O J VERBORGEN SCHULDEN 16 De drempel om bij de gemeente om hulp aan te kloppen is voor schuldenaars vaak hoog. Zetten ze uiteindelijk toch die stap, dan hopen ze dat ze snel, vriendelijk en deskundig worden geholpen. Veel schuldenaren ervaren echter iets anders. Kort /"Wuii/jA350- EASA waarschuwt voor defect in Airbus A350 De Europese luchtvaartautoriteit EASA waarschuwt voor een defect in vliegtuigen van het type Airbus A350-900 waardoor toe stellen zouden kunnen ontploffen. Fabri kant Airbus heeft een software-update uit gegeven die het probleem moet voorkomen. Airbus heeft tot dusver ruim honderd toe stellen geleverd van het type met het defect. Onder meer Lufthansa, Singapore Airlines, Cathay Pacific en Qatar Airways gebruiken vliegtuigen van dat type. BAM bouwt meer Bouwbedrijf BAM heeft in de eerste zes maanden van 2017 meer winst geboekt dan een jaar eerder. Dat gebeurde vooral dankzij de groei in Nederland. De nettowinst van de bouwer uit Bunnik kwam uit op 40 miljoen euro tegen 32,9 mil joen euro een jaar eerder. Het bedrijf profi teerde van groei op de Nederlandse woning en vastgoedmarkt. De Britse markt loopt moeizamer. Het lage Britse pond drukte de winst ook enigszins. De bouwer had met 3,1 miljard euro wel een 8 procent lagere omzet dan in dezelfde peri ode vorig jaar. De winstgevendheid verbe terde echter, mede door de effecten van een reorganisatie vorig jaar. BAM wil dat de winstgevendheid nog verder omhoog gaat. De orderportefeuille van de bouwer bleef min of meer op peil met een waarde van 10,4 miljard euro. Pannenactie AH drukt resultaat van Royal Delft Royal Delft heeft in de eerste helft van het jaar een lagere omzet behaald dan een jaar eerder. De producent kampte bij zijn pan nenmerk BK Cookware met de effecten van een kortingsactie van Albert Heijn. Die zette volgens het bedrijf flink druk op de markt. Klanten van Albert Heijn konden met kor ting pannen van concurrent Villeroy Boch kopen. Topman Henk Schouten sprak al eerder de vrees uit dat alle andere pan- nenfabrikanten dat zouden gaan merken. Quote van de dag De kans dat de spaarrente negatief wordt, is te verwaarlozen ■'Sn Post NL Is Linda Groen de keus had gehad, was ze na haar eerste ervaringen met de schuld hulp van de ge meente Heems kerk hard weg gerend. Linda en haar man raakten in de schulden toen zij ziek thuis kwam te zitten. De hoge rente voor hun tweede hypotheek, afgesloten voor een verbouwing, werd een groot pro bleem. Toen Groen bij de gemeente om hulp aanklopte, stelde deze twee harde eisen: ze moesten hun huis te koop zetten en hun pensioenpot afkopen. Anders geen hulp. De woning werd verkocht met een grote restschuld en hun oudedags voorziening ging bijna geheel in rook op door de forse afkoopboete. Gevolg: tienduizenden euro's ex tra schuld. Vervolgens lukte het de gemeente niet om afspraken te maken met schuldeisers en kwam het gezin in de wettelijke schuld sanering terecht. Groen heeft niet het gevoel dat de gemeente veel moeite heeft ge daan om hen te helpen. „De mede werkster was in onze ogen oner- Het contact met de medewerkers was de eerste keer afstandelijken argwanend varen. Bij iedere vraag die ik stelde, moest ze het antwoord op zoeken of bij haar collega's navra gen. Ik heb voor ons gezin alles zelf moeten uitzoeken. De gemeente gaf niet aan waar wij allemaal recht op hadden, zoals speciale fi nanciële potjes", vertelt Groen. Achteraf kwam ze erachter dat het afkopen van de pensioenpot niet nodig was geweest. „Excuses zijn er nooit geweest, wel de wijzende vinger dat we maar geen schulden hadden moeten maken", zegt Groen. Verplicht Het verhaal van Groen staat niet op zichzelf. De vele schuldenaren die deze krant voor deze serie sprak zijn, op enkele uitzonderin gen na, behoorlijk kritisch op de schuldhulp van hun gemeente. We hebben ons persoonlijk aangemeld bij de balie, maar we moesten opeen wachtlijst Enkele van hun opmerkingen lar deren deze tekst. Twee kritiekpun ten komen telkens terug: de lange wachttijden én het gebrek aan ex pertise. Gemeenten zijn sinds 2012 ver plicht om schuldhulp te verlenen aan hun inwoners. Wanneer het niet meer lukt om je rekeningen te betalen, kun je er terecht voor ad vies en budgetbeheer. Zijn de schulden al flink opgelopen, dan moet de gemeente je helpen om een regeling met je schuldeisers te treffen. Vaak wordt er een periode van drie jaar afgesproken om - een deel van - je schulden af te lossen. Daarna ben je schuldenvrij. Dit heet minnelijke schuldhulpverle ning. Lukt het niet om afspraken te maken met schuldeisers, dan is de wettelijke schuldsanering (WSNP) het laatste redmiddel. Ook dan ben je na drie jaar leven op het bestaansminimum meestal van de rode cijfers af. Om in de WSNP te komen, moet je eerst het minnelijke traject hebben doorlo pen. Mensen met hoge schulden, zoals Groen, kunnen voor hulp dus niet om hun gemeente heen. Aan de drie jaar schulden aflos sen gaat vaak een lange voorberei ding vooraf. Dit wordt de stabilisa- LUCHTVAART WONINGMARKT BK COOKWARE —Maurice Oostendorp, topman van de Volksbank O vrijdag 25 augustus 2017 De bodemon derzoeker kreeg een koopadvies van ABN AMRO. De post- en pak ketbezorger mag de postzegel duurder maken. De winststijging van het bouwbe drijf stelde be leggers teleur. De bouwer van fundamenten voor windmolens op zee zag de winst dalen. o GO 0 Schuldhulp bij gemeente zaak van lange adem Irene van den Berg Bert de Vries, Den Haag Is de administratie op orde, dan blijkt het voor de schuldhulpverleners lastig om een betalings afspraak met de schuld eisers te maken. In 2016 lukte dat in slechts 41 procent van gevallen. Linda Groen, Heemskerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 16