BUITEN te"»* Verdwenen Nieuwerkerke 12 ZE De naam van de haven van Bommenede is een van de herinneringen aan de vroegere plaats Bommenede. Die plaats werd in 1682 verzwolgen door een stormvloed. Die historie, hoe treurig ook, wekt mijn nieuwsgierigheid. Onder andere de Dijk van Bom menede, de Slikken van Bom menede en de werkhaven van Bommenede, die nu allemaal tot Zonnemaire behoren, herinneren nog aan het stadje Bommenede. Vaak genoeg ben ik over de Dijk van Bom menede gereden, heb er gegeten en ben er op visite geweest. Maar nooit eerder ben ik de Veerdijk afgereden voor een kijkje in de polder erachter. Tijd voor een ontdekkingstocht, vind ik. Dat doe ik samen met mijn De haven van Bommenede is een jachthaventje waar je vanzelf stil wordt schoonzus en haar twee zoons: Lisa (39), Justin (13) en lycho (11) Remijn uit Goes. We parkeren (geen parkeer- geld nodig!) bij de haven van Bomme nede. Dat is een jachthaventje, maar dan eentje waar je vanzelf stil wordt. De rust overheerst. Er zijn 22 ligplaat sen en die zijn alleen te huren door in woners van Zonnemaire. Zelfs de bo ten lijken de stilte van de natuur te res pecteren, want ik hoor geen tikkende masten. Hier in de haven van Bomme nede, in het hartje van de zomer, is geen toerist te bekennen. Een ongerept stukje Schouwen-Duiveland: het be staat nog! Mijn neefjes trekken zich natuurlijk niets van die rust aan en rennen al spe lend met de hond over het ruime gras veld aan de kade. We twijfelen even of we de grasdijk, die de haven omsluit, oversteken, maar we besluiten netjes de verharde weg te volgen. En daar zijn we blij om, want als we bovenop de dijk van de Werkhaven komen, heb ben we een prachtig uitzicht over de Slikken van Bommenede, het Greve- lingenmeer en de achtergelegen pol der. „Wat is het hier mooi", constate ren we vol verbazing. We besluiten vanwege het weer er een kort tochtje van te maken: het weerstation op de dijk, richting Brouwershaven wordt ons eindpunt. We volgen de weg langs de Zeedijk. Die naam zegt ge noeg: het Grevelingenmeer was vroe ger, voordat de Brouwersdam het af sloot, een zee. Diezelfde zee heeft Bommenede opgeslokt. Alleen al door deze weg te volgen, is er genoeg te zien. We komen langs een boerde rij waar buiten een ezel in een schuil- stalletje staat. De landerijen rondom de hoeve lijken wel een natuurgebied en er vliegen ontelbaar veel boeren zwaluwen laag over het riet: regen op komst dus. Verderop langs de Zeedijk vinden we wilde leeuwebekjes in de berm. Tycho demonstreert zijn moe der hoe je het bloemetje zijn bekje kan laten openen: door in de onderste twee blaadjes te knijpen. Iets verder in de berm staat rode klaver. Als een ware natuurgids demonstreert Lisa haar zoons hoe je het nectar uit de rode blaadjes kunt zuigen: via de ach terkant. Dan komen we op de plek waar het weerstation zou moeten staan. We klimmen de dijk op naar de mast die daar uitsteekt. Wat een mooie wandeling was, eindigt in een deceptie. We kunnen niet bij het weerstation komen vanwege een hek en bovendien is er niets te zien. Of toch wel: wederom een schitterend uitzicht over het water! UIT DE ZEEUWSE KLEI Dat het huidige Arnemuiden ooit 'Nieuw Arnemuiden' werd genoemd, zoals in de Tegenwoordige Staat van Zeeland uit 1751, is de schuld van het ver dwenen dorp Nieuwerkerke in de voormalige heerlijkheid van die naam. Dit kerkdorp werd gesticht in de veertiende eeuw of iets vroeger. Het onderging het lot van veel Zeeuwse plaatsen, waarvan we vaak niet exact weten of ze zijn verdronken of gaandeweg verla ten: in veel gevallen betrof het een combinatie van beide factoren. Nieuwerkerke was als parochie af gescheiden van Kleverskerke. De kerk was gewijd aan Sint-Jan Bap tist (Johannes de Doper) en werd de hoofdkerk van Arnemuiden. In 1509 werd de parochie Nieuwer kerke nog versterkt met rijshoof- den en steenbezinkingen. De kerk werd opgeheven in 1545, maar de toren stond omstreeks 1574 nog overeind. Met de overblijfselen van de kerk versterkte men in 1593 het zeehoofd in het Sloe. In 1661 werd als gedeeltelijke herdijking van de heerlijkheid de Nieuwer- kerkepolder bedijkt, die óók weer verschillende keren onderliep, zo als in 1682,1704,1807 en bij de Fe- bruariramp van 1953. De plaats van de kerk bleef bekend als het 'oud kerkhof. Tijdens herverkavelings- werk kwamen in 1963 puinsleuven en begravingen van de voormalige kerk te voorschijn. De Tegenwoordige Staat van Zeeland meldde als ambachtsheer van Nieuwerkerk Samuel Rader- macher (1693-1761), burgemeester en raad van Middelburg. Ten aan zien van zijn heerlijkheid Nieu werkerke is een opmerkelijke pa rallel te melden. Radermacher was als typische, functies verzame lende regent ook Bewindhebber van de Kamer Zeeland van de Ver enigde Oost-Indische Compagnie (VOC). Hij was bovendien een der weinige Bewindhebbers naar wie een schip werd genoemd: de in 1752 gebouwde Radermacher. Dit verging in 1764 met man en muis op thuisreis in de Indische Oceaan. Een tol aan de zee, huiveringwek kender dan het lot van het eve neens door het water geplaagde en mede gefnuikte Nieuwerkerk. AFSTAND 3,5 km Weerstation Zeedijk Noord Langeweg ouwershaven Zonnemaire woensdag 23 augustus 2017 SD Geen toerist te zien Valeska Nastaly Een wekelijkse wandeling door Zeeland. Vandaag: Bommenede Tweewekelijkse rubriek over ar cheologische vondsten in Zee land door Stichting Cultureel Erf goed Zeeland (SCEZ) Jan B. Kuipers A Uitzicht op de Grevelin, A Tycho laat zijn moeder Lisa zien hoe je een leeuwe bekje moet openen. .me A Het voormalige Nieuwerkerke op de Visscher-Romankaart (1656).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 70