O O N O O 6 HOTEL HOSTAL LORETO Matty en Douglas namen vijftien jaar geleden een hotel over in een oud klooster. De straat telde destijds twee barretjes. Inmiddels zijn er meer dan dertig restaurants gevestigd. WAT IS ER TE DOEN? Tip 1 Kermis, Tholen In Tholen is er vandaag volks vermaak voor jong en oud: sui kerspinnen, eendjes vissen en de botsauto's. De kermis zal vanaf 13.00 uur open zijn. Tip 2 Openluchtvoorstelling, Goes In de Hollandsche Hoeve aan de Kattendijksedijk 19 is vandaag een grote openluchtvoorstelling van 19.30 uur tot 23.00 uur. De voorstelling is een avondvul lend programma en een meesle pend verhaal waarbij het pu bliek op meerdere locaties een Aziatische wereld ontdekt. De voorstelling biedt ruimte aan 900 bezoekers. Voor meer info: www.goes-azie.nl Tip 3 Zomeravondconcerten, Waterlandkerkje Aan de Molenstraat 58 in 't Kerkje geeft het Nederlands- Belgische pianotrio een concert. Alexandra van Beveren op de viool, Paul Stavridis op de cello en Bram de Vree op de piano zullen samen een breed reper toire ten gehore brengen van 20.00 uur tot 22.00 uur. Tip 4 Vlooienmarkt, Zierikzee Op Camping Kloet is er vandaag de mogelijkheid om van 10.00 tot 16.00 uur de vlooienmarkt te bezoeken. Voor vele duizenden mensen, zowel kopers als verko pers, is dit evenement een be grip geworden. Een grote diver siteit aan kraampjes en een hoop gezelligheid! Meer info: kloetevenementen.nl Tip 5 Strandjutterstocht, Cadzand-Bad Een rondleiding speciaal voor kinderen over het strand van Cadzand. Anderhalf uur op zoek naar schelpen en haaientanden onder begeleiding van een gids. Deelname kan vanaf 6 jaar voor €3,50 per persoon. De tocht be gint om 10.30 uur. Voor meer info: VW Cadzand, 0(031)117-391298 Tip 6 Veiling, Sint-Annaland Neem plaats in de veilingbank jes van Sint-Annaland voor een heuse streekproductenveiling. De veilingklok loopt vanaf 11.00 uur aan de Langeweg 11. Het is de kans om voor een leuke prijs een streekproduct te bemachti gen. Tip 7 Zomeravondwandeling, Nieuwvliet-Bad Ruim honderd jaar geleden nam de natuur hier de regie: een dijkdoorbraak maakte van wat nu heet de Verdronken Zwarte Polder bij Nieuwvliet-Bad een overstroomd en afwisselend na tuurgebied. De wandeling gaat langs strand, duin, schor en struweel. Aanmelden is niet nodig. De tocht start om 19.30 uur vanaf het parkeerterrein tegenover Fritura 't Gemaal aan de Zeedijk te Nieuwvliet-Bad. Hij eindigt rond 21.00 uur. Kosten: volwassenen €3,00, kin deren tot 16 jaar €1,50. Tip 8 Roofvogeldemonstratie, IJzendijke Tijdens de roofVogeldemonstra- tie in de Valkeniershof in IJzen dijke vliegen roofVogels en uilen los! Het publiek wordt bij de show betrokken en leert meer over deze bijzondere dieren. Aanvang 19.00 uur, kosten be dragen €7,50 voor volwassenen en €4,50 voor kinderen tot en met 11 jaar. Aan de Klakbaan 5 is men welkom van 19.00 uur tot 20.30 uur. Voor meer info: www.valkeniers- hof.nl Tip 9 Seizoensmarkt, Renesse Vandaag staan er diverse kra men aan de Lange Reke en de Korte Reke in Renesse. Deze markt, die open is van 08.00 uur tot 15.00 uur, is een trekpleister voor zowel de toerist als de be woners. Tip 10 Mondriaan-wandeling, Domburg Een leuke wandeling door Domburg met extra aandacht voor de kunstenaars die hier ge werkt hebben. Er wordt onder meer gewandeld langs de kerk en door de duinen. Meer info: www.vvvzeeland.nl VANDAAG DE