Verboden stoffen aangetroffen in voedingssupplementen M 3 Denen in de greep van levensechte krimi: wat is er gebeurd met Kim Wall? Bloed in zijn onderzeeër. Een torso op de oever. De Deense uitvinder en ondernemer Peter Madsen heeft heel wat uit te leggen. De Denen zijn in de ban van een moordzaak die prima past in de krimi's, waarom ze bekendstaan: een succesvolle landgenoot neemt een verdienstelijke Amerikaanse journa liste mee voor een interview in zijn onderzeeboot, de UC3 Nautilus. Daarna verneemt niemand meer iets van haar. Tot een fietser afgelopen maandag een akelige ontdekking doet. Er ligt een lichaam langs een met stenen ver stevigde oever van het eiland Amager, bij Kopenhagen. Zonder armen. Zon der benen en hoofd. Die delen bevin den zich vermoedelijk in het ijzig koude water van de Sont, een zeestraat tussen Denemarken en Zweden. Dui kers speuren al dagen de wateren af maar tot dusverre zonder succes. Metaal Aan het stoffelijke overschot van Kim Wall is een stuk metaal bevestigd, zegt de Deense politie nu. De torso ver toont ook sporen die er op duiden dat de moordenaar eigenhandig alle lucht en gassen uit het lichaam heeft ge drukt. De dader probeerde zo te ver hinderen dat het lijk aan de opper vlakte zou komen, denkt hoofdonder zoeker Jens Moller Jensen. De 30-jarige Wall stapt 10 augustus in hartje Kopenhagen bij Madsen aan boord. Ze varen langs de noordkant van de Deense hoofdstad. De kapitein van een koopvaardijschip ziet de duik boot rond middernacht bij de Ore- sundbrug, die figureert in de Deens- Zweedse misdaadserie The Bridge. Walls vriend begint zich ongerust te maken als hij geen contact meer met zijn geliefde kan krijgen en geeft de journaliste als vermist op. Het NVIC, onderdeel van UMC Utrecht, waarschuwt in het jaar overzicht voor de risico's van voe dingssupplementen. Uit onder zoek blijkt dat de informatie op de etiketten niet altijd klopt. De supplementen hebben een ho gere dosering dan staat aangege ven, of bevatten geneesmiddelen of verboden stoffen. „Mensen moeten zich bewust zijn dat je niet zomaar alles kunt slikken", zegt Irma de Vries, in ternist-toxicoloog bij het NVIC. „Het etiket klopt niet altijd. Er kunnen andere stoffen in zitten dan erop vermeld staan." Bijna de helft van de Nederlan ders slikt pillen capsules, drup pels of poeders als aanvulling op de dagelijkse voeding. Mensen willen daarmee hun weerstand verhogen, sportprestaties verbe teren of afvallen. De supplemen ten bevatten onder meer amino zuren, eiwitten, kruiden en pad denstoelextracten. Vooral sport- en afslankmidde len zijn gevaarlijk. Daar zitten ge regeld illegale stoffen in die op de dopinglijst staan. Zo kreeg het NVIC vorig jaar veel meldingen over 'pre-workout' poeders, die sporters innemen voorafgaand aan trainingen. Afslankmiddel Van de acht supplementen die vorig jaar nader werden onder zocht, bleken in twee daarvan verboden stoffen te zitten, waar onder het afslankmiddel Irem Naturel. Begin dit jaar verbood de Nederlandse Voedsel en Waren Autoriteit (NVWA) de verkoop van enkele afslankproducten, na dat gebruikers last kregen van hartklachten, angst, hoge bloed druk en duizeligheid. Opvallend is dat ruim een derde van de meldingen bij het NVIC over jonge kinderen gaat. Daarbij gaat het ook om inname van melatonine, een supplement om beter te slapen. Die kinde- >ren hebben de pillen soms per ongeluk ingeno men of krijgen dat be wust. „Dat is zeer on wenselijk want voor deze slaappillen is geen indicatie voor