Geen vagina, maar wel 100 procent vrouw u Recherche praat in zedenzaak Bart C. met kids én ouders 12 Melissa verbreekt stilte over MRKH aangenaa Een kuiltje niet groter dan een vingerkootje. Dat is alles wat er bij Melissa zit. „Natuurlijk heb ik wel een vagina en kan ik normaal plas sen. Ik heb alleen geen kanaal en baarmoeder", vertelt ze. De Bever- wijkse heeft genoeg van alle grap pen die gemaakt worden wanneer zij vertelt dat ze geen vaginaal ka naal heeft. 'Mooi, dan kun je niet verkracht worden', 'oh dan kun je in ieder geval niet ongesteld wor den'. „Mensen denken dat je een barbiepop bent. Maar ik heb wel een eisprong en ben maandelijks zo hormonaal als ik weet niet hoe, het kan alleen nergens heen." In Nederland worden zeventien meisjes per jaar geboren met het Mayer-Rokitansky-Küster-Hau- ser-syndroom (MRKH). Een op de 5.000 vrouwen heeft het, dat komt neer op ongeveer 1.700 vrouwen in Nederland. Melissa: „Het is niet zeldzaam, maar niemand praat er over. Ik wil opstaan voor alle mei den zoals ik." Tampons Rianne Treffers van de Stichting MRKH-vrouwen valt Melissa Heerema bij. „Er wordt inderdaad weinig over gesproken, omdat het nog steeds een syndroom is waar weinig mensen iets over weten." „En het praten over geen kinderen krijgen is 'makkelijker' dan te pra ten over het niet hebben van een vagina." Zeventien jaar oud was Melissa toen ze ontdekte dat het beneden niet helemaal klopt. „Ik was vroeg aan de pil gegaan, omdat mijn moeder dat veiliger en fijner vond. Ik stopte daarmee op mijn zes tiende, maar werd maar niet onge steld. Tampons pasten niet eens. MRKH-syndroom Al mijn vriendinnetjes werden wel ongesteld, maar ik niet. Ik schaamde mij daarvoor. Ik deed alsof ik ook ongesteld werd." Melissa kreeg hormoonprikken om haar menstruatie op te wek ken. Ook dat werkte niet. „Op mijn zeventiende werd ik naar de gynaecoloog gestuurd, waar ze zeiden dat ik geen baarmoeder heb. Een echo, mri-scan en een week later kwam het hoge woord eruit: MRKH. Zwanger „Wat doe ik nog met mijn leven", dacht Melissa toen ze het hoorde. „Ik voelde me geen vrouw." Wat er misschien nog wel het meeste inhakte was dat ze niet zwanger kan worden. „Natuurlijk kan ik Je moetje niet raar voelen, geef jezelf niet de schuld. Je bent wel een vrouw wel moeder worden via draag moederschap (ze heeft wel eier stokken en eisprong red.) of adop tie." Een operatie om een vaginale ingang te creëren is een optie. „Maar dat is best gevaarlijk. Het kan van binnen kapot gaan waar door je incontinent wordt." Melissa: „Ik had relaties afgezworen. Ik dacht dat geen jongen me wilde hebben als seks er niet in zit en ik ook geen kinderen kan krijgen." An derhalfjaar ge leden was daar Timothy Slager (19), die zich niet afliet schrikken toen Me lissa hem al na de eerste Tinder- date vertelde wat er was. „Ik had er nog nooit van gehoord. Het moest wel even binnenkomen. Ik ben op haar gevallen, op alles. Niet alleen voor de seks." Seks kan het stel wel hebben. „We hebben heel lang geoefend om het op te rek ken. Natuurlijk zal het nooit hele maal passen, maar dat maakt niet uit. Seks is niet alles." Uit de kast Sinds vrijdag is Melissa 'uit de kast', zoals ze het zelf noemt, na dat ze haar hele verhaal op Face- book uit de doeken had gedaan. „Ik denk dat vijf mensen het wis ten. Ik had er genoeg van toen ik alle reacties las op een verhaal over een Amerikaans meisje las dat geld inzamelt voor een operatie. Ik hou mijn mond niet meer." Het liefst wil Melissa dat er op de middelbare school aandacht aan wordt besteed. „Nu hoorde ik het, en ik denk de meeste meisjes, midden in mijn puberteit. Ik schaamde me en praatte er met niemand over." Het gaat veel beter nu ze het zelf heeft kunnen accepteren. „Het vertellen lucht ook op. In de toe komst wil ik moeder te worden, door mijn eigen eitjes in te vrie zen of adoptie." In afwachting daarvan wil ze leven. Je moet je niet raar voelen, je bent wel een vrouw. Geef jezelf niet de schuld. Dat heb ik lang gedaan." In eerste instantie liet justitie we ten dat Bart C. (27) uit Utrecht met