogen rollen, allang klaar om af scheid te nemen van hun bemoei zuchtige opvoeders. In de winkels discussiëren de families eindeloos over de aanschaf van borden en bekers, kussens en dekentjes, op- schrijfblokken en agenda's. Het is moeilijk in te schatten of de ou ders hun kinderen een gunst doen door ze te helpen met verhuizen, of andersom. Na drie lange studentenloze maanden ben ik blij ze weer te zien. Terwijl het aandeel Duitsers in het straatbeeld langzaam af neemt, komt de stad pas echt tot leven nu de nieuwe studenten op duiken! Na drie lange maanden ben ik blij ze weer te zien DESTELLING Vandaag: Ik geef altijd fooi Eens Oneens Toos Henk VEEL OU&EREKI tslSITAAL SEISOLEERb EERST VERSTUURDE IK WEL EENS EEN SMS. MAAR NU ZE... DE POSTBUSSEN HESSEN WESSEHAALD SAAT DAT OOK NIET MEER - Italië levert Bulgaren uit Extra geld voor pluimveebedrijven Aandacht voor files Zoomland ZONNEMAIRE Kraan eindigt in de sloot Voor strandpaviljoen Corazon in Ellemeet had de zomerdag woens dag een treurig einde. Een Duitse toeriste roofde de kassalade met daarin zo'n 1.500 euro. De eigenaar heeft camerabeelden van de vrouw verstrekt aan politie en campings. Het was een topdag voor het strandpaviljoen, vertelt eigenaar Jörg Frank. „Het was stervensdruk en alles liep goed. Iedereen kreeg op tijd zijn eten en drinken. We hebben echt goed samengewerkt. En dan gebeurt er zoiets. Ja, dat is echt heel vervelend. Mensen moe ten met hun klauwen van mijn spullen afblijven." Aan het einde van de dag stond een Duitse toeriste aan het loket waar snacks worden verkocht. De kassalade stond op armlengte van haar vandaan. Toen de werkne mers waren afgeleid, greep ze haar kans. Ze pakte de lade met beide armen op en ging ervandoor. Er zat zo'n 1.500 euro in, vertelt Frank. „Maar het gaat me niet om het geld. Dat ben ik toch allang kwijt. Ik vind het vervelender dat het gebeurt. Zo raak je het vertrou wen in de mensheid kwijt. Zoiets gebeurt hier normaal nooit." Frank zette de camerabeelden van de diefstal op Facebook. Het bericht werd 1.800 keer gedeeld, maar leverde geen bruikbare in formatie op over de verblijfplaats van de toeriste. Hij heeft de beel den rondgestuurd naar campings en hotels in de omgeving. En ook de politie heeft haar foto en kijkt naar haar uit. „Het wrange is dat ik enkele uren eerder nog met haar stond te praten", zegt Frank. „Ze had bij ons gegeten en we spraken over Het wrange is dat ik enkele uren eerder nog met haar stond te praten een grote barbecue die we organi seren. Ze zag er heel gewoon en netjes uit. Het is volgens mij echt een gelegenheidsdief." Hij heeft de beelden inmiddels van Facebook verwijderd. „Niet voor haar privacy, maar gewoon omdat ik gek werd van die reacties onder het bericht." Hij doelt op beledigende reac ties als 'hak haar hand eraf. „Dat vind ik te ver gaan. Het gaat me er alleen om dat ze herkend wordt." Frank van Doeselaar, docent Ne derlands en teamleider op scholen gemeenschap Nehalennia in Mid delburg, heeft een nieuwe manier van lezen ontwikkeld. Hij stelt een 'cinematografische' leeswijze voor, waarbij het boek als een film wordt gezien. Eén van zijn doelstellingen is jongeren van nu, die vooral op groeien met beeld, weer meer met het geschreven woord in aanraking te brengen. Want: „Wie alleen leeft met social media en YouTube ont wikkelt geen empathisch vermo gen en verblijft ééndimensionaal in een eigen bubbel." Dinsdag 12 september promo veert hij aan de Universiteit van Lei den op zijn proefschrift 'Bewegend lezen - Voorstel tot een cinemato grafische leeshouding', waarin die filmische benadering van literatuur wordt uitgewerkt. Een van de kernpunten is dat de verteller van het verhaal gezien wordt als een camera, die het ver haal versnelt of vertraagt en kan in- en uitzoomen. Hoe dat werkt laat hij zien aan de hand van de roman 'Gewassen vlees' van Thomas Ro- senboom. Hij herkent in het boek filmische genres als slapstick, porno en horror. Wie een filmbril opzet is niet langer de lezer op afstand, maar wordt het verhaal ingetrokken. Morgen in de PZC: een portret van Frank van Doeselaar MIDDELBURG Zeeland Nazomer festival handhaaft de locatievoor stelling 'Een nieuwe god', in de Nieuwe Kerk in Middelburg. De première was gisteravond. Heieen Verburg, schrijfster van het stuk, nam deze week afstand van de voorstelling. Zij vond dat vorm en inhoud dusdanig afwij ken van wat zij heeft geschreven, dat zij zich daarin niet meer her kent. Regisseur Stefan Perceval miste in de dialoog van Verburg 'een menselijke dimensie'. Daarom heeft hij aan de twee personages een koor van twaalf mensen toege voegd. Die vertellen persoonlijke verhalen. Na de try-out van woensdag is besloten de voorstelling door te la ten gaan. Wel krijgen bezoekers een toelichting waarom de voor stelling anders is geworden dan de eerste opzet. vrijdag 25 augustus 2017 Reageer op pzc.nl Gisteren: Ik gebruik nooit voedingssupple menten 403 reacties Paul Kusters RILLAND De twee Bulgaren die verdacht worden van be trokkenheid bij de dood van een inwoner (65) van Rilland zijn door Italië uit geleverd. De rechtbank besliste vervolgens dat hun voorarrest met twee weken wordt verlengd. De Rillander werd op 20 maart dood aangetroffen in zijn woning. Hij was door geweld om het leven gebracht. Een derde verdachte, een Bulgaarse vrouw, is al eerder aangehouden. MIDDELBURG De provincie Zeeland en de gemeenten Kapelle en Reimerswaal steunen een brandbrief van Land en Tuinbouworganisatie (LTO) Nederland. Daarin wordt de rijksoverheid om extra geld gevraagd voor pluimveebedrijven die slachtoffer zijn van het fipronil-schandaal. Veel bedrijven dreigen failliet te gaan. Staatsse cretaris Van Dam (foto) zou met extra geld over de brug moeten komen. BERGEN OP ZOOM De provincie Zeeland vraagt met de provincie Noord-Brabant aandacht voor files bij knooppunt Zoomland (in de richting van Roosendaal). Het provinciebestuur be schouwt dat stuk A4 als 'de poort tot Zeeland' over de weg. Als automo bilisten zonder proble men kunnen doorrijden is dat goed voor vrachtver keer en toeristen die Zeeland bezoeken. Zoomland heeft een prio riteit bij het Rijk. Een bouwkraan is giste ren tegen het eind van de middag in Zonne- maire langs de Oostweg in Zonnemaire in een sloot beland. Er vielen geen gewonden. Twee kranen van Verwijs uit Oosterland kwamen er aan te pas om de bouw kraan met oplegger uit de sloot te takelen. Bas Bareman Ellemeet - Jörg Frank, exploitant Corazon Jan van Damme Middelburg ZEELAND 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2