3 'Ze hadden nog nooit zo'n auto gezien bij de wegenwacht' 6. LUBLIN 5. NIS 2. BOLOGNA 3. TIRANA DISCLAIMER woensdag 23 augustus 2017 GO Onweersbeestje zijn geen goede vliegers. niet had gezien, want zeld zaam zijn ze niet. Goede vliegers zijn ze ook al niet. Ze hebben wel vleugeltjes, maar die zijn rafelig en lijken meer op veertjes. Zwevend op de thermiek laten ze zich meevoeren. Als het gaat on weren is het vaak warm en vochtig. Ze komen dan in grote hoeveelheden bij el kaar, om zich gezellig voort te planten. In de verte klonk gerommel. Ik blies het beestje van mijn hand. Veel plezier ergens anders! Gerda Martijn Cogenbach (33) uit Rotterdam reist met een vriend richting Griekenland. Tot ze een knal horen. Het is een woensdag in juli. De twee vrienden Martijn en Geert-Jan sleutelen aan de auto. Als de motor er weer in zit, besluiten ze die nacht te vertrekken, met hun DAF 66 uit 1974. Bestemming: Griekenland, dwars door de Balkan. Martijn laat zijn vader nog weten: maak je geen zorgen, de meeste wegen van Albanië zijn inmiddels geasfalteerd. Na een stop van enkele dagen in Slovenië zet ten ze de reis voort. Helaas slaat na enkele kilometers het noodlot toe: een harde knal blijkt het eind van de aandrijving. Bij de wegen wacht kijken zes Sloveense garagisten vol verba zing naar het schouw spel van een opschake- lende variomaat, zoiets heeft nog nooit deze contreien gehaald. „S/ë brauchen ein Mu seum", is hun advies. Het tweetal druipt af naar het dichtstbijzijnde dorp Smlednik, dat ze omdopen tot Pisvlek. Een week later stappen ze gedesillusi oneerd op de autotrein terug naar huis. v4"T)t /A.'Pa Gevonden: retourvlucht voor 20 euro Land: Servië Overnachting: hostel vanaf 17 euro per nacht Bezoektips: Schedeltoren, ondergronds winkelcentrum, concentratiekamp. Boek een vrijwilliger die je de stad door de ogen van bewoners laat zien via Nis Greeters. Nis is kleurrijke stad, levendig en goedkoop. De schedeltoren is gebouwd met 952 schedels in de tijd van de Turkse over heersing om Serviërs af te schrikken. Bezoek ook het voormalige concentratiekamp, waar 30.000 mensen hebben vastgezeten. Gevonden: retourvlucht voor 39 euro Locatie: Italië Overnachting: vanaf 33 euro per nacht Bezoektips: De torens Garisenda en Asinelli, Piazza Maggiore. Vroeger telde Bologna zeker honderd torens, daar zijn er nog een paar van over. De be langrijkste zijn de mid deleeuwse torens Ga risenda en Asinelli, die het beeld van de stad bepalen. De stad kent veel smalle steegjes, je kunt er prima winkelen of een culinaire work shop boeken. De wijk Quadrilatero telt vele restaurantjes. Patrick van Zundert, oprichter van www.bolognavoor- beginners.nl: „Bologna is een onontdekt parel tje, de leukste stad van Italië én de culinaire hoofdstad. Er is een markt met allemaal os- teria's: zaakjes die wijn en lekkernijen verko pen en waar het de be doeling is datje je ge kochte waar voor de zaak oppeuzelt. In Bo logna kun je opgaan in het dagelijks leven, be taal je een euro voor een kop koffie en je ziet er nog heel weinig Nederlanders." Gevonden: retour vlucht voor 17 euro Land: Polen Overnachting: hotel vanaf 17 euro per nacht Bezoektips: Het kas teel van koning Casi- mir II, diverse kerken en de binnenstad. Lu blin is een verborgen juweeltje met een prachtige binnenstad. De panden zijn deels gerenoveerd en daar door ziet de stad er nog niet zo gelikt uit. De kleine, oude bin nenstad is voor een groot deel autovrij en telt talloze restau rantjes. Je kunt er struinen door schil derachtige straatjes. Aneta Szumloinska- Van der Bilt, geboren en getogen in Lublin en nu eigenaar van een gelijknamig eet café in Schiedam: „Pas sinds een jaar heeft de stad een vliegveld, vandaar dat het nog niet zo toe ristisch was. De ge bouwen in de binnen stad zijn nog origi neel. Bezoek ook concentratiekamp Majdanek." Gevonden: retourvlucht voor 30 euro Land: Litouwen Overnachting: Hostel vanaf 22 euro per nacht Bezoektips: Historische bin nenstad, veel kerken, Mu seum of Genocide Victims. Vilnius was in 2009 één van de twee culturele hoofdste den van Europa. De histori sche binnenstad telt een wir war van kleine straatjes. Dit gebied staat sinds 1994 op de Werelderfgoedlijst. Kunste naars riepen de wijk Uzupis in 1998 uit tot 'republiek', met een eigen grondwet, presi dent, vlag en volkslied. Je vindt er veel galerieën, res taurantjes en werkplaatsen. Gevonden: retour vlucht voor 58 euro Land: Albanië Overnachting: hostel vanaf 23 euro per nacht Bezoektips: Skander- plein, bunkers met groot gangenstelsel. Tirana is een typisch Oost-Europese voor malig communistische stad. Het Skanderbeg- plein is in sovjetstijl gebouwd. Bunk Art is een bunker uit de tijd van dictator Enver Hoxha. De voormalige woonwijk voor com munisten Blloku is nu een uitgaanscentrum. Flats zijn door kunste naars beschilderd in felle kleuren. Tirana was lang zeer geïso leerd en kende amper toeristen. Prijzen voor vliegtickets verschillen per dag. Voor dit artikel zochten we op vrijdag 11 augustus naar tickets in oktober en november via sites als Sky- scanner, Kayak en Google Flights. Voor hotelprij- zen zochten we op 16 november. Andere vliegbe- stemmingen waarvoor je retourtickets onder de 40 euro kunt scoren zijn Gdansk en Poznan (Polen), Debrecen (Hongarije), Brno (Tsjechië), Varna (Bulgarije), Riga (Letland) en Kaunas (Li touwen), Edinburgh, Londen en Kopenhagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 47