TRACTAATWEG 8 Wel nader onderzoek op Haringvreter nodig Geen subsidie voor crematie foetussen Tractaatweg en Spuikreekweg dicht Staatsbosbeheer (beheerder van De Haringvreter) en de Provincie Zee land hebben laten uitzoeken hoe het nu precies zit met de damher ten. Preciezer: 'is de kans op uitster ven kleiner dan 5 procent binnen honderd jaar'. Dat er damherten kunnen leven op De Haringvreter is overduide lijk. Sinds een particulier de dieren in 1984 op het eiland in het Veerse Meer introduceerde, groeide hun aantal tot zo'n 275. Elk jaar komt daar zo'n 26 procent bij. Maar wat is het effect van deze dieren op hun omgeving? En kan zo'n kudde er gezond blijven? Met enige regelmaat waagt een damhert de oversteek naar de vaste wal, met name Noord-Beveland. Vaak met schade aan landbouw gronden tot gevolg. Dat is niet het gevolg van voedseltekorten, maar vloeit voort uit hun natuur, geeft een onderzoeker aan. De dieren vinden in principe ge noeg te eten op het eiland. Dam herten zijn weliswaar niet zo erg als geiten, die zelfs stekelige gewassen eten, maar verder weinig kieskeu rig. De onderzoekers geven aan dat het eiland meer damherten kan huisvesten als de huidige bewei ding met runderen en paarden ge staakt wordt. Damherten eten niet alleen gras, maar - zeker als de po pulatie flink toeneemt - ook bloemplanten. Met alle gevolgen voor de daarvan afhankelijke insec- Het eiland kan meer damherten vestigen als de beweiding met runderen en paarden wordt gestaakt ten. Inmiddels zijn al negatieve ef fecten gezien op onder meer di verse orchideeënsoorten en op dag vlinders. De onderzoekers van Wa geningen Universiteit raden dan ook aan, de komende jaren te vol gen wat de invloed van de dieren is op flora en fauna. Zo komt op de Haringvreter de Noordse woelmuis voor, een strikt beschermde soort. Het is niet duidelijk wat de aanwezigheid van de damherten voor hen betekent. De universiteit noemt wel getallen, maar die moe ten gezien worden als zeer, zeer voorzichtige schattingen. Zo is een minimum van circa 50 damherten nodig om inteelt te voorkomen. Als beweiding met runderen en paar den verdwijnt, blijft er zeker vol doende voedsel voor ruim 80 die ren, staat in het rapport. Afschieten voorbarig Dit wil echter zeker niet zeggen dat het eiland geen 275 of zelfs veel meer dieren kan voeden, geeft een onderzoeker desgevraagd aan. De gevolgtrekking dat alles boven de 80 damherten zou moeten worden afgeschoten, is dan ook voorbarig, geeft hij aan. Zolang niet duidelijk is wat de invloed van damherten op flora en fauna is, kan niet goed wor den bepaald hoeveel damherten het eiland kan 'hebben'. Belangrijk daarbij is dat de Ha ringvreter is aangewezen als gebied waar drie specifieke gebieden in stand worden gehouden: zilt- en overstromingsgrasland, vochtig hooiland en het haagbeuken- en es- senbos. Elk van deze gebieden is thuisland voor bepaalde dieren, zo als tureluur, middelste zaagbek en graspieper. Improve to move De gemeente Middelburg geeft geen subsidie voor het cremeren van foetussen. Een organisatie uit Maastricht wil bij abortusklinie ken en ziekenhuizen foetussen ophalen en ze per tien tegelijk cremeren. Zo krijgen ze een waardig afscheid, staat in het ver zoek voor subsidie. Volgens de in dieners komen foetussen nu te recht in de verbrandingsovens van de afvalverwerkers. Ze vin den dat niet humaan. Ze vroegen de gemeente Mid delburg een subsidie van acht duizend euro in totaal. Een deel daarvan, 2500 euro, om een mo nument op te richten. En de rest om tien crematies per jaar uit te voeren want Middelburgers zou den per jaar zo'n tachtig abortus sen laten uitvoeren. Daarbij ba seren de indieners van het sub sidieverzoek zich op cijfers van de Inspectie Gezondheidszorg die schreef dat er jaarlijks in Ne derland meer dan 30.000 abor tussen worden uitgevoerd. Het Middelburgse college geeft ech ter geen geld aan de organisatie omdat een dergelijk project niet past binnen het beleid van de ge meente, zo antwoordt de ge meente op het verzoek. IN DE REGIO Orgelconcert Arno van Wijk in Grote Kerk MIJN DORP, MIJN STAD Woensdag woensdag 23 augustus 2017 BB' Genoeg ruimte voor damherten De Haringvreter is groot genoeg om er damherten te laten leven. Nader onderzoek naar de effec ten