Ontbijtkoek met suikervervanger xylitol wordt hond fataal II 12 keer overheen en dan zijn ze er klaar mee. Met een gevarieerder aanbod is de interesse groter. Het is echt knok ken om kinderen in beweging te krij gen", verklaart Jaap Verkroost, voor zitter van het internationale platform Child Friendly Cities. De wipkippen, glijbanen en duikelrekken blijven be staan. Maar daar omheen proberen gemeenten nieuwe toestellen uit. In Amsterdam zijn al op negen plekken interactieve speeltoestellen te vinden, zoals digitale voetbalgoal- tjes en een spel met palen die vragen stellen. Kinderen moeten dan naar de juiste paal rennen om het goede ant woord in te toetsen. „Een vraag is bij voorbeeld: tik zo snel mogelijk een kleur aan. Die kinderen worden daar zo enthousiast van", weet Hellen Velders, adviseur sport in de open bare ruimte. Bijkomend voordeel is dat de scholen die spellen óók kun nen gebruiken, bijvoorbeeld voor het aanleren van de rekentafels. Maar gaan die toestellen niet snel kapot als iedereen erbij kan? Nee, zegt Velders, ze zijn hufterproof. Ook sportieve speelplaatsen dui ken vaker op. Het freerunnen en bootcampen vieren bijvoorbeeld hoogtij. Vooral in nieuwe wijken ver schijnen hele parcoursen. Gevaar Hoewel de Branchevereniging Spelen en Jantje Beton de vernieuwing van speelplekken toejuichen, waarschu wen ze voor een gevaar: er moeten genoeg plekken overblijven waar ook de kleintjes naartoe kunnen. Koning: „We willen het allebei voor de kinde ren en roepen de gemeenten op ge noeg speelplekken te houden." Ge meenten zijn nu meer geneigd gro tere speelzones te maken, die voor minder kinderen uit de buurt te vin den zijn. Terwijl juist die traditionele speeltuinen wél voor de allerklein sten vlak bij huis liggen. De steun van Child Friendly Cities hebben de speelorganisaties in ieder geval. Verkroost: „We roepen wel met zijn allen: ze moeten naar bui ten. Maar dan moeten we dat facilite- ren. En ja, dat gaat ten koste van bouwgrond die veel geld oplevert, maar wat wil je?" Naar de nieuwe speelplek in de Haagse duinen kunnen de broers Nelson en Boris ook niet alleen. Maar als ze er eenmaal zijn gebracht, lijkt het ultieme doel bereikt. Het ant woord van Nelson als hij nog één laatste speelplek mag kiezen voordat hij naar huis moet: „Ik wil eigenlijk niet naar huis." Roy was een lieve, gezonde hond van twee jaar. Onlangs plukte hij samen met zijn kameraadjes Luca en Bo, eveneens beagles, een pak ontbijtkoek zero van Peijnenburg van het aanrecht. Een dag later stierf Roy aan de koek, waarin sui kervervanger xylitol is verwerkt. Zijn baasje Carlos van As is nog steeds ontdaan. Hij had die be wuste dag net boodschappen ge daan en zijn spullen op het aan recht gelegd, toen hij besefte dat hij iets was vergeten. „Ik ben hooguit vijf minuten weggeweest, toen hebben ze de koek gepakt", blikt hij terug. „Toen ik terugkwam, begon eerst Bo over te geven en daarna Roy. Die spuugde ook bloed. Roy moest bij de dierenarts blijven en heeft het niet gered." De oorzaak? Xylitol, een suiker vervanger die in veel producten is verwerkt, waaronder ontbijtkoek zero van Peijnenburg. „Ik ben als een gek informatie gaan zoeken, W Baasje van Roy voert nu actie voor waarschuwing op verpakkingen maar kwam al snel tot de conclusie dat wij veel te weinig weten. Dit is écht een sluipmoordenaar, die vooral honden fataal kan zijn." Van As is daarom een