Eindelijk weer even zomer Rijk betaalt maximaal 27 miljoen mee in rapport Samsom blunder Er moet nog 83 miljoen euro op tafel komen om de failliete fosforfabriek Thermphos te saneren. Het Rijk moet daarvan ruim 27 miljoen euro betalen, de rest komt voor rekening van Zeeland. Walcheren Middelburgse rockband PEER op vijfde editie Potatolands Klaas Otto 5 ontving tapgesprekken ledegevangenen ZONNEMAIRE Rolien Bakker ligt lekker in het water van het Greve- lingenmeer bij het strandje van Bommenede. Kleinkinderen Cas (4) en len van Kralingen (2) spar telen rond in de zwembandjes. Woensdag was de eerste augus tusdag dat de zomerse grens van 25 graden gehaald werd. Onmid dellijk vormde zich een tientallen kilometers lange file tussen Roo sendaal en Vlissingen. Normaal gesproken telt augustus zeven dagen met een maximum tussen de 25 en 30 graden, maar tot nu toe blijft het maandgemiddelde hangen op 16,9 graden. Het ziet er niet naar uit dat de achterstand nog wordt ingelopen. Reden te meer om te genieten zodra de zon zich wél laat voelen. Om de schoonmaak van Therm phos te kunnen afronden, moeten Rijk, provincie en havenbedrijf Zeeland Seaports de pijn gelijkelijk verdelen: elk 27,7 miljoen euro. Dat is het advies van Diederik Samsom die op het terrein van Thermphos gisteren het eindrapport van zijn onderzoekscommissie toelichtte. De voormalig PvdA-leider werd 30 juni door het kabinet aangesteld om de sanering vlot te trekken. De schoonmaak van het met fos- forresten, licht radioactief materiaal en asbest vervuilde fabriekscom plex gaat naar schatting tussen de 126 en 170 miljoen euro kosten. Het grootste deel van het budget (83 miljoen) ontbreekt nog. Provincie (toezichthouder) en Zeeland Sea ports (grondeigenaar) bakkeleien al een tijd over de verdeling van de kosten. Die gaan volgens elk van de partijen hun draagkracht ver te bo ven. Daarom hopen ze dat het Rijk bijspringt. Lange tijd hield het Rijk zich af zijdig. Thermphos is een Zeeuws probleem, vond men in Den Haag. Het advies van Samsom biedt nu een opening voor een rijksbijdrage. Volgens Samsom is een derde partij - het Rijk - nodig om de patstelling te doorbreken. „Het wordt tijd dat de partijen niet meer met elkaar bekvechten. Het moet nu gebeu ren", zegt Samsom. Het Rijk, de provincie en Zeeland Seaports kregen gisteren Samsoms rapport 'Saneren doe je samen' on der ogen. 'Zeeland' betaalt een flink deel van de sanering. Het havenbedrijf had al 20 mil joen euro voor de sanering inge boekt. Met nog eens 27 miljoen wordt dat 47 miljoen. De provincie komt inclusief al betaalde en toe komstige beheerkosten rond de 40 miljoen euro uit. Het wordt tijd dat de partijen niet meer bekvechten In een eerste reactie lijkt Zeeland Seaports licht positief over de geza menlijk op te hoesten 83 miljoen euro. „Het bedrag is beduidend la ger dan eerdere, hogere ingeschatte bedragen." Het havenbedrijf is gebaat bij duidelijkheid over de kostenverde ling, want zolang Thermphos fi nancieel een open eind kent, kan dat een fusie met Havenbedrijf Gent in de weg staan. De provincie reageert kort. Gede puteerde Jo-Annes de Bat: „Er wordt een forse bijdrage gevraagd aan de provincie: 27 miljoen bo venop wat we al hebben gedaan is fors. En we hebben al niet zo veel ruimte om te investeren in de eco nomie. Daarom is het noodzakelijk om op korte termijn met het kabi net in gesprek te gaan over de haal baarheid van dit advies." Een reactie van het kabinet komt later. Nieuwsmedia FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Gat Thermphos 83 miljoen Frank Balkenende en Jeffrey Kutterink Vlissingen - Diederik Samsom, onderzoekscommissie ZEELAND2 donderdag 24 augustus 2017 23°C Droog en pzc.nl vaak zon Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 259 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,10 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 1