5 Andrew Morton lanceert herziene biografie over 'sprookje met bitter eind' Andrew Morton komt rond de 20ste sterfdag van prinses Diana met een herziene biografie. „Ze was activiste, een feministe avant la lettre." Donald Trump was destijds dol op haar, maar zij verafschuwde de 'pompeuze' man Pas toen de kist met haar lichaam aankwam op de basis, kreeg ik het te kwaad Het maakt niet uit wie hij nog onder de loep neemt. Topbiograaf Andrew Morton (63) - hij schreef ook best sellers over Angelina Jolie, Tom Cruise en de Beckhams - beseft dat zijn naam voor altijd verbonden blijft aan die van Diana. En daar blijkt hij niet rouwig om. Zijn geautoriseerde levensgeschie denis over de prinses van Wales ging wereldwijd tien miljoen keer over de toonbank en leverde hem behalve haatmails van prins Charles vooral bekendheid en een prachtig heren huis in Londen op. Vanwege haar 20ste sterfdag, ze verongelukte op 31 augustus 1997 in een Parijse tunnel, verschijnt nu een herziene editie van het onthullende verhaal dat de Brit samen met wederzijdse vriend James Colhurst in het geheim met haar op tekende. „Omdat mijn uitgever zei dat er zo veel belangstelling voor is. Anderhalf jaar terug kregen we al aanvragen uit Duitsland en Frankrijk. Ik was zelf ook verbaasd over die interesse 20 jaar na haar dood: er is al zoveel ver schenen. Inmiddels heb ik 30 inter views gedaan met tv-stations in Amerika en een tour gedaan in Eu ropa. Ook heb ik veel van de 25 nieuwe documentaires over haar be keken." „Zeker. Maar dan gaat het over de tails, levensflarden. Bijvoorbeeld dat haar liefde voor haar vermeende minnaar majoor David Waterhouse platonisch was en niet fysiek. En dat ze na haar huwelijk maanden met haar moeder in onmin leefde in plaats van weken. Daar stuitte ik op toen ik de urenlange opnames van de gesprekken opnieuw beluisterde. Sommige sessies waren bijna onver- staanbaar. Door nieuwe technieken kon ik dat nu wel woordelijk opteke nen. Het grote landschap - haar eet stoornissen, depressie, het feit dat ze wist dat Charles en Camilla haar be drogen - verandert uiteraard niet. Ik kon het verhaal nu wel aanvullen met gebeurtenissen rond haar kinde ren William en Harry en hun gelief den prinses Catherine en Meghan Marlde. Verder gebruikten de makers van National Geographic voor hun docu mentaire onze tapes en hoor je Diana zelf praten. Dat gebeurde niet eerder en dat is erg ontroerend." „Vanwege de ingewikkelde reis die ze maakte. Van onwetend, onschul dig meisje en 19-jarige maagd met een droomhuwelijk tot diep ongeluk kige vrouw die door haar man werd bedrogen en door Buckingham Pa lace werd buitengesloten. Haar wor steling met haar eetstoornis en de pressie kan iedere vrouw zich voor stellen. Ook nu. En dat ze daarna als laatbloeier, als dertiger, alsnog een prominente plek voor zichzelf wist te creëren als activiste en ook als glamourvrouw, is ronduit bewonderenswaardig. Ze was een feministe avant la lettre. Dat spreekt jongere generaties aan. Inclusief het bittere einde van dat sprookje." „Misschien wel de first lady van Amerika? Donald Trump was destijds dol op haar. Vroeg mij haar bloemen te bezorgen en zijn interesse kenbaar te maken. Maar nee: zij verafschuwde hem. Een pom peuze man met een opgeblazen ego, zei ze. Ik denk dat ze nog steeds een rolmodel zou zijn geweest met een humanitaire missie. Het publiek zou haar nog bewonderen, omdat ze erin was geslaagd te ontsnappen uit dat knellende korset van de royal family. Ze zou misschien zijn hertrouwd en had wellicht nog andere kinderen ge kregen. Dat was haar grote wens. Door haar kleinkinderen zou ze weer meer betrokken zijn geraakt bij Buc kingham Palace. Maar dan wel als een intelligente glamour-oma." „Tegen gokkers zou ik zeggen: zet een fors bedrag in op een huwelijk. Hij is meer dan een jaar dol op haar, neemt haar al mee naar Kensington Palace. Maar ik vermoed dat hij het pas aankondigt na de plechtigheden rond de Invictus Games in Toronto eind september. Ik vind haar een fan tastische vrouw en actrice, een mooie verschijning ook. Maar ik vrees dat zij niet in de gaten heeft wat haar te wachten staat. De paparazzi in Ame rika kwijlen bij de gedachte dat een Hollywood-actrice trouwt met een Britse prins. De Engelsen op hun beurt bekijken haar met argusogen en noemen haar soms een golddig- ger. Haar leven zal compleet over hoop worden gehaald." „Zij spreekt mij (nog) niet genoeg aan. Ik zoek personen die turbulente tijden hebben meegemaakt, mensen met een rafelrandje. Angelina Jolie: van drugsgebruikster tot activiste. Tom Cruise: van Hollywoodster tot Scientology-ganger. Prins Bernhard met al zijn belevenissen had ik graag willen ontmoeten. De vlucht van ko ningshuizen tijdens de Tweede We reldoorlog uit hun landen naar veilig gebied vind ik ook interessant. Mela- nia Trump staat ook op mijn lijstje." „Nee. Ik was destijds te druk met werken, heb een week lang niet ge slapen en alleen maar telefoontjes en faxen beantwoord. Pas toen de kist met haar lichaam aankwam op de militaire basis Nordholt kreeg ik het te kwaad. En dat gebeurt nog steeds als ik de beelden voorbij zie komen." donderdag 24 augustus 2017 GO 'Prinses Diana zou nu een glamour-oma zijn' Annemart van Rhee Rotterdam Waarom brengt u uw boek op nieuw uit? Is er nog iets dat we niet over haar wisten dan? Prinses Diana manifesteerde zich ook als glamourvrouw. Andrew Morton. FOTO MARCO OKHUIZEN Waarom spreekt Diana nog steeds tot de verbeelding? Wat voor vrouw zou Diana zijn geweest als ze nu nog leefde? Wat gaat er gebeuren met prins Harry en Meghan Markle? Zou u een biografie over koningin Maxima willen schrijven? Heeft u eigenlijk gehuild toen u hoorde dat Diana was overleden?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5