Sjoemelsigaret minstens zo schadelijk als gewone 13 Crowdf unding voor aankoop aandelen ZWITSERLAND VERMISTEN NA AARDVERSCHUIVING Op de Greencrowd-pagina voor crowdfunding blijven de bedragen optellen, en de berichten van dona teurs zijn duidelijk. Duurzaamheid staat voorop. „Ik wil graag dat Eneco op dezelfde weg blijft door gaan en niet in handen komt van investeringsfondsen of andere par tijen die het milieu minder belang rijk achten." Initiatiefnemer Jan Willem Zwang wil voorkomen dat de 'grootste groene energiemaat schappij' opgekocht wordt door een partij die snelle winst het belang rijkst vindt. „Het uiterste doemsce nario is dat een buitenlandse com merciële maatschappij Eneco gaat gebruiken om hun grijze energie productie meer te laten renderen." Het doelbedrag van de crowdfun- dingsactie is 250 miljoen euro. Dat moet de kans geven om een plek aan tafel te krijgen bij het bedrijf, dat een waarde tussen de 2,5 en 3 miljard heeft. Crowdfundings- expert Erwin Blom noemt de actie uniek: „Het doelbedrag is gigan tisch. Het is echt een signaal dat duidelijk maakt dat mensen het niet uit publieke handen willen ge ven." Eneco-directeur Jeroen de Haas zegt erg blij te zijn met het initia tief, maar durft niet te zeggen of het ook kans van slagen heeft. „In theo rie is het natuurlijk mogelijk dat ie dereen er achter gaat staan, maar dat moeten we zien. We zijn in elk geval blij met alle lovende woor den." Jarenlang waren de aandelen van Eneco in bezit van 53 gemeenten. Daar lijkt een eind aan te komen nu Rotterdam, Den Haag, Dordrecht en Leidschendam-Voorburg van hun deel af willen, dat samen op 60 procent van de aandelen neer komt. De overige gemeenten moe ten nu voor 31 oktober besluiten wat ze met hun deel willen. Am stelveen heeft al aangegeven het aandeel te behouden. Het plan van de crowdfundings- actie is om de aandelen van de vier verkopende gemeenten over te ne men. „Vervolgens willen we een coöperatie oprichten, waarbij be drijven, burgers, en wat ons betreft ook gemeenten een stem krijgen in de koers van Eneco", legt Zwang uit. Het bedrijf zal er alles aan doen om na een eventuele overname de groene koers te behouden. De Haas: „We zijn absoluut niet tegen ver koop of privatisering, maar onze duurzame strategie is wat ons be treft het uitgangspunt." Dat is te lezen in een gisteren ver schenen onderzoeksverslag op de website van het Rijksinstituut van Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Het is voor het eerst dat de overheidsdienst zich zo stellig uitspreekt over de veelbesproken rookwaar. De kleine gaatjes in de sigaret ten verlagen het gehalte teer en nicotine tijdens de officiële test. Maar rokers van deze 'sjoemelsi- garetten' krijgen in werkelijkheid minstens zoveel schadelijke stof fen binnen als bij het consumeren van een gewone peuk. De conclusie van het RIVM steunt de rechtszaak die advocate Bénédicte Ficq heeft voorbereid tegen grote tabaksproducenten. De fabrikanten maken zich vol gens haar schuldig aan 'zware mishandeling die de dood tot ge volg heeft'. „Nu nota bene de overheid zelf breed uitmeet hoe schadelijk deze sigaretten zijn, mogen die wat mij betreft ook niet meer worden verkocht", al dus Ficq. Het RIVM zegt dat het gisteren gepubliceerde bericht een verza meling is van verschillende on derzoeken naar de schadelijkheid van de sjoemelsigaret. Staatssecretaris Van Rijn van Volksgezondheid gebruikt de ge gevens om te bepalen of nieuwe maatregelen nodig zijn om roken te ontmoedigen. „Die komen bo venop maatregelen die al zijn ge nomen", zegt Leonne Gartz van het ministerie van Volksgezond heid. De Nederlandse tabaksin dustrie wil zolang het OM geen besluit neemt over vervolging al leen kwijt dat ze zich aan de wet houdt. vrijdag 25 augustus 2017 In het Zwitserse kanton Graubünden zijn veertien mensen vermist na een aardverschuiving. Het zou gaan om Duitsers, Oostenrijkers en Zwitsers. De na tuurramp vond woensdagochtend plaats nabij Bondo, dicht bij de Italiaanse grens. Ongeveer honderd aan wezigen werden op tijd geëvacueerd naar nabijgele gen berghutten. Dankzij een geautomatiseerd alarm systeem was er genoeg tijd om inwoners te evacue ren. Maar volgens de politie is niet overal in het gebied gsm-bereik. Daardoor kan het dat sommigen het alarm hebben gemist of niet kunnen laten weten dat ze in veiligheid zijn. Een dag voor de aardverschuiving werd het gebied getroffen door een grote hoeveelheid val lende rotsen. Hierna volgde een overstroming die een modderstroom veroorzaakte, foto reuters Burgers op de bres voor groen Eneco Een crowdfundingsproject voor Eneco, dat de groene koers moet waarborgen door het ener giebedrijf in publieke handen te houden, heeft tot nu toe ruim 17 miljoen euro opgebracht. Maar is dat genoeg? Gea Bruinsma Rotterdam/Den Haag Jan Willem Zwang. Sigaretten met minuscule gaatjes in het filterpapier zijn, in tegenstelling tot wat tabaks fabrikanten suggereren, min stens zo schadelijk als sigaret ten zonder zulke ventilatie. Gerben van 't Hof Victor Schildkamp Amsterdam Advocate Bénédicte Ficq wil een verbod, fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13