De ijsjesboot komt naar u toe, deze zomer SHare m Geen glazen huis op Walcheren dit jaar 5 Het doet Hans Burgs, geestelijk vader van de Walcherse versie van Serious Request, pijn dat er dit jaar geen glazen huis op Walcheren komt. Na vijf jaar glazen huis op rij op Walcheren komt er dit jaar geen zesde. De Walcherse editie van Se rious Request (SR) gaat nu niet door. Hans Burgs, die in 2012 de eerste editie op poten zette, zegt: „Dit doet me echt pijn. SR zit diep in mijn hart en in de harten van de vrijwilligers. Het is zo'n mooie ma nier om anderen te kunnen helpen. Mooi ook om te zien hoe het glazen huis en alles eromheen de mensen in de dorpen heeft verbonden. Dat raakt me heel erg." Hij vertelt dat de knoop nu is doorgehakt. „Dit jaar niet. We heb ben lang en breed gesproken. Ook met nieuwe organisaties. Uiteinde lijk blijkt het nu niet haalbaar. De vakantie begint ook pas na de week van het glazen huis, dat van 18 tot en met 24 december staat. Je moet ook een dorp vinden met bijvoor beeld een school, diverse onderne mers, verenigingen. Anders red je het niet. Maar het organiseren van SR trekt een heel grote wissel op zo'n dorp." Burgs wil het ook niet half doen, zegt hij. „We hebben de afgelopen jaren zo veel opgebouwd." De opzet moet blijven De opzet van Serious Request moet ook blijven zoals die is, meent Burgs. „Een glazen huis waarin drie dj's zichzelf zonder eten opsluiten en plaatjes draaien. Waar mensen langskomen om die plaatjes aan te vragen, en om geld te geven. Dat is de kern van de actie. Natuurlijk zijn nieuwe ideeën welkom, maar de basis zal niet veranderen." Toch betekent dit volgens hem Dit is zeker niet het einde. Ik ga vol voor een goede editie in 2018 of 2019 niet het definitieve einde van Seri ous Request. „Ik ga vol voor een goede editie in 2018 of 2019. Met hulp van de oude organisaties in de dorpen waar het glazen huis al heeft gestaan. Nee, dit mooie eve nement mag niet als een nacht kaars uitgaan." Na Oostkapelle (2 keer), Westka- pelle en Domburg stond het glazen huis vorig jaar in Koudekerke. Dat bracht ruim 106.000 euro op. In to taal werd op Walcheren sinds 2012 ruim een half miljoen euro bijeen gebracht voor Het Rode Kruis. Op Schouwen-Duiveland In Zierikzee wordt komende maand bekend of en waar het gla zen huis Schouwen-Duiveland komt. Het Plein Montmaertre in Zierik zee is een beoogde locatie. In 2015 leverde het glazen huis bij de Dikke Toren 14.000 euro op. Het is een beetje de zomerse variant van de Pakjesboot. Overal waar het oranje schuitje aanlegt staan mensen te zwaaien en kinderen met blije ge zichtjes te wachten. Alleen wordt deze boot niet bemand door Sin terklaas met zwarte-of-anderszins gekleurde Pieten, maar staan blonde Jeffrey en Julia aan boord van de de IJsjesboot. Julia Mattaar (23) en Jeffrey Klapwijk (26) varen op mooie da gen uit om op het Veerse Meer ijs te verkopen aan watersporters. „Het is superleuk", vertelt Jeffrey als de eerste aanlegsteiger in zicht komt. „Je kan het eigenlijk geen werken noemen. Als je een bootje moet huren kost dat honderd euro. Wij varen lekker voor niks." Evengoed moet de Middelbur ger nog wel aan de slag. Er zijn klanten in zicht. Terwijl Julia het roer in handen heeft, klimt Jeffrey op de voorsteven en klingelt eens flink met zijn belletje. „Ijsjes- boot!", roept hij richting de aan de Mosselplaat afgemeerde boten. „IJ- ijijsjesboot!" De aankondigingen zijn niet voor niets geweest. Al tijdens het afmeren loopt de steiger vol met ijslustige kinderen en volwasse nen. De prullenbak gaat van boord, de parasol omhoog en de handel kan beginnen. „En dan heb ik hier de menukaart", zegt Jeffrey, als hij met de ijsjeskaart de steiger op stapt. „Maar één euro voor een raket", merkt een klant op die met zijn bootje heeft afgemeerd aan de bakboordzijde van de ijsjesboot. „Dat valt me heel erg mee." On danks die sympathieke prijs moet er nog wel even gezocht worden naar een manier om te betalen. Want cash-geld blijkt niet aan boord te zijn. Maar ook daar is de ijsjesboot op voorbereid. En zo vindt midden op het Veerse Meer via een mobiele app een financiële transactie plaats. Jeffrey: „Dat werkt met een QR-code. Want pinnen kan bij ons nog niet." De twee schippers van de Mag num zijn in het dagelijks leven student. „We studeren allebei in Delft", aldus Julia. „We zijn aan het afstuderen. Jeffrey in lucht- en ruimtevaarttechnologie en ik doe de richting industrieel ontwerpen. De boot is van Eduard Kooman We worden er niet rijk van, maar het is zo ontzettend leuk om te doen van hotel de De Nieuwe Doelen in Middelburg." Weer varend wordt rondvaart boot de Stad Veere gekruist. „Kom maar", roept een passagier naar de Magnum. Maar daar beginnen de schippers niet aan. „We verkopen niet bij horeca", legt Jeffrey uit. „We doen alleen de eilandjes. Daar zitten we niemand mee in de weg." Ook op de Schutteplaat wordt de verkoeling brengende ijsjesboot warm onthaald. „We krijgen zeker wel korting, hè? Omdat we je touwtje hebben vastgemaakt!", vraagt één van de aanwezige wa tersporters terwijl hij de lijnen vangt en vastzet. „Ja hoor", ant woordt Jeffrey gevat. „Een ijsje met een verrassing." Een gesprek over de boot en de motor is daar van het gevolg. „Hallo ijsjesboot", groet een meisje in zwemvest als het vol gende eiland wordt aangedaan. Op de steiger staat al een groepje kin deren klaar. Met zwemvesten aan en geld in de hand wachten zij op hun beurt. Julia en Jeffrey genieten als ze weer ijs verkopen. Julia: „We worden er niet rijk van, maar het is zo ontzettend leuk om te doen." Jeffrey klimt intussen weer op de voorsteven en roept: „IJsjesboot, IJijijsjesboot!" woensdag 23 augustus 2017 WA 'Serious Request zit in mijn hart' Annemarie Zevenbergen Oostkapelle -Hans Burgs, initiatiefnemer Al tijdens het afmeren loopt de steiger vol met ijslustige kinderen en volwassenen, foto mechteldjansen Op het Veerse Meer vaart bij goed weer een ijsjesboot. De oranje Magnum doet de steigers aan van de diverse eilandjes om ijs te verkopen. Willem Adriaansens Veere -Julia Mattaar, ijsverkoopster Meer informatie: www.facebook.com/ijsjesboot/ SAUVEZ-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 33