NS kan gesjoemel met groepsretour niet stoppen Italiaanse kinderen levend uit puin gehaald 5 cWoningen die aan de regels voldoen, zijn wel tegen een aardbeving bestand' Het is 'bizar' dat er door de lichte aardbeving maandagavond op het Italiaanse eiland Ischia tientallen huizen zijn ingestort. Het is het gevolg van illegale huizenbouw, zegt Francesco Peduto van de Nationale Raad van Geologen. r vielen twee doden en 39 gewonden op het ei land voor de kust van Napels. De aardbeving had een kracht van 4 op de schaal van Richter. „Huizen zouden niet moeten in storten bij een aardbeving van dit niveau. Huizen zouden hiertegen bestand moeten zijn", aldus Pe duto. Huizen voldoen veelal niet aan wettelijke normen door groot- Aardbeving srry schalige illegale huizenbouw. Het gaat om huizen die door de bewo ners zelf, op eigen houtje, zijn ge bouwd, zonder bouwplan en zon der het volgen van regels en veilig heidsvoorschriften. Vaak wordt er ook een goedkoper, brozer type ce ment gebruikt dat de huizen nog kwetsbaarder maakt. Naar schat ting zijn er zo'n 30.000 illegaal ge bouwde huizen op het eiland Ischia. Oud-officier van Justitie Aldo De Chiara gebruikt harde woorden in de Italiaanse krant Corriere della Sera. „Dit is precies waar ik jaren voor heb gewaarschuwd. De ille gale bouw is een gevaar voor de mensen die er wonen. Veel van de huizen die de afgelopen jaren zijn gebouwd, hadden er niet moeten staan, en hadden onmiddellijk moeten worden gesloopt." In Cassamicciola, het dorp dat het hardst is geraakt, zijn de afgelopen jaren confrontaties geweest tussen bewoners en de autoriteiten die il legale woningen wilden slopen. Be woners barricadeerden hun huizen om te voorkomen dat ze gesloopt worden. Burgemeesters die streng optraden tegen de illegale bouw, werden genadeloos weggestemd. De regio Campania, waar Ischia onderdeel van is, introduceerde vo rig jaar speciale wetgeving. Illegale huizen hoeven niet langer te wor den gesloopt als bewoners via een speciale procedure aangeven dat de huizen waarin ze wonen 'uit nood zaak zijn gebouwd'. Experts noe men de regels een gevaarlijke stap achteruit. De zes burgemeesters van Ischia ontkennen ieder verband tussen de schade en de illegale bouw. De Italiaanse burgerbescherming bevestigde gisteren dat veel van de ingestorte huizen niet volgens de geldende normen waren gebouwd. Geoloog Peduto: „De regering moet hier optreden. Van alle woningen in Italië moet bekend worden of ze veilig zijn of niet. Zijn ze dat niet: dan moeten ze verdwijnen." Met de goedkope groepskaartjes hoopte NS dat bijvoorbeeld een voetbalteam eerder met de trein op pad zou gaan. Of dat een familie die naar de dierentuin gaat de auto een keertje zou laten staan. Maar de NS- groepsretourtjes blijken vooral in trek bij mensen die goedkoop wil len reizen. Via Facebook en tussen handelaren maken treinreizigers afspraken met elkaar. Als je met zijn tienen een reis boekt, kun je voor 7 euro in de daluren het hele land doorreizen. Reizigers printen kaartjes thuis uit en hoeven niet bij elkaar te zitten in de trein. Tussen handelaren maken hier gretig ge bruik van en verkopen de kaartjes met winst door, terwijl dit volgens de regels van de NS niet mag. Fraude dus. In april paste de Nederlandse Spoorwegen per direct de regels van de NS groepsretour aan om die fraude tegen te gaan. Reizigers kon den vanaf dat moment alleen nog kaartjes kopen als zowel het aan komst- als het vertrekstation gelijk is. Voor die tijd hoefde alleen de eindbestemming hetzelfde te zijn. Uit een steekproef die NS hield na de aanpassing blijkt nu dat die maatregel amper heeft gehol pen. „Het vermoede misbruik is 15 procent minder", verklaart NS- woordvoerder Hessel Koster. De fraude zou daarmee zijn gedaald van zo'n 167.000 euro aan verkochte kaartjes per maand naar 142.000 per maand. Dat komt neer op naar schatting 15.000 tot 20.000 sjoeme lende reizigers per maand. Het afgelopen jaar zijn volgens de NS-woordvoerder 'honderden groepsretouren ongeldig gemaakt' en 'tientallen tussenhandelaren' aangepakt, die winst maken op het doorverkopen van de kaartjes. Op Facebook zijn enkele honderden groepen voor NS-groepsretours die samen zo'n 300.000 leden tellen. Reizigers zelf blijken het ook niet zo nauw te nemen met de regels. De Nederlandse Spoorwegen con stateren dat reizigers nu vaker een groepsretour aanschaffen voor een lange reis, bijvoorbeeld van Maas tricht naar Groningen of van Vlis- singen naar Den Helder. „De con ducteur kan toch niet controleren waar je bent ingestapt en je hoeft niet fysiek samen te reizen", ver klaart treinexpert Hildebrand van Kuijeren van treinreiziger.nl de po pulariteit van de superlange rit. NS noemt het 'geen wenselijke situatie' dat niet-natuurlijke groe pen op grote schaal gebruik maken van het NS-groepsretour. Koster: „De prijs is erop gebaseerd om groepen te stimuleren vaker voor de trein te kiezen in plaats van voor de auto." De NS werkt aan 'structu rele wijzigingen' maar wil niet in gaan op wat er dan zal veranderen. woensdag 23 augustus 2017 GO Op Ischia stortten vooral de illegale huizen in Eveline Rethmeier Ischia Maandag 20.57 uur Kracht 4.0 Napels Pozzuoli Ischia Vcsuvius BRONiINGV c De NS heeft afgelopen jaar hon derden groepsretourtjes ongel dig gemaakt, die werden ver kocht door frauderende tussen handelaren. Reizigers blijken na aanscherping van de regels nog massaal te sjoemelen met goed kope treinkaartjes. Marcia Nieuwenhuis Utrecht Groepen van tien personen kunnen in de daluren voor 7 euro per persoon met de trein door het land reizen. Reddingswerkers die na de aardbeving van maandagavond naar overlevenden zoeken, hebben gisteren een baby en zijn broertjes levend onder het puin vandaan gehaald. werd het babyjongetje Pasquale gered, zeven uur nadat de beving had plaatsgevonden. Onder luid applaus haalden reddingswerkers en een arts het kind voorzichtig uit het puin. De twee broers - Mattias (7) en Ciro (11) - van het jon getje zitten dan nog vast onder een bed op hun slaapkamer in de in gestorte woning in La Rita. Een brandweer man had vervolgens te lefonisch contact met de twee kinderen. „We horen hun stemmen en door met ze te praten proberen we de kinde ren gerust te stellen", zei hij. De twee jongens kregen via een slang water aangereikt door leden van de hulpdien sten. Hun zwangere moeder had bij de hulp diensten alarm geslagen en doorgegeven waar zij zich ongeveer zouden bevinden. Ook de vader was veilig. Uiteindelijk werden ze gered. „Ik heb hem be loofd met zijn allen pizza te gaan eten als dit voorbij is", zegt een van de reddingswerkers op Italiaanse televisie. Door de beving raakten zo'n 2.600 mensen dak loos. Er zouden geen Nederlanders in proble men zijn. Kees Graafland Rotterdam Het zijn de eerste sue cessen van de red dingswerkers. Eerst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5