ZEEUWSE ENCLAVE VAN: e wens om een hotel te be ginnen kwam niet zozeer van Matty Horne de Leeuw uit Yerseke. Deze droom leefde vooral bij haar man Douglas, die oorspronkelijk uit Schotland komt. Ze woonden des tijds met hun gezin in Engeland, nadat ze zeven jaar in Amsterdam vertoefden. „Douglas las in de Telegraaf een adver tentie van een Nederlander die zijn ho tel in Spanje te koop aanbood." De Schot was meteen enthousiast. Matty stond niet direct te trappelen. „'Wat moeten wij in Spanje?', dacht ik. Douglas was er nog nooit geweest. Ik één keer. In het zuiden was het ver schrikkelijk warm." Desondanks ont moette de man des huizes de makelaar. „Ik ging niet mee. Ik dacht dat de ma kelaar het uit Douglas z'n hoofd zou praten." Het tegenovergestelde bleek. Binnen twee weken was hun huis verkocht en verhuisden ze naar Dénia. „Ondanks dat ik graag iets vanaf het begin op bouw, was het best een beetje eng. Vooral de taal viel erg tegen. De school boeken staan vol met zinnen uit het plaatselijke dialect. Dénia lijkt wat dat betreft een beetje op Yerseke. Als je DENIA geen dialect spreekt, doe je niet mee." Inmiddels vertoeft het gezin al vijf tien jaar in het klooster dat omge bouwd is tot hotel. De omgang met de voornamelijk Spaanse gasten verloopt uitstekend. „Zeeuwen lijken veel op Spanjaarden. Bekenden uit Zeeland worden vaak in het Spaans aangespro ken vanwege hun uiterlijk. Ook de hu mor lijkt op elkaar. In Engeland moet je altijd alles vertalen. Daardoor is de grap weg." Zeeuwen lijken veel op Spanjaarden De omgeving doet Matty denken aan haar verleden. „Je ruikt het zilte wat je ook in Yerseke ruikt. Het is een echt vissersplaatsje. Vooral buitenom het hoogseizoen is het heerlijk vertoeven. De topdrukte is dan weg en het is niet bloedheet." Flip de Leeuw (54) uit Zierikzee be vestigt de overeenkomsten. „In de ha ven liggen veel kottertjes." In 2006 be zocht hij, samen met zijn vrouw Carla (53), het hotel voor de eerste keer. „Mijn schoonouders wonen in Spanje. Sindsdien bezoek ik m'n nicht Matty regelmatig. Hostal Loreto ligt in het centrum, omringd door kleine straat jes. Omdat er geen auto's rijden, staan de terrasstoeltjes gewoon op de weg." Veranderingen In de loop der jaren is er veel veranderd voor Matty en Douglas. „Toen we ons terras aanlegden, telde de straat twee barretjes." Het echtpaar blies de omge ving nieuw leven in door activiteiten zoals kunstmarkten te organiseren. Dat deden ze via een tussenpersoon. „In middels zijn er meer dan dertig restau rants." De streekgenoten weten niet dat het initiatief destijds van de Nederlanders kwam. „We hebben dit bewust geheim gehouden. Je kunt je beter gedeisd houden, niet te veel praatjes hebben en hard werken. De mensen hier zijn trots. Ze waarderen het als je moeite doet." Inmiddels bouwen de hoteleigena ren enigszins af. De werkzaamheden in woensdag 23 augustus 2017 BB- Marina Bliek van de Valke niershof in I Jzendijke met de Europese Oehoe. ARCHIEFFOTO PETER NICOLAI Een dame in klederdracht laat de streekproducten zien waarop kan worden geboden op de veiling te Sint-Annaland.. FOTO MARCELLE DAVIDSE Matty Horne de Leeuw (57). De voormalige inwoonster van Yerseke beheert samen met haar echtgenoot Hostal Loreto in het Spaanse Dénia. In Dénia ruik j e het zilte van Yerseke Len Wolters D - Matty Horne de Leeuw

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 78