twee meisjes, uit één gezin, seksu ele handelingen heeft verricht. Nu wordt er ernstig rekening mee ge houden dat C. meer slachtoffers heeft gemaakt. Na een informatiebijeenkomst op de buitenschoolse opvang Par- tou in De Bilt hebben ouders ge sprekken gevoerd met hun kinde ren. Naar aanleiding daarvan heb ben sommigen ook aangifte ge daan tegen C., omdat zij het ver moeden hebben dat hij wellicht meer slachtoffers heeft gemaakt. Hoeveel aangiften er zijn gedaan, is niet bekend. „Een zedenonderzoek is erg com- Het is essentieel te reconstrueren waar bepaalde informatie vandaan komt plex", zegt Karina Dekens. Zij is al meer dan twintig jaar als recher chepsycholoog verbonden aan de politieacademie en geeft les in het verhoren van kwetsbare getuigen, zoals kinderen. Veel zedenrecher cheurs hebben les gehad van haar. „Dit soort misbruik vindt vaak plaats in het geheim en er zijn niet altijd sporen die onderzocht kun nen worden. Dan wordt op enig moment ook het kind verhoord. Dat gebeurt erg zorgvuldig, in een speciale, kindvriendelijke ver- hoorstudio. Ook stelt een onaf hankelijk iemand vast of het kind 'verhoorwaardig' is, dus of het kind daartoe in staat is en of het nodig is het kind daarmee te be lasten." Omdat kinderen vaak al uitge breid met de ouders hebben ge praat over de verdenking (en zij daardoor bepaalde 'voorinforma tie' hebben) is het volgens Dekens belangrijk dat zedenrechercheurs de vragen zo open en objectief mogelijk stellen. „Wat kom je ver tellen? is vaak de openingsvraag. Kinderen moeten zelf vertellen over wat er is gebeurd." In de ontuchtzaak in De Bilt speelt mee dat ouders al wisten van het misbruik en daarna met hun kinderen zijn gaan praten. „Dat is logisch. Maar het kan zijn dat ouders, vanuit alle zorgen die ze hebben, sturende vragen heb ben gesteld. Je moet ook toetsen waar die informatie precies van daan komt." Daarmee bedoelt De kens dat zedenrechercheurs er ze ker van moeten zijn dat wat kin deren vertellen ook daadwerkelijk uit eigen waarneming komt. „Dat is extreem belangrijk. Daarom worden ook de ouders verhoord. Het is essentieel te reconstrueren waar bepaalde informatie van daan komt." Die reconstructie moet voorko men dat feit en fictie door elkaar lopen, zodat de politie objectief kan bepalen of Bart C. inderdaad meer slachtoffers heeft gemaakt. Veel ouders in De Bilt zijn ge schrokken. Toch is het verstandig dat ze proberen rustig te blijven, zegt Gjalt Jellesma van BOinK, de belangenvereniging van ouders in kinderopvang en peuterspeelza len. „Ik begrijp dat ouders in pa niek zijn geraakt. Ook dat ze bang zijn voor mannelijke medewer kers. Ga met hen open en onbe vooroordeeld het gesprek aan." Waar is Bart? Jellesma raadt mensen die met vragen zitten aan naar professio nals te gaan. „Partou heeft dat ge lukkig goed voor elkaar, begrijp ik van alle ouders die ik gesproken heb." Wat moeten ouders zeggen tegen kinderen die vragen waar Bart C. is? Hij was bij iedereen ge liefd. „Je kan zeggen dat de bazen van Bart vonden dat hij zijn werk niet goed heeft gedaan. Of dat hij ergens anders is gaan werken. Je hoeft kinderen niet de harde waarheid te vertellen." donderdag 24 augustus 2017 Melissa Heerema (20) heeft geen vaginaal kanaal. De Bever- wijkse wil het taboe over het zo geheten MRKH-syndroom door breken. „Niemand praat erover." Simone van Zwienen Beverwijk In Nederland worden jaarlijks 16-20 meisjes geboren zonder vagina. eierstokken NORMAAL baarmoeder vagina, schede eierstokken MRKH onder baarmoeder wand tussen blaas en darm O 2408171 BRON: MIKLOSANDMOORE.COM —Melissa Heerema Melissa wil het opnemen voor de 1.700 vrou wen met het MRKH-syn droom in Nederland. FOTO DINGENA MOL Informatieavond voor de ouders, fotoanp Tegen ontuchtverdachte Bart C. zijn nieuwe aangiften ge daan. Zedenrechercheurs kun nen nu vol aan de bak. Hoe voorkomen ze dat feiten en fic tie door elkaar heen gaan lopen? En hoe moeten ouders met deze situatie omgaan? Yelle Tieleman De Bilt Karina Dekens, politieacademie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 12