TRACTAATWEG w 8 Wel nader onderzoek op Haringvreter nodig Geen subsidie voor crematie foetussen Staatsbosbeheer (beheerder van De Haringvreter) en de Provincie Zee land hebben laten uitzoeken hoe het nu precies zit met de damher ten. Preciezer: 'is de kans op uitster ven kleiner dan 5 procent binnen honderd jaar'. Dat er damherten kunnen leven op De Haringvreter is overduide lijk. Sinds een particulier de dieren in 1984 op het eiland in het Veerse Meer introduceerde, groeide hun aantal tot zo'n 275. Elk jaar komt daar zo'n 26 procent bij. Maar wat is het effect van deze dieren op hun omgeving? En kan zo'n kudde er gezond blijven? Met enige regelmaat waagt een damhert de oversteek naar de vaste wal, met name Noord-Beveland. Vaak met schade aan landbouw gronden tot gevolg. Dat is niet het gevolg van voedseltekorten, maar vloeit voort uit hun natuur, geeft een onderzoeker aan. De dieren vinden in principe ge noeg te eten op het eiland. Dam herten zijn weliswaar niet zo erg als geiten, die zelfs stekelige gewassen eten, maar verder weinig kieskeu rig. De onderzoekers geven aan dat het eiland meer damherten kan huisvesten als de huidige bewei ding met runderen en paarden ge staakt wordt. Damherten eten niet alleen gras, maar - zeker als de po pulatie flink toeneemt - ook bloemplanten. Met alle gevolgen voor de daarvan afhankelijke insec- Het eiland kan meer damherten vestigen als de beweiding met runderen en paarden wordt gestaakt ten. Inmiddels zijn al negatieve ef fecten gezien op onder meer di verse orchideeënsoorten en op dag vlinders. De onderzoekers van Wa geningen Universiteit raden dan ook aan, de komende jaren te vol gen wat de invloed van de dieren is op flora en fauna. Zo komt op de Haringvreter de Noordse woelmuis voor, een strikt beschermde soort. Het is niet duidelijk wat de aanwezigheid van de damherten voor hen betekent. De universiteit noemt wel getallen, maar die moe ten gezien worden als zeer, zeer voorzichtige schattingen. Zo is een minimum van circa 50 damherten nodig om inteelt te voorkomen. Als beweiding met runderen en paar den verdwijnt, blijft er zeker vol doende voedsel voor ruim 80 die ren, staat in het rapport. Afschieten voorbarig Dit wil echter zeker niet zeggen dat het eiland geen 275 of zelfs veel meer dieren kan voeden, geeft een onderzoeker desgevraagd aan. De gevolgtrekking dat alles boven de 80 damherten zou moeten worden afgeschoten, is dan ook voorbarig, geeft hij aan. Zolang niet duidelijk is wat de invloed van damherten op flora en fauna is, kan niet goed wor den bepaald hoeveel damherten het eiland kan 'hebben'. Belangrijk daarbij is dat de Ha ringvreter is aangewezen als gebied waar drie specifieke gebieden in stand worden gehouden: zilt- en overstromingsgrasland, vochtig hooiland en het haagbeuken- en es- senbos. Elk van deze gebieden is thuisland voor bepaalde dieren, zo als tureluur, middelste zaagbek en graspieper. IN DE REGIO Slotavond zingen in Westkapelle Lezing over pleziervaart GRIJPSKERKE Grijpskerke staat zaterdag in het teken van de jaarlijkse bazaar en rommelmarkt. Er is verkoop bij opbod, verkoop van tweedehands goederen en kleding, speelgoed en meubelen. De opbrengst van de bazaar wordt ingezet voor Stichting Ambulance Wens en voor Stichting KenNeth Friends, archieffoto lex de meester MIJN DORP, MIJN STAD V Év w Improve to move De gemeente Middelburg geeft geen subsidie voor het cremeren van foetussen. Een organisatie uit Maastricht wil bij abortusklinie ken en ziekenhuizen foetussen ophalen en ze per tien tegelijk cremeren. Zo krijgen ze een waardig afscheid, staat in het ver zoek voor subsidie. Volgens de in dieners komen foetussen nu te recht in de verbrandingsovens van de afvalverwerkers. Ze vin den dat niet humaan. Ze vroegen de gemeente Mid delburg een subsidie van acht duizend euro in totaal. Een deel daarvan, 2500 euro, om een mo nument op te richten. En de rest om tien crematies per jaar uit te voeren want Middelburgers zou den per jaar zo'n tachtig abortus sen laten uitvoeren. Daarbij ba seren de indieners van het sub sidieverzoek zich op cijfers van de Inspectie Gezondheidszorg die schreef dat er jaarlijks in Ne derland meer dan 30.000 abor tussen worden uitgevoerd. Het Middelburgse college geeft ech ter geen geld aan de organisatie