M 14 ZE Buurten Wie in Zaamslagveer is opgegroeid, wil er nooit meerweg. De vogels, de natuur of de zon die's avonds achter de akkers verdwijnt, het is goed toeven in de buurtschap. Links van het vroegere Hellegat, een oude zee arm, ligt Zaamslagveer. Een klein buurtschap dat nog net bij gemeente Terneuzen hoort. Het eerste wat opvalt als je er doorheen loopt, zijn de huisnummers. Deze zijn niet genummerd op de klassieke manier (alle even nummers aan één kant, alle oneven nummers aan de andere kant), maar simpel weg achter elkaar. „Pizzabezorgers raken er wel eens van in de war, maar het is ei genlijk veel makkelijker", zegt Jan- neke Meesen, studente Proces techniek aan Scalda. Veel jongeren vertrekken na hun middelbare schooltijd naar een andere, grotere plaats om te studeren. „Ik heb niet zoveel met de stad", vertelt ze. „Soms ga ik wel eens met studie genoten uit in Terneuzen of Hulst. Niet dat dat ongezellig is hoor, maar het is toch gezelliger als je meer mensen kent. Dat is voor mij het geval in Axel en Zaamslag." Plannen om binnen aanzienlijke tijd deze plek te verlaten, heeft ze niet. „Hier heb ik alles: vrienden, familie. Ik zou het zonde vinden als die banden zouden verwateren omdat ik ergens anders ging wo nen. Als ik ooit verhuis, is dat so wieso niet buiten Zeeuws-Vlaan- deren. Hier voel ik me thuis." Dat beaamt Diana van Zuidam, wiens ouders enkele huizen naast dat van haar wonen. Zij en haar man wonen al van kleins af aan op het Veer en zijn er samen opge groeid. „Ik heb wel gestudeerd in Breda, maar hij bleef destijds ge woon hier wonen. Tja, dan heb je iets om voor terug te komen." Een liefdesverhaal waarvan je dacht dat het enkel nog in sprook jesboeken voorkwam. „Breda was niet verkeerd, ik heb het daar naar mijn zin gehad. Maar hoe langer ik weg was uit Zaamslagveer, hoe meer ik het begon te missen. Je hebt natuurlijk ook wel parken in Breda, maar die halen het bij lange na niet bij de natuur hier. De vo gels die voorbij vliegen, de haasjes die over de akker springen. Daar kan ik echt van genieten." Ze twij felde er dan ook geen moment over of ze haar kinderen hier wel wilde laten opgroeien. „Je krijgt er zoveel voor terug." Eén van haar zoontjes vertelt dat zijn vriendjes die niet in Zaam slagveer wonen, nog wel eens ver baasd zijn over het zien van een tractor van zo dichtbij. „Maar voor Als ik ooit verhuis, is dat niet buiten Zeeuws-Vlaanderen. Hier voel ik me thuis ons is dat heel gewoon." „Boven dien is alles wat je nodig hebt ruim binnen fïetsafstand", gaat Diana verder. „Een bakker, slager, super markt. Je hebt het allemaal in Zaamslag. We nemen de kinderen vaak mee op de bakfiets, dat gaat prima." De inwoners van het Veer ver delen hun buurtschap steeds on der in twee delen. Zaamslagveer Noord, vanzelfsprekend ten noor den van de provinciale weg, en Zaamslagveer Zuid, gelegen aan de andere kant van de provinciale weg. Janneke en Diana wonen in Zaamslagveer Noord. In Zaam slagveer Zuid ontmoeten we Nico Vonk, die ons uitlegt waar de be namingen vandaan komen. „Toen ze hier bezig waren aan de provin ciale weg, stonden er bordjes om aan te geven welk deel van Zaam slagveer was afgesloten, aangeduid als Zaamslagveer Noord en Zuid. Die bordjes zijn inmiddels verwij derd, maar de begrippen zijn ge bleven." Het huis waarin hij woont, was eerst van zijn ouders. Het is niet Zaamslagveer zelf dat mensen doet terugkeren dan wel blijven. Het zijn de herinneringen die mensen hebben aan de plaats waar ze zijn opgegroeid. De grote ma chines die met veel lawaai het graan afhalen, de zon die 's avonds zonder enige blokkade achter de akker verdwijnt, de familiege schiedenis die meerdere genera ties teruggaat. „Ik denk niet dat ie dereen hier zou kunnen wonen", zegt Nico. „Maar wij willen nooit meer weg." woensdag 23 augustus 2017 Wat speelt er in uw buurt? In deze rubriek nemen we een kijkje in uw eigen dorp of wijk. Vandaag: ZAAMSLAGVEER Femke Blommaert 'In Zaamslagveer zou niet iedereen kunnen wonen' -Janneke Meesen Bas, Marieke, Tom en Diana Zuidam (vlnr) vinden dat je voor opgroeien in Zaamslagveer heel veel terugkrijgt, foto scamileschelstraete A Janneke Meesen heeft niet zoveel met de stad. A De provinciale weg. A Janny en Nico Vonk voor hun woning. Ze willen er nooit meer weg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 42