De boodschap van Diederik Brand in schuur Kapelle werd al jaren verwacht Terneuzenaar ontloopt celstraf voor ripdeal G JZEL Strand 2 Diederik Samsom stelt voor de kosten van de sanering van Thermphos te delen. Dat gaat de Zeeuwse burger voelen. THERMPHOS SANERING Commentaar Voormalig PvdA-leider Diederik Samsom heeft zijn ei over de sanering van de failliete fosforfabriek van Thermphos ge legd. Zijn boodschap heeft twee gezichten. Het goede nieuws is dat Samsom stelt dat het Rijk moet bijspringen. Hij wil ook dat het Rijk medeverantwoordelijk wordt voor de sanering en dus plaats dient te nemen in Van Citters Beheer, de sanerings-bv die Zeeland Seaports oprichtte voor het Thermphos-terrein. Als het Rijk daartoe besluit, is dat winst voor Zeeland. De sane ring schiet nu niet op, omdat de provincie als toezichthouder en Zeeland Seaports als grondeigenaar bekvechten over de verdeling van de kosten. Omdat die beider macht te boven gaat, constateert Samsom terecht dat er een derde partij moet aanschuiven om de sa nering vlot te trekken. Dan de kostenverdeling. Er rest nog een gat van 83 miljoen euro. Samsom oppert die in drieën te splitsen. Rijk, provincie en Zeeland moeten elk 27,7 miljoen euro bijdragen. Dat lijkt een logische gedachte om uit de impasse te komen, maar er wordt in dit rekensommetje wel veel gevraagd van het havenbe drijf en met name van de provincie. Zeeland Seaports kan straks schone kavels uitgeven en weer wat terugverdienen, de provincie die al vele miljoenen in Thermphos heeft gestoken, wordt in dit scenario klemgezet. Ze kan niet meer investeren en moet mogelijk de belastingen verhogen. Het is zuur als de burgers maar ook de BV Zeeland straks de rekening van Thermphos betalen. Het is ook vreemd dat er dankzij de commissie-Balkenende 25 miljoen rijksgeld komt om de Zeeuwse economie op te peppen, en vervolgens een andere commissie adviseert om het geld eerst in een sanering van een fabriek te steken. Het rapport van Samsom deugt, maar het Rijk moet er wel voor zorgen dat het Zeeuwse raderwerk niet stilvalt. In het rekensommetje van Samsom wordt wel veel gevraagd van havenbedrijf en provincie De boerderij in het Kapelse buiten gebied, waar hooi lag opgeslagen, viel volledig ten prooi aan de vlam men. Volgens omwonenden zat dat scenario er dik in. Het was een po pulaire hangplek, buurtbewoners hebben in het verleden al vaker ge klaagd over overlast bij de ge meente. Burgemeester Anton Stapelkamp bevestigt dat. „Er zijn klachten en meldingen binnengekomen, maar het is een particulier terrein", zegt hij. „We hebben een paar jaar gele den gehandhaafd en de eigenaren gevraagd de toegang af te sluiten. Maar het is een enorm perceel, daar ga je dan ook geen dure hekken om heen zetten." Volgens Stapelkamp keek niemand om naar het gebouw, dat in verkommerde toestand ver keerde. „Zonde, het was een mooie boerderij." Het is zonde, want het was een mooie boerderij, maar ze was in slechte staat De gemeente is in overleg met de eigenaren om de restanten op te ruimen. Het vuur heeft nog ge ruime tijd nagesmeuld, wat giste ren voor enige rookoverlast in de omgeving zorgde. ALMANAK Hij wilde nog even op het strand liggen, zij moest voor haar werk toch even bij strandpaviljoen Pier 7 zijn. „Dus dan treffen we elkaar daar later op de middag wel", riep ze door de telefoon. Hij was nét even eerder gearriveerd en had al koffie besteld, en fris voor puberzoon. Bij het bestellen van de tweede ronde vroeg ze het toch maar even, voor de zeker heid: „Jij hebt toch wel geld bij je?" Ze hebben nog geprobeerd hun tienerzoon te slijten als af wasser of wc-juffrouw. Helaas. Daar had hij geen zin in. Geen zorgen, betaling volgt. SilverfitMile in Rozenoord Open huis bij Hanse Staalbouw 'Oversteekplaats bij supermarkten' Betaalt de Zeeuwse belastingbeta ler straks een deel van de sane- ringskosten van de failliete fosfor fabriek Thermphos? Het voorstel van Samsom om het gat van 83 mil joen euro gelijkelijk te verdelen - Rijk, provincie en havenbedrijf Zeeland Seaports ieder 27,7 miljoen euro -zadelt vooral de provincie op met een zware last. Samsom erkent in zijn rapport dat de provinciale bijdrage 'pijnlijke consequenties zal hebben', maar dat de provincie het wel kan dra gen, ook al is ze relatief arm verge leken met andere provincies. Er is wel een voorwaarde: de provincie zal de belastingen moeten verho gen. Ze heeft nog speelruimte om meer motorrijtuigenbelasting te heffen. De provincie zit nog niet aan het wettelijke toegestane maxi mumtarief. Ze kan dus meer op centen innen als ze dat wil. Extra opbrengst: 23,5 miljoen euro per jaar. In zijn rapport zegt Samsom dat de provincie ook nog kan putten uit zijn algemene reservepot die nu 20 miljoen euro groot is. Ook is