'Sagrada Familia doel van nieuwe aanslag Barcelona' 8 Bijna de helft van de jihadisten die aanslagen in Europa plegen hebben wortels in Marokko. Anderen hebben ouders die overwegend afkomstig zijn uit andere Noord- Afrikaanse landen, zoals Algerije. Waarom bekeren juist zij zich toch tot de radicale islam? 'gW 'W vT '- OPVALLEND MAROKKAANSE ACHTERGROND Je ziet dat er echt wel wat aan de hand is in de Marokkaanse gemeenschap In het Spaanse dorpje Ripoll zochten Ma rokkaanse immigranten een beter leven. Ze vonden het, tot de aanslag in Barcelona al les op zijn kop zette. Waar plezier was, is nu verdriet en dood. Ripoll is plots de plek waar terroristen werden geboren. Net zoals Brussel, en Parijs ook. En het zijn opvallend vaak Marokkanen, die de wapens oppakken. „Je ziet dat er echt wel wat aan de hand is in de Marokkaanse gemeenschap", zegt hoogleraar ter rorisme en contraterrorisme Edwin Bakker. Op zijn faculteit wordt een database bijgehouden, waarin de namen van zo veel mogelijk Neder landse jihadisten zijn achterhaald en geregistreerd. „In Europa is alleen het Verenigd Koninkrijk een uitzondering. Daar zie je uitreizigers met een Paki staanse ofNigeriaanse migratieachtergrond. Maar kijk je verder in Europa, dan is het aantal uitreizi gers met een Marokkaanse achtergrond veruit in de meerderheid." Om met dat laatste te beginnen: je zou kunnen zeggen dat de omstreden lange arm van Erdogan ook zo zijn voordelen heeft. Want het is juist de so ciale identiteit die Turken over de hele wereld met elkaar verbindt en zorgt dat ze het gevoel hebben ergens bij te horen. Criminoloog Richard Staring die onderzoek deed naar risico's op radicalisering onder Ihrkse Nederlanders: „Dankzij de oriëntatie op elkaar hebben ze hun plek hier gevonden. Al hebben ze te maken met uitsluiting en discrimina tie, ze lijden niet aan een minderwaardigheids complex. Hun zelfbeeld is positief omdat ze zich gewaardeerd voelen in hun eigen groep." Marokkaanse Nederlanders hebben die banden veel minder, aldus Bakker. „Het collectiefis veel minder sterk. Daardoor kun je gemakkelijker uit de groep breken, zoals Aboutaleb bijvoorbeeld heeft gedaan. Maar tegelijk zie je daardoor meer identi teitsproblemen." Omdat ze veel minder een eigen groep hebben waarin ze zich goed voelen, komt uitsluiting en discriminatie misschien wel extra hard aan. Daar werd in de Haagse Schilderswijk slim op ingespeeld. „Jullie zullen er hier nooit bij horen", riep het voormalige voetbaltalent en nu ra dicale moslim Azzedine C. niet voor niets tijdens een demonstratie in de Schilderswijk. Voor wie zoekt, kan de wereldwijde islamistische geloofsge meenschap een thuis worden dat niet gebonden is aan landsgrenzen of een staat. Krachtige natie Turkije daarentegen is bij uitstek een krachtige na tie, die altijd in verbinding wil blijven staan met degenen die het land verlaten. Het is ook de rege ring die actief blijft in de Turkse moskeeën, Turkse imams zijn ambtenaren die worden betaald door de staat. Staring: „Turkse Nederlanders ervaren hun geloof als niet zo dwingend, ze kunnen er hun ei kwijt en voelen zich prettig in de bestaande isla mitische bewegingen." De Belgische onderzoekster like Adam zegt er over: „Marokko heeft geen ministerie voor religie. In combinatie met minder sociale controle heeft dat ruimte voor een meer individuele beleving van het geloof." Dus is het gemakkelijker te keren naar MAROKKAANSE AANSLAGPLEGERS BARCELONA Moha med Houli, de ver dachte die vorige week zwaargewond werd opgepakt na een