op flora en fauna is echter gewenst, zeggen onderzoekers van Wageningen Universiteit. Ondine van der Vleuten Veere In opdracht van de Provincie Zeeland werken we aan een bredere en veiligere Tractaatweg. Vanaf september 2017 start aannemer Boskalis met bouwen. De eerste werkzaamheden bestaan uit het slopen van het Spuikreekviaduct. Hierdoor is van vrijdag 1 september (19.00 uur) tot maandag 4 september 2017 (05.00 uur) de Tractaatweg N62, tussen de kruising Koeischorre en Axelse Sassing, in beide richtingen dicht. Het verkeer wordt omgeleid met gele borden. De genoemde kruisingen zijn tijdens de weekend afsluiting gewoon beschikbaar. Vanwege het slopen van het huidige viaduct en de bouw van een nieuw viaduct is de Spuikreekweg vanaf vrijdag 1 september 2017 tot midden februari 2018 dicht vooral het verkeer. Het verkeer wordt ter plaatse omgeleid. De sloopwerkzaamheden kunnen geluidshinder geven voor de omgeving. Van 1 tot 4 september 2017 wordt er namelijk dag en nacht gewerkt. Daarnaast vinden van maandag 4 tot en met vrijdag 8 september 2017 tussen 07.00 - 19.00 uur hei werkzaamheden plaats voor de bouw van het nieuwe viaduct. Emile Calon Middelburg GOES De stadsorganist van Goes, Arno van Wijk, geeft vrijdag 25 augustus een orgelconcert op het Marcussen- orgel in de Grote of Maria Magdalena- kerk in Goes. Hij vervangt Henk G. van Putten, die we gens ziekte heeft afgezegd. Het programma is samengesteld uit verzoeken van het publiek dat de eer dere concerten dit seizoen heeft be zocht. Tijdens dit concert zijn de ver richtingen van de organist te zien op een scherm in de kerk. Aanvang 20.00 uur, entree 8 euro. Het volledige pro gramma is te vin den op muziekin- degrotekerkgoes.nl VLEERMUIZENEXCURSIE KWADENDAMME Natuurmonumenten houdt zaterdag 26 augustus een vleermuizenexcursie in natuurgebied de Zwaakse Weel. Na een korte presentatie in het informatie punt gaan bezoekers op zoek naar vleermuizen rond het krekengebied. De excursie begint om 20.00 uur en duurt tot omstreeks 22.00 uur. Aanmelden kan via nm.nl/agenda FOTO F. VAN MIDDELKOOP ELLEWOUTSDIJK Kerkje van Ellesdiek, 13.30-16.00 uur - Tentoonstelling 'Cre atief? Met ..siBart' GOES Buurthuis de Pit, Ap pelstraat 2A en Sportpark Het Schenge, overdag - Speelweek voor kin deren van 7 t/m 14 jaar; Inloophuis Oase, Rooseveltlaan 87, ochtend - Inloop voor koffie en thee; Westwal 45,13.00- 17.00 uur - Expositie 'De Nieuwe Gezich ten van Kattaik- kuttu'; Ingang Histo risch Museum, Sin gelstraat 13,14.00- 15.30 uur - 't Gilde de Bevelanden houdt gratis stads- rondleiding; Hol landse Hoeve, Kat- tendijksedijk 27, 19.30-23.00 uur- Openluchtspektakel E-njen HEINKENSZAND Westdijk 3,10.30 en 14.00 uur - Rondlei dingen door Klom penmakerij Traas; Molen de 5 Gebroe ders, 12.30-17.00 uur - Werkende Molen ter bezichtiging, mo lenwinkel open 'S-HEERARENDS- KERKE Grasveld tegenover 't Klokuus, Wisse- kerkseweg 6, over dag - Kindervakan tieweek 'S-HEER HENDRIKS KINDEREN Plein, overdag - Kin dervakantieweek KAMPERLAND Jacobadijk 10, 10.00-12.30 en 13.30-16.00 uur - Ezelwandeling in groepsverband KLOETINGE Terrein van de Firma Reijerse, Man- neeweg 7, overdag - Kindervakantieweek KRABBENDIJKE Veld achter de Westhof, overdag - Kindervakantieweek KRUININGEN Sportpark de Kruse Mat, overdag - Kin dervakantieweek OOSTDIJK Veldje achter de Ra- beelshoek, overdag - Kindervakantie week SINT ANNALAND Langeweg 11,11.00 en 14.00 uur - Toe ristische streekpro ductenveiling THOLEN Oesterdam, 11.15 uur - Theatervoorstel ling 'Hiroshima Mon Amour' WEMELDINGE Sluisplateau 29, 13.00-16.00 uur - Zeehondensafari; Chezeeweg 37, 14.00-17.00 uur - Voetbal Experience; Hof Keizersweel, Hoogeweg 3,15.00- 16.00 uur - Work shop muffins pim- pen; Hubo, Sluispla teau 37,19.00-21.00 uur - Beleef Zee land op de racefiets; Hoogeweg, 19.00 uur - Circus Renz; Schoudeeweg 1, 19.30-22.30 uur - Bingo WILHELMINADORP 't Meetje aan de Meesstoofweg, overdag - Kinderva kantieweek WOLPHAARTSDIJK Speeltuin aan Sportweg, overdag - Kindervakantieweek YERSEKE Zorgcentrum Moer- zicht, 10.00-11.15 uur - Wandelen in groepsverband; Hervormde Kerk, 11.00-15.00 uur- Open Kerk; Kerk plein 1,14.00 uur - Rondleiding Oos- terscheldemuseum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 80