het mogelijk om investeringen uit te stellen of te schrappen. Vanwege de onzekere situatie bij Thermphos zit de begroting van de provincie op slot. Extra uitgaven om de Zeeuwse economie te stimuleren zijn voor lopig in de ijskast gezet. Indirect treft dat de burgers ook. Als er niet wordt geïnvesteerd, komen er ook geen nieuwe banen bij en krijgt het bedrijfsleven minder opdrachten. De bijdrage van Zeeland Seaports heeft geen direct gevolg voor de Zeeuwse burgers. Hoewel een to tale bijdrage van 47 miljoen euro (20 miljoen was al gereserveerd) fors is voor een havenbedrijf met een half miljard schuld, lijkt het niet onoverkomelijk. ZSP kan later ook weer wat terugverdienen als er nieuwe bedrijven neerstrijken op het geschoonde Thermphos-ter rein. Daarnaast heeft het havenbedrijf ook belang bij snelheid en duide lijkheid over de saneringskosten. ZSP wil fuseren met het kapitaal krachtige Havenbedrijf Gent, maar om te kunnen huwen moet de fi nanciering van Thermphos wel zijn afgekaart. Het havenbedrijf, het provincie bestuur en het kabinet moeten nog een besluit nemen over het advies van Samsom. De voormalig PvdA- leider erkent dat het zuur is dat overheden en daarmee de belas tingbetaler opdraaien voor het fail lissement van een chemiebedrijf. Dit soort risicovolle bedrijven zou moeten sparen 'voor zijn eigen be grafenis', vindt hij. Thermphos, de laatste fosforfa briek van Europa, ging eind 2022 failliet doordat concurrent Kazphosphate fosfor op de Euro pese markt dumpte. Zeshonderd medewerkers verloren hun baan. Wat achterbleef was een terrein van 57 hectare, vervuild met uiterst brandbare fosforslik, asbest en lichtradioactief materiaal. Niet al leen de financiering is al tijden een ingewikkeld verhaal, de daadwer kelijke sanering is complex, met name door het giftige en - bij bloot stelling aan zuurstof - ontvlambare fosfor. Voor al uw inlijstwerk IIMHil.MMil MIDDELBURG De Terneuzenaar R.B. is vrijgesproken. Het Openbaar Ministerie verdacht hem van be trokkenheid bij een ripdeal. Daar voor bleek gisteren onvoldoende bewijs, zodat politierechter Josten tot vrijspraak kwam. In de nacht van ro juni van dit jaar trof de politie B. aan in een brandgang achter de Da Costastraat in Terneuzen. De politie was daar wegens een melding over een wo ninginbraak. In de tuin van de be wuste woning trof de politie een la ken aan met henneptoppen en in de woning een geripte hennepkwe kerij. Volgens officier van justitie Hans Bijvoet was het duidelijk dat B. betrokken was bij de ripdeal; hij eiste een celstraf van drie maanden. B. ontkende. Volgens hem was hij op bezoek bij een vriendin. „Daarop zag ik politie en werd ik aangehou den." Hij wees erop dat hij zijn gsm bij zich had en gekleed was in zijn beste trainingspak. „En mijn auto stond om de hoek." Volgens hem allemaal signalen dat hij niet op het criminele pad was. Raadsman Mark Dunsbergen voerde ook aan dat er geen enkel bewijs was tegen zijn cliënt. „Geen dna, geen hennepresten op zijn kle ren, helemaal niets." Ook zei hij dat zijn cliënt niet naar hennep rook. „Als hij natte hennep had geoogst, hadden agenten dat zeker opge merkt. Dat stinkt als de hel." donderdag 24 augustus 2017 n Dat een al bijna twintig jaar leeg staande boerderij aan de Hoekseweg in Kapelle dinsdag avond in vlammen opging, ver raste eigenlijk niemand. Luc Oggel Kapelle -Anton Stapelkamp, burgemeester Tip? redactie@pzc.nl SLUIS Zorgcentrum Rozenoord in Sluis krijgt de beschik king over een 'Silverfit Mile' - een hometrainer met een beeldscherm met mooie landschap pen. Verzorgende Caro line Coppens nam het ini tiatief voor een inzame lingsactie, die de helft van het benodigde be drag opbracht. De Rabo bank legde de rest bij. Het apparaat wordt za terdag in gebruik geno men in de hal. NIEUWERKERK Hanse Staalbouw in Nieuwerkerk breidt uit met een nieuwe produc tielijn in een nieuwe hal. Ook bestaat het bedrijf 110 jaar. Om dat te vieren houdt Hanse op zaterdag 16 september van 10.00 tot 16.00 uur open huis. Er zijn rondleidingen, er staan attracties en eet- kraampjes. Hanse bouw de in Goes het pand van Gebr. Weststrate. Op de foto directeur-eigenaar Wim de Jonge. AXEL Er moet meer aandacht komen voor voetgangers in de Tuinstraat in Axel. Dat vindt raadslid Jack d'Hooghe (Sociaal Ter- neuzen). Met name bij de parkings van de super markten kruisen automo bilisten en voetgangers eikaars pad. D'Hooghe wil dat B en W in de Tuin straat een voetgangers oversteekplaats aanleg gen bij de ingang van de parking. Het college moet nog antwoorden. Burger ten Frank Balkenende en Jeffrey Kutterink Middelburg DE SPECIALIST IN LIJSTEN Biezelingsestraat 102A - Kapelle 0113-342383 www.lijstenmakerijgijzel.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 57