gasexplosie in een huis in het Zuid-Cata laanse Alcanar, heeft gisteren voor de on derzoeksrechter be kend dat de terreurcel waarvan hij deel uit maakte, een nog gro tere aanslag wilde plegen, met de toeris tische trekpleister Sa grada Familia als doel wit. Houli bevestigt daarmee wat hij eer der ook al aan de speurders van de Ca talaanse politie Mos- sos d'Esquadra had verteld: dat in het huis in Alcanar voorberei dingen aan de gang waren om een bijzon der grote aanslag en mogelijk zelfs meer dere aanslagen te ple gen met gasflessen, waarschijnlijk in het centrum van Barce lona. Die aanslag zou gepland zijn geweest voor het einde van vo rige week, mogelijk op donderdag of vrijdag. De Sagrada Familia, de beroemde kathe draal van Gaudi in het centrum van de stad en een van de grootste toeristische trekpleis ters van Barcelona, zou daarbij als doel wit fungeren. Dat meldde de Spaanse krant El Mundo, zich baserend op een bron bij justitie die bij het verhoor van de ver dachte was. De voor bereidingen misluk ten toen het huis in Alcanar ontplofte. het strenge salafisme, dat door financiering vanuit Saoedi-Arabië in moskeeën over de wereld wordt verspreid. Hoewel omstreden, een onderzoek van Motiva tion stelde dat Nederlanders met een Turkse ach tergrond religieus geweld massaal zouden goed keuren en zwaar antisemitisch zouden zijn. Het tegendeel blijkt waar. Kijkend naar de integratie zou je kunnen zeggen dat de samenhang in de Turkse gemeenschap negatiefis. Tegelijk zorgt juist die sterke identiteit ervoor dat hier geboren Turken minder geneigd zijn de radicale islam te omarmen. „Gebeurt dat toch, dan wordt er niet openlijk over gesproken", zegt Staring. „Dat wordt over het algemeen als een schande gezien." Ja, zegt Bakker. „Er moet zelfkritiek geleverd wor den. Is het toeval dat in het aantal uitreizigers Ma rokkanen oververtegenwoordigd zijn? Dat dat het zelfde is in de criminaliteit? Ik denk het niet. De steun aan de jihad gebeurt uit naam van de ge meenschap, letterlijk in hun naam, als er Allah Ak- bar wordt geroepen. De overheid kan daar niets aan doen. Dat moeten de families en leiders van de gemeenschap doen." Maar uiteindelijk is het ook een probleem van de Europese landen en niet alleen omdat wij het ge weld voelen van de aanslagen. like Adam: „Laat duidelijk zijn, als het gaat om de aanslagen in Spanje en Brussel gaat het om homegrown terrorism - het is hier gegroeid, niet in Syrië of ergens an ders. De gefrustreerde tweede generatie voelt zich slachtoffer van discriminatie. Zijn zij immigrant of burger? Er moet meer oog komen voor recht en ge lijkheid, zodat ook deze groep uiteindelijk zegt: ja, dit is mijn land." woensdag 23 augustus 2017 GO Waarom juist zij? Carla van der Wal Maar waarom juist zij? En omgekeerd: waarom zien Turkse families amper dat hun kinderen aanslagen plegen uit naam van hun islamitische geloof? Salah Abdeslam (Parijs, 2015) Chakib Akrouh (Parijs, 2015) Abdelhamid Abaaoud (Parijs, 2015) Foued Mohamed-Aggad (Parijs, 2015) Bilal Hadfi (Parijs, 2015) Brahim Abdeslam (Parijs, 2015) Ayoub El-Khazzani (Thalys, 2015) Mohamed Abrini (Brussel, 2016) Ibrahim El Bakraoui (Brussel, 2016) Najim Laachraoui (Brussel, 2016) Khalid El Bakraoui (Brussel, 2016) Abderrahman Mechkah (Finland, 2017) —Edwin Bakker, hoogleraar terrorisme en contraterrorisme De Sagrada Fami lia. FOTO AP Moet het zo ook gaan onder Marokkaanse Ne derlanders, moeten zij schande spreken van Marokkanen die aanslagen plegen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8