C9 Kooplust terug inde kleding Open Tafel komt terug in De Veste Contant betalen van buskaartje vervalt 2 CONSUMENTENVERTROUWEN Commentaar De BV Nederland draait als een lier. De economie groeit dit jaar met 3,3 procent, de werkloosheid daalt gestaag. Voor de komende jaren zijn de vooruitzichten ook rooskleurig. Dat schept vertrouwen bij de consument. Die koopt er lustig op los, tot genoegen van met name woninginrichters en kledingwinkels. De bestedingen liggen 2 procent hoger dan een jaar terug, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek. Voor mode en spulletjes in huis is dat zelfs 5 procent. Het mag ook wel eens keer meezitten. Tijdens de crisisjaren zag een groot deel van de detailhandel zwarte sneeuw. Het aantal nieuwbouwprojecten kelderde en daarmee de omzetten van wo ninginrichters. De kledingbranche kreeg de crisis echt aan zijn broek. In detailhandel vielen nergens zoveel faillissementen als in de mode. Vooral ketens verdwenen uit binnensteden, soms grote gaten achterlatend. Kleine Zeeuwse winkeliers bleven overeind. De veerkracht is te danken aan goed ondernemerschap, maar mede ook aan het (groei ende) toerisme, dat ervoor zorgt dat een dunbevolkte provincie als Zeeland een onevenredig groot winkelbestand koestert. Toeristen besteden zo'n anderhalf miljard per jaar in Zeeland. Een dikke 360 miljoen euro belandt in de kas van de detailhandel. Samen met de groeiende inheemse bestedingen, kan 2017 niet anders dan een gouden jaar worden voor de Zeeuwse winkelier. In 2018 kopen consumenten zelfs nog iets (0,2 procent) meer kleding, voorspelt ABN Amro. Winkeliers doen er verstandig aan een deel van hun winst aan de kant te zetten voor magere jaren. De crisis heeft geleerd dat wie in zware tijden investeert met een voorsprong uit de misère komt. Daarvoor moet je vast in je schoenen staan. Ge lukkig doet het gros van de Zeeuwse middenstanders dat. De crisis leerde dat wie in zware tijden investeert met voorsprong uit de misère komt De Open Tafel in het ouderenflat- complex aan het Oostelijk Bolwerk was een initiatief van Dick's Cate ring. Bewoners uit de buurt konden er tegen een vergoeding samen eten. De dienst stopte begin juli, wat tot nogal wat onduidelijkheden en geharrewar leidde. „Dat is alle maal niet gelopen zoals het hoorde", zegt Nellie Rijk van Aan Z. „Voor ons was het een verrassing." Aan Z juichte het initiatief toe, zegt Rijk. „Wij adviseerden regelmatig mensen erheen te gaan. Samen eten is belangrijk, en als deelnemer wist je zeker dat je een goede en gezonde maaltijd kreeg." Aan Z blaast het initiatief daarom komende maand nieuw leven in. De maaltijden ko men uit de eigen keuken 'Zo Lek ker', die Aan Z per 1 september be gint in Terneuzen en die ook de ta- feltje-dek-je-maaltijden van de or ganisatie gaat bereiden. Daarvoor komen - anders dan voor de Open Als deelnemer wist je zeker datje een goede en gezonde maaltijd kreeg Tafel - alleen mensen met een indi catie in aanmerking. Aan Z is overigens nog wel op zoek naar meer gastheren en -vrou wen voor de Open Tafel. ALMANAK Dat Bevelandse gezin keerde af gelopen week terug van een ge noeglijk verblijf aan het Itali aanse Gardameer. Voor alle drie de kinderen was het hun eerste vakantie in het Zuid-Europese land en dat was goed bevallen, niet in de laatste plaats vanwege de pizza's. Bij thuiskomst in een regenachtig en vijftien graden koeler Zeeland viel het 'ik wil te rug' dan ook regelmatig te be luisteren. Toen een vriendinne tje van de jongste (5) kwam spe len, bleek zij ook in Italië te zijn geweest, maar dan zuidelijker. Dat kon de kleuter niet plaatsen. „Was jij dan in een ander Italië?" Nieuwe site cultureel erfgoed Calvijnleerlingen reizen naar India Sloop van uitkijkplek VLISSINGEN Dit jaar geen glazen huis Een buskaartje contant betalen? Vanaf 1 januari 2018 kan dat