omdat een dergelijk project niet past binnen het beleid van de ge meente, zo antwoordt de ge meente op het verzoek. Woensdag woensdag 23 augustus 2017 WA Genoeg ruimte voor damherten De Haringvreter is groot genoeg om er damherten te laten leven. Nader onderzoek naar de effec ten op flora en fauna is echter gewenst, zeggen onderzoekers van Wageningen Universiteit. Ondine van der Vleuten Veere WESTKAPELLE In de Moriakerk van Westkapelle wordt zaterdag de slot avond gehouden van de tiende editie van 'Zingen op Wal cheren'. Medewerking aan deze avond wordt verleend door het Chr. Samengesteld Mannenkoor Zee land onder leiding van Ron van Ommen. Pianist Tim Eggebeen en orga nist Martin West- strate zullen de koor- en samen zang begeleiden. De avond begint om 20.00 uur en de toegang is vrij. VLISSINGEN In Vlissingen wordt zaterdag een lezing gegeven over hon derd jaar plezier vaart in de Schelde- delta. Twee wereld oorlogen, de finan ciële crisis van de dertiger jaren en de popularisering van het zeilen hebben grote invloed gehad op deze tak van sport. Het hoog- aarsjacht Jetty, ge bouwd in 1913 als vissersschip, is honderd jaar lang getuige geweest van deze ontwikke lingen. Het schip werd al vroeg om gebouwd tot een heren- en wed- strijdjacht. Na de tweede we reldoorlog raakten dit soort schepen in onbruik en verval. Een klein aantal werd behouden en wordt nu gekoes terd als varend mo nument. De jonge bemanning van nu geeft het varend erfgoed een nieuwe inhoud. De lezing wordt ge geven door Vero nica Frenks en be gint om 15.30 uur. BAZAAR IN GRIJPSKERKE Emile Calon Middelburg In opdracht van de Provincie Zeeland werken we aan een bredere en veiligere Tractaatweg. Vanaf september 2017 start aannemer Boskalis met bouwen. De eerste werkzaamheden bestaan uit het slopen van het Spuikreekviaduct. W r Hierdoor is van vrijdag 1 september (19.00 uur) tot maandag 4 september 2017 (05.00 uur) de Tractaatweg N62, tussen de kruising Koeischorre en Axelse Sassing, in beide richtingen dicht. Het verkeer wordt omgeleid met gele borden. De genoemde kruisingen zijn tijdens de weekend afsluiting gewoon beschikbaar. Vanwege het slopen van het huidige viaduct en de bouw van een nieuw viaduct is de Spuikreekweg vanaf vrijdag 1 september 2017 tot midden februari 2018 dicht vooral het verkeer. Het verkeer wordt ter plaatse omgeleid. De sloopwerkzaamheden kunnen geluidshinder geven voor de omgeving. Van 1 tot 4 september 2017 wordt er namelijk dag en nacht gewerkt. Daarnaast vinden van maandag 4 tot en met vrijdag 8 september 2017 tussen 07.00 - 19.00 uur hei werkzaamheden plaats voor de bouw van het nieuwe viaduct. DOMBURG 't Groentje, 14.00- 18.00 uur - Speel- en springfestijn voor kinderen; Markt, 19.00-19.45 uur - Babs en Bud dy's Familieshow GRIJPSKERKE Kapel van Sint- Maarten, 11.00- 17.00 uur - Exposi tie Ella en Jan Poortvliet 'Kunst in de Kapel' MIDDELBURG Kruitmolenlaan 125, 09.45-12.00 uur - Wekelijkse Koffie- inloop voor bewo ners van Wijk Dau- wendaele; Zeeuws Museum, 13.00- 13.45 uur - Rondlei ding door de 'pre sentatie Handwerk'; Koudekerkseweg 139,13.30 uur - Jeu de Boules bij CJBM; Prooyenseweg 26, 16.00 uur - Boerde rijbeleving met puz zel- en opdrachten- tocht bij Kaasboer derij Schellach; Nieuwe Kerk, 19.00 uur - Try-out thea tervoorstelling 'Een nieuwe God'; Wa terschap Schelde- stromen, 19.00 uur - Theatervoorstel ling 'Als de klok van A'; Cinema Middel burg, 20.00 uur- Vertoning 'Pop Aye'; Schouwburg Mid delburg, 21.00 uur - Try-out Theater voorstelling Vlak- landers SEROOSKERKE Noordweg 3,13.00- 17.00 uur-Open stelling Johannes- kerk en expositie schilderijen Henk Maas VEERE Oudestraat 28, 11.00-17.00 uur- Expositie 'Vrouw in beeld' en demon straties beeldhou wen door Paula Drost-Van de Velde VROUWENPOLDER Fort den Haakweg, Dorpsdijk, 10.00- 19.00 uur - Sei- zoensmarkt; Fort den Haakweg 2, 13.00-17.00 uur- PKN Pelgrimskerk open voor bezichti ging WESTKAPELLE Het Polderhuis, vanaf 10.00 uur- Diekersdag met o.a. strandjutten op het badstand, wande ling lang de kust, vliegerfestijn en maritieme markt ZOUTELANDE Willibrordusplein, 11.00-15.00 uur- Catharinakerk open voor bezichtiging; Langstraat, 20.00 uur - Concert fan fare 'Luctor et Emergo'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 36