Aanslagen vormen lijn van noord naar zuid door Europa 9 Door Europa loopt een duidelijke lijn waarlangs al dertig jaar drugssmokkel, wapenhandel en jiha- disme vruchtbare grond vinden. Er ontstaat een geografische lijn, die de kanaalzone in Vilvoorde en Molenbeek verbindt met Roubaix, de Parijse voor stad Saint-Denis en verder loopt naar het zuiden van Frankrijk. Daar splitst ze op, enerzijds naar Mar seille, of anderzijds naar Catalonië. In april werd in Catalonië een terreurcel opgerold, waarvan drie van de negen gearresteerden door de politie in verband worden gebracht met terroristen in Zaventem en Maalbeek. Abdelbaki Es Satty, de imam uit Ripoll die een spilfiguur is in de aanslagen in Barcelona en Cam- brils en omkwam bij een explosie in Alcanar, is vorig jaar in Vilvoorde en Diegem geweest. Nog voor er sprake was van het bezoek van imam Es Satty aan de Belgische moskee, zei de Franse voormalig antiter- reurrechter Mare Trévidic in een interview: „Er zijn belangrijke banden tussen de jihadistische netwer ken in en rond Barcelona en die in België." Een eerste verklaring staat los van jihadisme. Marokkaanse immigran ten in België en Catalo nië komen vaak uit de zelfde regio in Marokko. Sinds de crisis toesloeg in 2008 kwamen veel Spanjaarden naar België op zoek naar werk, ook Marokkaanse Spanjaar den met nauwe familie- of vriendschapsbanden. Iets anders zijn de nauwe banden voor wie crimi nele doeleinden heeft. „De drugsas loopt vanuit het Rif-gebied over de Marokkaanse stad Ketama, dan ofwel via Spanje ofwel via Marseille naar Noord- Frankrijk en vervolgens door naar Brussel", zegt Jo- han Leman, antropoloog en voorzitter van de Mo- lenbeekse Foyer vzw, een maatschappelijke organi satie. „De drugsas door Europa is een weg waarlangs contacten en geld voor wapens passeren." Link met België De drugsas loopt gelijk met een jihadistische as. Drugshandel is een manier om terrorisme te finan cieren. Maar het geeft jihadistische ronselaars ook een opening om te radicaliseren. Het lijstje terroris ten met een geschiedenis in drugsdealen is lang. Denk maar aan het café van Ibrahim Abdeslam in Molenbeek waar drugs werden verhandeld. Tientallen namen zijn met elkaar verbonden en linken verschillende aanslagen. De aanslagen van 11 maart 2004 in Madrid hebben een duidelijk Belgisch tintje. Een van de daders die terechtstonden op het proces was YoussefBelhadj. Hij werd op verzoek van Spanje opgepakt in Sint-Jans-Molenbeek. Hij ver bleef er bij zijn broer. Of Mohamed Merah, de Frans man die in 2012 het vuur opende op militairen en burgers in Toulouse en Montauban, pal op de noord- zuidas. Hij had contact met ronselaars uit de terreur cellen die in Brussel en Parijs toesloegen. Sommige aanslagplegers die aanvankelijk lone wolves lijken, blijken bij nader onderzoek contact te onderhouden met de gekende netwerken. Het zal dus vaker voorkomen dat een Belgische link naar bo ven komt in een buitenlands terreuronderzoek. t De lijn door Europa vormt al dertig jaar vruchtbare grond voor wapenhandel, drugssmokkel en jihadisme Europese aanslagen Aanslag synagoge II Kopenhagen woensdag 23 augustus 2017 GO Moslimterroristische aanslagen gebeuren overal ter wereld, maar wie in Europa puntjes met elkaar verbindt, ziet een patroon opduiken. Bruno Struys 2 mensen II neergestoken Berlijn" December 2016 Kerstmarkt D 22 maart 2016 vliegveld Zaventem GROOT-BRITTANNIË 22 mei 2013 Lee Rigby doodgestoken Londen DUITSLAND 24 mei 2014 Joods Museum Arras 21 aug 2015 Thalys D 7 januari 2015 Charlie Hebdo November 2015 Aanslagen Stade de France, Bataclan en café: FRANKRIJK Vanaf 2012 tot aan Barcelona O (Aantal) Marokkaanse daders Niet-Marokkaanse daders In Spanje gaat het om verdachten Route van drugssmokkel, wapenhandel en jihadisme 14 juli 2016 vrachtwagen Nice 19 maart 2012 joodse school Marseille Toulouse Recent Aanslagen Spanje' Barcelona SPANJE PORTUGAL V Madrid Valencia 0 Lissabon Algiers ALGERIJE Nador Ketama Rabat 2208171 RONALD VISSER BRON: DE MORGEN FINLAND 2017 14-15 februari 2015

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9