10 INTERVIEW HANS WIEGEL Overleggen op de hei om een moeizame kabinetsformatie over de streep te trekken, is nu hip. In de tijd van VVD-prominent Hans Wiegel volstond een etentje met Dries van Agt in het Haagse etablissement Le Bistroquet. De uitstekende chemie tussen beide heren zorgde voor het eerste kabinet-Van Agt. Wiegel blikt terug op de politiek van toen. Jesse Klaver is een uitgekookt politicus. Ik mag hem wel Wie aan de politiek in de jaren 70 denkt, noemt Hans Wiegel. De markante VVD-politicus blikt te rug op het decennium waarin hij al op jonge leeftijd fractievoorzit ter, oppositieleider en viceminister-president werd. „Het was de belangrijkste tijd in mijn leven." Voor velen was Wiegel in die jaren een held. Scha terlachend: „Onbegrijpelijk!" „Ik verheug me wel. Dat komt waarschijnlijk niet alleen omdat ik de aanvoerder van mijn partij was, maar ook nu nog regelmatig in het nieuws ben. De meeste mensen uit de jaren 70 zijn of dood of je hoort er nooit meer wat van. En ik ben altijd bezig geweest, om het zo maar te zeggen." „Mijn generatie heeft het einde van de jaren 60 meegemaakt, in Amsterdam weet je wel. Het ge bouw van de Telegraaf werd bestormd. Lieverdje, het Maagdenhuis werd bezet. Een heel andere tijd. Dat heeft er wel toe geleid dat mensen die in de politiek zaten vrijer waren en zich ook vrijer gin gen gedragen. Meer durfden te zeggen dan dat vroeger het geval was. Dat scherpte de geest." „Niet alles. Wel heel veel. Vroeger werd er veel meer gelachen, ook in de Kamer. De dag dat minis ter-president De Jong de regeringsverklaring af legde, was 18 april 1967. Op die dag werd ik ook be ëdigd als Kamerlid. Tijdens zo'n regeringsverkla ring hoor je niet te interrumperen. Maar PvdA'er Hans van den Doel, die het woord deed over wo ningbouw in de Tweede Kamer, rende ineens naar de interruptiemicrofoon en begon een hele riedel, Den Uyl probeerde hem nog aan zijn jas te trekken, ik zie het nog voor me. Waarop Piet de Jong tegen de voorzitter zei: 'Veurzitter, vindt u het goed dat ik na de redevoering van de geachte afgevaardig den thans mijn interruptie voortzet?' Hij draaide het om! Prachtig!" „Misschien komt dat wel doordat het parlement heel erg is gebureaucratiseerd. Vroeger hadden we de Oude Zaal. Als die vol zat, zat-ie bomvol, hè? Dan zag en voelde je de spanning komen. Kijk nu naar die nieuwe vergaderzaal, met die plastic blauwe stoeltjes.Ze zitten einden van elkaar af! Daar gaat geen enkele sfeer van uit." „Maar we waren ook zeer op elkaar gesteld." „Ja! Als je geen hekel aan iemand hebt, kun je ie mand veel harder aanpakken. Want degene die wordt aangepakt, denkt dan 'ach, het is toch een aardige jongen', begrijpt u wel?" „Er werd echt heel veel gedronken, ja. Ook tussen de middag al. Bij de Statenboterham. Dat waren drie gebakken eieren. Toen werden daar al aardige flessen wijn bij geschonken. Daar moest je wel bij uitkijken. Dat was gewoon zo. Vroeger had je de rooksalon, daar stonden een stuk of acht, negen oude leren stoelen bij elkaar. Daar zaten dan KVP'ers de begroting Landbouw voor te bereiden. Glazen wijn drinkend. Eenmaal tijdens het debat klom er één het spreekgestoelte op. En die had echt stevig ingenomen. Hij zei: 'Meneer de Voorzitter, ik sluit me geheel aan bij de vorige spreker. Dank u zeer!' Hahahaha! Dat bestaat nu toch niet meer. Je moet glashelder blijven, vind ik zelf. Dit moet niet zo'n drankartikel worden natuurlijk, maar toen ik zelf fractievoorzitter was, wees ik wel eens een willekeurig Kamerlid aan en zei ik: 'jij bent jarig vandaag'. En die moest dan trakteren op sherry. Dan bestelden we dat bij de koffiekamer. Een Kamerbode vroeg in die tijd wie er toch altijd achter die deur zat te lachen. Oh, dat is de WD na tuurlijk, werd hem toen gezegd. Bij de antirevolu tionairen dronken ze altijd jenever. Zo ging dat toen." „Nee nee. Je moet de bladzijde omslaan. Ik heb me er nog wel mee bemoeid, met de politiek." Vilein: „Is dat waar? Dat ontgaat mij gehéél! Alleen als het nodig is hoor." „Dat zei ik, maar het is wel gebeurd. Maar wel even de realiteit: Ik deed het altijd op verzoek van WD- ministers. Die wilden zelf geen gedonder met de Tweede Kamerfractie. Ik heb er wel van genoten. Ik heb veel liever dat mensen over mij zeiden 'ik ben het met die vent oneens, maar hij spreekt tenmin ste duidelijke taal' dan dat ze denken 'wat is dat voor grijze muis met teksten waar ik niks mee kan'." „Hij is heel pienter." „Ik mag hem wel. Zijn ideeën niet zo, maar dat is niet zo belangrijk. Hij is een uitgekookt politicus. Dat is één. En hij kan andere mensen enthousias meren, dat kan ook niet iedereen. Hij heeft ook de gave van het woord. En gebruikt die nieuwe tech nieken, dat overhemd met opgestroopte mouwen. Ik vind het wel een vakman." „Dat vond ik ook heel leuk om te doen. Dat ik soms recht de camera in keek, heb ik niet zelfbedacht, dat was meneer Schmeltzer. Journalisten hebben er een godsgruwelijke hekel aan als je niet naar hen, maar in de camera kijkt. Daarmee schets je het beeld dat die vent die de vragen stelt volkomen onbelangrijk is. Het gaat niet om de vraag, maar om het antwoord. Oooh, daar hadden ze de pest in." „Die stratenmaker was Piet. Die kende ik van café Chris uit de Jordaan. 's Avonds laat kwam ik dan uit Den Haag. Dan zette ik de auto voor de deur, vrijdag 25 augustus 2017 GO 'Er werd echt heel veel gedronken, ja' Hanneke Keultjes Laurens Kok Verbaast u dat? Was vroeger écht alles beter? Dat gebeurt niet meer. Eén van uw politieke tegenstanders was Joop den Uyl. U maakte hem op tv uit voor Sinter klaas. Helpt dat? Werd er echt zoveel gedronken in die tijd? U heeft nooit gedacht, ik heb zoveel plezier gehad in die tijd, ik verlang er naar terug? Dat doet u nog steeds. U zei bij uw vertrek dat u niet het orakel van Ljouwert wilde worden. Ziet u Jesse Klaver een beetje als de Hans Wie gel van deze tijd? Hij is ook heel jong partijlei der. En dat is het enige wat u daarover wil zeggen? U was de eerste politicus die zo zichtbaar was op televisie. U introduceerde de 'stratenmaker uit Amster dam'. Daarmee was u trendsetter: tegenwoor dig komt elke politicus wel met zo'n gewone man op de proppen in debatten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10