Talkpoeder veilig bij normaal gebruik' u 'a lm 7 Echtpaar voelt zich opgelicht bij aankoop droomboerderij met gifgrond in Eifel De 62-jarige Eva Echeverria uit Ca- lifornië klaagde het bedrijf aan om dat het onvoldoende zou waarschu wen voor de negatieve effecten van talkpoeder bij vaginaal gebruik. Volgens haar advocaat moedigde Johnson Johnson het gebruik van babypoeder aan, hoewel er aanwij zingen waren dat het kanker kan veroorzaken bij vrouwen. Dat roept de vraag op of we de rode, geïrriteerde babybilletjes er nog mee kunnen blijven poederen. De Nederlandse Cosmetica Vereni ging is stellig. „Als het gevaarlijk is, mag het niet op de Europese markt gebracht worden. Dus het is niet gevaarlijk", aldus woordvoerder Marjolein van Oostrum. „In talk poeder mag alleen talk gebruikt worden in de meest zuivere vorm. Het mag niet kankerverwekkend zijn." Asbest Dat beaamt de Nederlandse Voed sel- en Warenautoriteit bij monde van woordvoerder Tjitte Masten broek: „In de natuurlijke vorm van talkpoeder kan asbest zitten", voegt hij toe. „Maar fabrikanten moeten ervoor zorgen dat er in talkpoeder geen asbest zit." Maar hoe kan het dan dat de Amerikaanse farmareus keer op keer gigantische claims aan zijn broek krijgt? De ernstig zieke Lois Slemp - eveneens 62 jaar - kreeg in mei ook al 110 miljoen dollar toege- Het schijnt dat ze in de VS echt hele onderbroeken vol talkpoeder deden wezen. En nabestaanden van de op 62-jarige leeftijd overleden Jacque line Fox kregen 72 miljoen dollar schadevergoeding. Zij gooide sinds haar tienerjaren bijna elke dag ba bypoeder op haar onderbroek. „Mogelijk speelt het een rol dat er een jury zit", oppert Van Oostrum. Maar de Nederlandse Cosmetica Vereniging benadrukt dat het ge bruik van talkpoeder in de VS ook wezenlijk verschilt van de Europese toepassing. „Die vrouwen zijn alle maal wat ouder en het schijnt dat ze echt hele onderbroeken vol talk poeder deden. Dat is in Europa niet het gebruik." Dus hier kunnen we met een gerust hart talkpoeder blijven strooien? „Bij normaal gebruik mag het de gezondheid van de mens niet scha den. Als je talkpoeder in de meest zuivere vorm gebruikt, kun je het zonder zorgen toepassen, óók op de babybilletjes." Wetgeving Ook volgens Tjitte Mastenbroek van de NVWA 'is de wetgeving duidelijk'. „We hebben geen aanlei ding aan te nemen dat er met de producten hier iets mis is." Johnson Johnson gaat net als bij alle andere zaken in beroep. Het bedrijf vertrouwt op eigen onder zoek waaruit zou blijken dat het poeder niet kankerverwekkend is, en ontkent dat het consumenten had moeten waarschuwen voor een gezondheidsrisico. MANGAAN mijn hele leven gewerkt, je kon er van de vloer eten. En kijk er nu eens." Zijn koeien? „Nooit één probleem." Dat hij verzweeg dat een deel van het grasland op verontreinigd terrein lag, klopt. „Maar iedereen hier wist dat." Een zucht. „Jammer dat het zo is ge ëscaleerd." Het anonieme briefje, zegt hij, was een oud krantenartikel, waarin de familie Vos de schoonheid van Scheid bezong. „Wie können Menschen sich so andern, heb ik eron der geschreven. Dat heb ik in de bus laten stoppen." Henk en Monique zijn ten einde raad. „Terug naar Nederland is geen optie, al ons geld zit in deze boerde rij. Maar dat de gemeente er alles aan doet om ons weg te krijgen, is over duidelijk. Nu weer door van onze straat een speelstraat te maken, waar door de melktankwagen nog nauwe lijks hier kan komen. We hebben het op papier. En ook hier kan de natio nale ombudsman niets voor ons doen." Najaren van ellende dreigt een bankroet voor het echtpaar uit Blari- cum. De 'domme Hol landers', zoals gemeenteraadsleden