II Man ontsnapt aan vergissingsliquidatie 3 Bezoekers van de Jessehof in Delft bieden de koningin troost Naar de zon, of een nieuwe horizon? Voor het eerst na het overlijden van haarvader verschijnt koningin Maxima in het openbaar. In een Delfts inloophuis gaat het over papa Jorge, maar ze kan het aan. In het inloophuis straalt ze als vanouds. De gesprekken met de bezoekers, die niet wisten dat de koningin zou langskomen, zijn uitdagend, want gaan alle kanten op. Het zijn mensen met een brede belangstelling. Een man kletst met Maxima over de kunst van Piet Mondriaan, een ander wil iets kwijt over de ac cijnsheffing op tabak, twee heren willen met gitaar en een melodica een tango spelen voor de koningin. „Of wilt u liever een Engels of Frans liedje?" Maxima kiest de Franse chanson, 'voor de verande ring'. En dan is er nog de grijzende man met de doordringende blik: Arie Zullen we een tango voor u spelen, of heeft u liever een Engels of Frans liedje? de Bondt ('vandaag exact 71 jaar en 4 maanden'). Maxima wil weten waarom hij in het inloophuis komt. „Mijn vrouw is dood, we hebben geen kinderen en klein kinderen. Ooit was ik scheikunde leraar. Weet u dat het Nederlands de enige taal is waarin dat vakge bied een naam heeft die niets met chemie te maken heeft?" Nee, dat wist ze niet. Prompt begint De Bondt over de verhalen over haar vader die hij las in de Argentijnse pers. De Bondt schakelt snel, heel snel. Status Even later, na het vertrek van Maxima, grinnikt hij: „Wat ik maar niet tegen haar heb gezegd, is dat ik het zo opvallend vind dat haar vader twee keer 'omhoog' trouwde, qua sociale status. Dat heb ik mijn leerlingen ook altijd voorgehouden: op de baan van je vader heb je geen invloed. Maar het werk van je schoonvader kan je wel degelijk zelf bepalen." De grijzende man buigt een beetje naar voren, kijkt koningin Maxima doordringend aan. „Toen uw vader was overleden, heb ik op internet Argentijnse kranten opgezocht, om verhalen over hem te lezen. Hij heeft ook scheikunde gestudeerd, toch? Net als ik." Ja, knikt Maxima, dat klopt. En dan begint ze uit te leggen hoe haar vader op het ministerie van Landbouw is terechtgekomen, waar hij staatssecretaris en minis ter werd. Dromerige, afwezige blik in haar ogen, heel even. Dan wendt ze zich tot iemand anders aan haar tafel. „Hoe vaak komt u hier?" Dit is de Jessehof, in hartje Delft. Inloophuis voor mensen die een zaam zijn, psychiatrische proble men hebben, dak- en thuislozen. Twintig meter verderop, staat de Nieuwe Kerk met de grafkelder van de Oranjes. Saillant Op deze plek, saillant genoeg, her vat Maxima haar openbare werk zaamheden na een verdrietige zo mer. Ze was begin deze maand op tijd in Argentinië om afscheid te nemen van haar vader Jorge Zorre- guieta, die op 89-jarige leeftijd stierf. Na een korte rouwperiode begint ook voor het koninklijke gezin het 'gewone' leven weer. De prinsesjes moeten sinds maandag weer naar school, Willem-Alexander ont vangt komende en vertrekkende ambassadeurs uit andere landen en Maxima brengt in Delft een verrassingsbezoek aan het inloop huis, dat wordt ondersteund door het 60-jarige Kansfonds. Aanslui tend woont ze een netwerkbijeen komst bij van dat goede doel. De Delftse burgemeester Marja van Bijsterveldt ontvangt haar bij haar Audi. Meestal volgt dan een kort praatje over - je bent de ko ningin van Nederland of niet - het weer, maar nu duurt de begroeting aanmerkelijk langer. Onhoorbaar voor de pers, maar het laat zich raden waar de twee vrouwen bij stilstaan. De burge meester (en oud-minister) praat, Maxima knikt en raakt haar even aan. Van Bijsterveldt legt haar hand vervolgens even op de schouder van de koningin; de boodschap is overgekomen. Is het verbeelding, of lijkt de blik van Maxima wat droeviger dan normaal, op weg naar de ingang van de Jessehof? Dat bleek gisteren in de Utrechtse rechtbank. Met een zigzaggende sprint baande Soufïane zich op 11 mei rond middernacht een weg door de F. Koolhovenstraat, ter wijl de kogels links en rechts van hem afketsten op de straat. Hij werd wonderwel niet geraakt. „Het heeft er alle schijn van dat het echte doelwit er ongeveer zo uitziet als mijn broer: van Marok kaanse afkomst, kort haar en on geveer dezelfde auto. Ze hebben onder de verkeerde auto dat peil baken geplaatst", zegt Soufianes broer, die bij de zitting aanwezig was. Het beoogde doelwit zou ook vaak in Zuilen verblijven en in een vergelijkbare auto rijden. De offi cier van justitie vermoedt dat ook. De twee verdachten hebben nog niets willen verklaren. Rudolf M. (30) en Egbert M. (38) werden snel na de aanslag bij Nieuwer- brug opgepakt, nadat een politie- helikopter hun auto had gevolgd. Kras.nl/winteraanbod of bel 088-0885 886 -Zie: kras.nl/actievoorwaarden 1Ê, SePtember; voordeel p.p woensdag 23 augustus 2017 GO Na rouw straalt Maxima weer —Twee bezoekers van de Jessehof Jeroen Schmale Delft In de Jessehof in Delft krijgt koningin Maxima hartverwarmende woorden van een bezoekster, fotoanp De twee mannen die in mei van dit jaar in de Utrechtse wijk Zuilen met een automatisch vuurwapen probeerden een man dood te schieten, hadden het op de verkeerde gemunt. Yelle Tieleman Utrecht We begrijpen waar u naartoe wilt deze winter. Met bestemmingen in meer dan 100 landen, zorgen we dat u altijd vól inspiratie weer thuiskomt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3