petitie ge start, via de facebookpagina 'Samen met Roy'. Hij wil producten zo ver krijgen dat zij op hun verpakkingen waarschuwen voor het gevaar van xylitol. „Ik wil niet dat Roy voor niets is gestorven, hij is een held." Dierenkliniek Spaland, waar Roy is overleden, ondersteunt de actie. „Ook wij waarschuwen nu voor xy litol, het kan levensbedreigend zijn voor met name honden, maar ook katten", aldus arts Frederike van Ditmarsch. Een woordvoerder van Peijnen burg laat weten dat er 'na meerdere klachten nu een vermelding op de verpakking van zero staat'. In de speeltuin nieuwe stijl kunnen ze klauteren over boomstammen, kliederen met modder en zich uitle ven met digitale gadgets. „Mijn schoenen moeten uit!" De 3- jarige Nelson snelt naar de dichtstbij zijnde bank en begint driftig aan zijn veters te trekken. In deze Haagse speeltuin aan de rand van de duinen is geen tegel te bekennen. Deze speelplek is één grote zandbak, met daarin allemaal houten speeltoestel len. En dat vraagt om blote voeten. „Oh, er is ook een kabelbaan." En weg is Nelson. Intussen liggen ook de sandaaltjes van broertje Boris (2) uitgetrapt in het zand. Hij klautert over boom stammen. Hulp heeft hij niet nodig. „Nee, ik wil het zelf doen." En dat is ook precies de bedoeling. Gemeenten maken meer bijzondere speelplekken om kinderen naar bui ten te krijgen. Alles om de motoriek van de 'zittende generatie' te verbe teren en overgewicht tegen te gaan. Uitdaging is het codewoord, 't Speel- duin is daarvan een perfect voor beeld, stelt Anne Koning, voorzitter van de Branchevereniging Spelen. „Dit is een natuurspeeltuin, waar kinderen met zand kunnen spelen en op boomstammen en rotsen kunnen klimmen." Blij De natuurspeeltuinen zijn in trek. Bij de aanleg van nieuwe wijken zetten gemeenten vaker speelplaatsen neer die van natuurlijke materialen zijn gemaakt, zoals hout en zand. Alles om kinderen naar buiten te krijgen. „Er is enorme concurrentie van mooi binnenspeelgoed en de agenda's van kinderen worden voller. Tegelijker tijd worden ze wel heel blij van bui tenspelen", aldus Pauline van der Loo van Jantje Beton. Hoe uitdagender, hoe sneller ze ge neigd zijn dat mooie binnenspeel goed te laten voor wat het is. De tra ditionele, standaard speeltuin is niet meer genoeg. „Neem een duikel- stang. Daar duikelen kinderen vijf Neem een duikelstang. Daar duikelen kinderen vijf keer overheen en dan zijn ze er klaar mee vrijdag 25 augustus 2017 GO Carlos van As met zijn twee andere beagles, die het smullen van de suikervrije ontbijtkoek hebben overleefd, foto joep van der pal Producenten die suikververvan- ger xylitol in hun artikelen ver werken, moeten dit op de verpak king vermelden. Daar pleit Carlos van As voor. Zijn hond Roy over leed onlangs na het eten van ont bijtkoek 'zero'. Sandra Don Schiedam Adieu wipkip, hallo klim rots De traditionele speeltuin met wip kip en glijbaan verdwijnt langzaam uit het straatbeeld. Gemeenten zoeken naar flitsende, en vooral uitdagende nieuwe speelplekken om meer kinderen naar buiten te krijgen. Ellen van Gaaien Den Haag A Nelson en Boris ra votten in 't Speelduin in Den Haag. Met hun boomstammen en rotspartijen dagen natuurspeeltuinen kinderen meer uit dan de traditionele speel plaatsen met wipkip pen en duikelstangen. FOTOFRANKJANSEN - Jaap Verkroost (Child Friendly Cities)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 12