in Scheid hen noemen, voelen zich slachtof fer van twee wereld oorlogen. Hun boer derij, ontdekten ze pas later, ligt vlakbij een gifgasfabriek uit de Eerste Wereldoor log, Espagit. Het ding vloog in 1920 de lucht in, giftig puin schoot kilome ters in het rond. Hun voerop- slag, ontdekten ze ook pas later, ligt op een lek gestoten kabelgoot tussen twee bunkers uit de Tweede Wereld oorlog, onderdeel van een 630 kilo meter lange Duitse verdedigingsli nie. Al snel na hun verhuizing in 2006 moesten ze tientallen koeien laten afmaken. Dat kwam door water dat 73 keer de grenswaarde aan mangaan bevatte en via scheuren in de bodem het kuilvoer binnendrong. „Een koe vol mangaan", zegt Henk „neemt geen mineraalstoffen meer op, het voer komt eruit zoals het erin gaat. Dat maakt ze ziek." Henk en Monique voelen zich opge licht door de verko per, Ortsbürgermeis- ter Heinzius, die de nabijheid van de gif gasfabriek en proble men met de voeropslag R/jnlan° verzweeg. Aantoonbaar is volgens hen dat hij al legio dode koeien had. „Hij zegt dat hij ze expor teerde, maar dat is flauwekul, blijkt uit gegevens van runderdatabank Hl- Tier." Er waren meer verborgen gebre ken. De familie leeft hierdoor al jaren in armoe. „Deze winter zaten we we ken zonder verwarming en warm water", vertelt Monique. Bovendien hebben ze, sinds hun onmin met be stuurder Heinzius half Duitsland te gen zich. „Niet alleen de lokale ge meenteraad en Verbandsgemeente, maar ook politici in Rijnland-Palts steunen hem zonder na te gaan wat er echt aan de hand is." Henk en Moniques droom van een boerderij in de Eifel is veranderd in een ware nachtmerrie. Er zit gif in de grond en de vorige eigenaar heeft dat verzwegen. Geruzie is er over schade aan een landweggetje, nadat Henk de water overlast bij zijn voeropslag had om geleid. Over het inmiddels weer op geheven beslag op zijn melkgeld, of de extreem hoge straatbelasting. Mo nique: „Toen we die niet konden be talen, belde de gemeente doodleuk onze bank dat ze wilde overgaan tot Dat de gemeente er alles aan doet om ons weg te krijgen, is overduidelijk gedwongen verkoop." Heinzius, zeg gen ze, liet ook al anoniem post be zorgen. De Ortsbürgermeister woont nog geen kilometer verderop. Hij ontkent alles. „Allemaal leugens! Die Hollan der is gewoon een slechte boer. Ik ben op dat bedrijf geboren, heb er woensdag 23 augustus 2017 GO Johnson Johnson moet van de rechter 417 miljoen dollar scha devergoeding betalen aan een vrouw met eierstokkanker na gebruik van talkpoeder van de farmareus. Is het goedje ook ge vaarlijk voor babybilletjes? Marcia Nieuwenhuis Amersfoort —Marjolein van Oostrum 'Domme Hollanders' dupe van twee wereldoorlogen Waar komt al dat mangaan in het water onder de boerderij van Henk en Monique vandaan? Pie- ter Stuyfzand, hoogleraar geohy- drologie in Delft, raadt nader on derzoek aan. In 'gewoon' grond water, zegt hij, is het mangaan- gehalte rond één tiende van dat aan ijzer, in Scheid - blijkt uit een watermonster - is dat andersom: 0,117 milligram ijzer (per liter water), 3,65 milligram mangaan. „Het zou een bron moeten zijn met alleen mangaan", aldus hoogleraar drinkwatervoorzie ning Jan Peter van der Hoek. „De optie gifgasfabriek lijkt dan meer voor de hand te liggen dan de optie bunkers." Volgens het Veiligheidsinstituut in Antwerpen is mangaan bekend om gebruik in munitie en raketten. Vulkaaneifel BELGI DUITS Scheid Henk Vos Het water bij de boerderij van Henk en Monique Vos is ver vuild. Ze moesten al snel tientallen koeien laten afmaken. FOTO FRANS BOOGAARD Frans Boogaard Scheid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7