kinderen on der de 18", zegt De Vries. Controle op de verkoop is las tig. De producten worden vaak via sociale media, Marktplaats of dubieuze websites verkocht. Fa brikanten zijn soms lastig te tra ceren. „Het aantal meldingen over voedingssupplementen stijgt jaarlijks", zegt De Vries. „Dat zegt veel over de populari teit. We denken dat het slechts het topje van de ijsberg is. De NVWA heeft meerdere malen waarschuwingen uitgedeeld. Dat neemt niet weg dat daarna ge woon weer een ander middel op de markt verschijnt." P11 Madsen zit vast op beschuldiging van dood door ernstige nalatigheid. Maar door de dna-match ligt verdenking van moord voor de hand, al waar schuwt zijn advocate dat het te vroeg is om conclusies te trekken. De zaak is voer voor speculatie in Denemarken. Waarom zou een be kende ondernemer een talentvolle journaliste vermoorden? Wall schrijft voor gerenommeerde kranten als de New York Times en The Guardian. Drugshandel Een veelgehoorde theorie is dat Mad sen in de drugshandel zit. Wall zou hebben gewerkt aan een artikel over wereldwijde cocaïnesmokkel, waarbij vaak onderzeeërs worden gebuikt. En lichamen zonder ledematen zijn een handelsmerk van de drugsbazen in vooral Latijns-Amerika. Madsen heeft een onderzeeër én iets uit te leggen over een torso. Een en een is twee, nietwaar? De politie wil alleen kwijt dat ze de zaak onderzoekt. Madsen staat niet bekend als agres sieveling, blijkt uit een biografie. In te genstelling tot zijn vader, een timmer man die zijn kinderen sloeg. De kleine Madsen blijkt een whizzkid. Hij is vijftien als zijn zelfgebouwde raket vanaf een grasveldje ruim honderd meter de lucht in suist. Hij richt later een ruimtevaartagentschap op om toerisme in de ruimte mogelijk te ma ken. Het strandt door ruzie. Daarna legt hij zich toe op onderzeeërs. Hetdnavan het bloed in de boot komt overeen met dat op haar tandenborstel Vissers stuiten de volgende ochtend op de onderzeeër, die blijkt lekgesla gen. Madsen zwemt op zijn redders af. Door een probleem met de ballasttank ligt de ruim zestien meter lange duik boot op de bodem. Madsen verklaart dat hij zich ternauwernood wist te redden. De politie denkt echter dat de kapitein het vaartuig met opzet heeft laten zinken. Wall is nergens te bekennen. Mad sen zegt dat hij zijn gast vlakbij de be roemde Kleine Zeemeermin van boord heeft gezet. Later bekent de 46- jarige Deen dat zij in de onderzeeër is overleden en hij haar een zeemansgraf heeft gegeven. Collega's van Madsen geloven niet dat hij de journaliste heeft vermoord. „Ze is uitgegleden, met haar hoofd er gens tegenaan geklapt en heeft daarbij haar nek gebroken", vermoedt Jens Falkenberg, met wie de Deen zijn on derzeeër bouwde. Vaststaat dat het mis is aan boord. De politie vindt bloedsporen van Wall in de onderzeeër. „Het dna komt overeen met dat op haar tandenbor stel", aldus Jens Moller Jensen giste ren. donderdag 24 augustus 2017 GO Alles wijst op moord, Madsen! Gerben van 't Hof Rotterdam/Kopenhagen Voedingssupplementen zijn on betrouwbaar en soms levens gevaarlijk. Ze bevatten stoffen die niet op het etiket staan of zelfs verboden zijn. Het Natio naal Vergiftigingen Informatie Centrum (NVIC) kreeg vorig jaar 740 meldingen van (soms ernstige) gezondheidsklachten. Tonny van der Mee Utrecht Peter Madsen zegt journaliste Kim Wall een zeemansgraf te hebben gegeven. Al leen haar romp is tot nu toe gevonden. FOTO'S REUTERS, AP —Jens Moller Jensen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3