niet meer in Zeeuwse bussen. Streek vervoerder Connexxion introdu ceert per 1 oktober de ticketbox. Een los kaartje kopen blijft moge lijk, maar de reiziger kan vanaf 1 januari uitsluitend met zijn bankpas afrekenen. Gedeputeerde Staten gingen gisteren akkoord met de invoe ring van de ticketbox. Het is een logische ontwikkeling, zegt gede puteerde Harry van der Maas. Di gitaal betalen neemt toe, contant afrekenen is op zijn retour. Vol gens hem heeft de ticketbox voordelen. De buschauffeur heeft geen contant geld meer in zijn la, wat veiliger is. Daarnaast krijgt Connexxion veel meer inzicht in de verkoop van losse buskaartjes, omdat de ticketbox die registreert. Uit on derzoek blijkt dat vooral toeristen tijdens de zomermaanden losse kaartjes kopen. Die kunnen straks gewoon afrekenen met hun (buitenlandse) bankpas. De ticketbox heeft geen gevolgen voor reizigers met een OV-chip- kaart, wel voor het assortiment in losse kaartjes. Zones zijn straks passé, de ritprijs wordt gebaseerd op rijtijden. HET GAAT BETER, MAAR DAT LIGT NIET ALLEEN AAN DE ECONOMIE woensdag 23 augustus 2017 Welzijnsorganisatie Aan Z be gint op 1 september weer met de 'open tafel' in De Veste in Ter- neuzen. Daarmee maakt dat ini tiatief een doorstart. Martijn de Koning Terneuzen -Nellie Rijk Tip? redactie@pzc.nl SCHOUWEN Het rijke erfgoed (foto Dikke Toren) van Schou- wen-Duiveland biedt meer dan alleen stenen. Om dat inzichtelijk te maken, heeft het regionale erfgoedplat form gisteren een nieuwe internetsite gelanceerd. De pagina geeft om te be ginnen een actueel over zicht van alle deelne mende objecten aan de open monumentendag 9 september. Schouwen- Duiveland staat - na Mid delburg - als negende op de lijst gemeenten met de meeste Rijksmonumenten. GOES Negen leerlingen van het Calvijncollege in Goes vertrokken gisteren naar India. De leerlingen van Havo 4 en VWO 4 doen mee aan een uitwisseling van stichting Woord en Daad. Ze gaan op bezoek bij een school in Bheemili, nemen lesmateriaal mee en en bezoeken projec ten van Woord en Daad. Belangrijk onderdeel van de reis is eikaars leefwe reld leren kennen. De reis is te volgen via woordendaad.nl/blogs KATS De parkeerplaats op de Zandkreekdam bij Kats is vanaf maandag verleden tijd. Dan begint de aanne mer met het sloopwerk. Het terrein moet weg omdat het onveilig is. Het monument - dat nu nog op de parkeerplaats staat - verhuist naar de parallelweg aan de over kant van de weg. Er komt dit jaar geen glazen huis te staan op Walcheren. Dat laat ini tiatiefnemer Hans Burgs weten. De aan Serious Request verbonden goededoelenactie was wel in gesprek met or ganisaties, maar dat leidde tot niets con creets. Nu wordt gemikt op volgend jaar. ZEELAND5 De kleren Frank Balkenende Middelburg De zaken gaan steeds beter, zien Meike Hagenaars en Astrid Prent van damesmo dewinkel Wit Zo in Middelburg ook. Maar of dat alleen komt door de economie, is de vraag, zegt Astrid. „We zien zeker dat er meer mensen bij ons kleding kopen. Maar we proberen klanten ook steeds weer te verrassen en de afstand tot hen klein en per soonlijk te houden. Dat is, denken wij, net zo belangrijk als dat het goed gaat met de economie." De zaak aan de Langeviele valt op door haar inrichting. Niet alleen de vloer en de pinautomaat is wit, zelfs de twee vogels in de winkel zijn dat. En er hangt natuurlijk Astrid Prent (links) en Meike Hagenaars van Wit Zo. FOTO RUBEN OREEL witte kleding; in de zomer meer dan in de winter. Wit Zo draait nu ruim twee jaar, is niet volge stouwd, heeft een we kelijks wisselende collectie en kle ding kost er niet meer dan een euro of 50. „We zijn al een keer verhuisd naar een groter pand. Of we verder willen groeien? Voorlo pig niet omdat we dat persoonlijke willen behouden, maar zeg nooit nooit."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 30