3 Onbekommerde soundtrack van tentstokloze rampvakantie Speuren in het maïsveld Knuffelen is goed voor mens én geit 'Onze melkkoeien blijven er rustig onder' GEITENYOGA KOESURVIVAL donderdag 24 augustus 2017 GO De erwten laat zich niet in de ma- nemen. grond van de erwt te droog, dan begonnen de wortels richting het stromende water te groeien. Hoe ze zonder oren de geluidstrillingen van water horen? Dat is nog een on derzoek waard. Wel is al dui delijk dat je de erwtenplant niet kunt foppen met audio- opnames. Alleen op écht stromend water reageerden de dorstige wortels. Gek idee dat de planten in mijn tuin het horen als ik de wc doortrek. Wat zouden ze nog meer over mij weten? Tot morgen! Corlijn Artiest: Desireless Song: Voyage Voyage Jaar: 1987 Als tiener had ik weinig met Salou, vakantiedis co's en Pisang Ambon, laat staan met zomerhits als Tarzan Boy, Sex On The Beach of Vamos a la Playa. Ik was zo'n inter- railer, die er een sport van maakte om zo veel mogelijk kilometers door Europa te treinen. Zo pakte ik in 1987 de trein voor een reisje langs Oost-Europa, toenmalig Joegoslavië, vijf Griekse eilanden, twaalf Itali aanse steden en ob scure Franse dorpen. Een zenuwslopende trip gelardeerd met auto- en scooterongelukken, vloedgolven, buikloop en hachelijke nach ten in staions- hallen, stads parken en ach tertuinen (We hadden wel een tent mee, maar geen tentstokken en nauwe lijks geld). De door syn thesizers aangedreven oorwurm Voyage Voy age was de vrolijke soundtrack van die cha otische zomer. 22 jaar later hoorde ik in een restaurant in Thailand een Vietnamese cover van deze Franse hit van Desireless. Daar, achter mijn torn yam soepje, voelde ik me weer even die tentstok loze ramptoerist uit '87. -Mark Roos Wat: Maïsdoolhof bij Nieuw Slagmaat, van oorsprong een ge mengd bedrijf met fruit teelt en vee Waar: Bunnik (Utrecht) Het contact met de men sen van buiten is Djüke van der Maat met de paplepel ingegoten. Haar opa en opa lieten men sen uit de stad al graag de boerderij zien en haar ouders zetten met hun Landwinkel ook de deu ren open. „Dat komt ook door onze locatie; het is twintig minuten fietsen vanaf Utrecht." Het ap pels telen blijft de hoofd activiteit. „Zo'n maïsdool hof is financieel gezien maar een smal puntje van de taart. Het is vooral omdat we het leuk vinden en zo eens andere men sen op het erf krijgen." De maïs stond er toch al en drie jaar geleden dacht boerendochter Djüke van der Maat: waarom er geen doolhof in aanleggen? „Ik had het gezien in het buitenland en dacht dat zo'n doolhof goed bij onze boerderij zou passen. Dus heb ik een route gemaakt, in het midden een uitkijktoren neergezet en speurtocht- vragen bedacht." Kinderen kunnen kiezen uit de route met makke lijke of moeilijke vragen; allen gelinkt aan het boe renbedrijf. „We hebben een vraag over welke ap pelrassen er zijn en wat je van maïs kunt maken. Whiskey en cornflakes bijvoorbeeld! Je steekt er dus ook wat van op." Het doolhof is open tot half oktober. Maïsdool- hoven zijn er ook in onder meer Bergschen- hoek, Malden, Prinsen beek, Dongen, Seroos- kerke, Nederweert, Sinderen, Nunspeet en Radewijk. Meer op maisdoolhoven.nl Wat: Geitenyoga bij geitenboerderij de Groote Stroe, van oorsprong een melkveebedrijf met 90 melkgeiten Waar: Stroe (Gelderland) Het klinkt vreemd, geitenyoga, maar in Amerika is het popu lair en ook in Neder land groeit de be kendheid. Magda Scholte, eigenaar van geitenboerderij De Groote Stroe, was blij toen een yogado- cente haar bena derde. „Ze zocht een plek waar ze geiten yoga kon geven. Dat vond ik meteen een goed plan. Ik wil deze prachtige plek graag delen met zoveel mo gelijk mensen." Tijdens de yogases- sie vertelt Magda eerst wat over de boerderij. Dan begint de les, afhankelijk van het weer in het weiland of in de stal, en daarna is het tijd voor een geitenknuf- felsessie. „Er komt bij dat knuffelen een stofje vrij, serotonine, waar je heel rustig en vrolijk van wordt. Dat is voor mens en geit fijn." Nog een geitenmelkcappuc- cino tot besluit en dan gaan de yo- ga'ers weer naar huis. Magda heeft altijd open gestaan voor nevenactiviteiten en merkt dat steeds meer boeren hier iets in zien. „We heb ben zoveel méér te bieden dan alleen voedselproductie. Ik geef rondleidingen, kaascursussen en help nu dus bij de yoga. Daar vraag ik geld voor; een boerin mag ook gewoon geld verdienen. De basis blijft voor ons het kaas maken, maar dit soort activi teiten zijn net de kers op de taart." De lessen zijn ie dere laatste zon dag van de maand. Ook te vinden in onder meer Am stelveen, Eindho ven en Strijen. Wat: Koeiensurvival in de stal van boerderij Leekzicht, van oorsprong een melkvee bedrijf met 70 melkkoeien. Waar: Boerdonk (Noord- Brabant) Dirk van Asseldonk weet nog goed hoe hij zo'n negen jaar geleden belde met een bedrijf dat klimparcoursen bouwt. Na de vraag of ze een parcours met tokkel- baan bóven zijn koeien kon den maken, werd hij nog nét niet uitgelachen. 'Denk er nog eens een nachtje over na', zeiden ze. Van Assel donk: „Maar we geloofden in dit idee. Het is nu onze populairste recreatie activiteit." Het idee kwam van Dirk zelf. Hij had de opleiding Sport Beweging in Tilburg afge rond en wilde graag een be drijf beginnen. Waarom niet op de boerderij van zijn ou ders? In 2010 opende hij de survival. Bezoekers kunnen 'agrarisch apenkooien' langs 17 onderdelen, waaronder een 200 meter lange tokkel- baan boven het weiland. Dirks ouders helpen nu mee met de activiteiten, maar verder is er op de boerderij weinig veranderd. „We heb ben een stuk of tien melk koeien minder. We merken vooral dat we in het week end harder moeten werken dan voorheen." Het is financieel 'een leuk extraatje', zegt Dirk. „Maar als je het alleen daarom doet, werkt het niet. Je moet ervan houden mensen te ontvangen op je erf." En de koeien? „Om ze te laten wennen heb ik eerst een paar keer in m'n eentje geklommen. Nu kijken ze er niet meer van op. Zelfs een vrijgezellenfeest doet ze niets." De koeiensurvival is te boeken vanaf €15 per persoon op leekzicht.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 47