En nu het echte werk tegen Engeland IS1 - rfetfüL* A v I l^RggSi» 25 De Nederlandse hockeymannen kregen maandag een pak slaag. Van Belgen die hier werden opgeleid in onze hoofdklasse. Ten koste van eigen talent. Is dat slim? rails'. sas ÜSi:::: MarkCaljouw simpel verder Raikkönen nog jaar bij Ferrari Zure nederlaag Kiki Bertens f ja", antwoordde Vincent Vanasch H op de vraag Hl waarom hij zo goed H had gekeept tegen Nederland, „ik ken die jongens door en door en weet wat ze doen". De doelman van België stond een paar seizoenen onder de lat bij Oranje Zwart en kreeg daar op de trainingen honderden straf- corners van Mink van der Weer den op zich afgevuurd. Hij kent de patronen. Tegen veel andere Oranje-internationals speelde hij ook wekelijks. Alle Belgische uitblinkers in de klinkende 5-0-zege op Nederland op het EK in Amstelveen speelden enige tijd in de hoofdklasse. Ze leerden hockeyen in België, om beter te worden zochten ze de sterkste competitie ter wereld op. Wij Nederlanders hebben zo onze concurrentie versterkt. En die bui tenlanders in de hoofdklasse - want het zijn niet alleen Belgen - staan de doorgroei van Hollands talent in de weg. Het is een stok paardje van bondscoach Max Cal- das, die vindt dat lang niet alle im porthockeyers iets toevoegen. Quotum De discussie over buitenlanders in de hoofdklasse dateert al van vo rige eeuw. Het probleem: spelers uit de EU zijn vanwege het vrije verkeer van werknemers niet te weren. De hockeybond kan geen quotum invoeren. Dus moeten clubs het onderling afspreken. Een paar keer was een herenakkoord dichtbij, maar de handen waren nog niet geschud of er was een club die de afspraak schond. Want: sancties waren er niet. Nu het Nederlandse mannen- hockey al jaren wacht op een in ternationale hoofdprijs, is dit een goed moment om de discussie nieuw leven in te blazen. „Ik deel de zorgen van Max. Maar de clubs gaan hier nooit uit komen", zegt Madeleine Buise. Ze is voorzitter van de Hoofdklasse CV. „De ver enigingen hebben hun hart bij het Nederlands elftal liggen, heus. Maar zij betalen de salarissen. Uit eindelijk is het: clubs eerst. Het gat tussen de jeugd en het eerste team is te groot. De opleiding moet be- W De discussie over buitenlanders in de hoofdklasse dateert al van vorige eeuw ter. Anders wordt het gat gedicht met een buitenlander." Ook bij de hockeybond erkent men het hoge aantal buitenlandse spelers in de hoofdklasse, zegt be stuurslid tophockey heren Ste- phan Veen. „We zetten in op een betere jeugdopleiding. In onze na tionale teams, maar we delen ook de kennis met de clubs. We hopen dat de talenten op alle fronten eer der klaar zijn voor het spelen in de hoofdklasse en dat clubs daar ook voor kiezen." De kritische oud-international Rob Reekers deed jaren geleden onderzoek naar buitenlanders in de hoofdklasse. Zijn conclusie: te veel, lang niet allemaal een meer waarde en ze blokkeren de eigen jeugd. Zijn mening is onveran derd. „Ze komen kennis, kunde en een zak geld ophalen en zijn dan weer weg." Reekers denkt dat de oplossing niet bij de clubs ligt. „De bond moet creatief zijn. Stel een salarisplafond in of extra voor waarden voor buitenlanders." Structuur Reekers benadrukt dat het succes van België niet alleen in onze hoofdklasse ligt. „De Nederlander Bert Wentink heeft daar jaren ge leden een goede structuur neerge zet, ze plukken nu de vruchten." Wellicht kan de invoering van de Hockey Pro League in 20t9 onbe doeld helpen. In het systeem met interlands zijn clubs hun interna tionals vermoedelijk vaak kwijt. Wellicht weerhoudt dat ze van het kiezen voor buitenlanders. UITSLAGEN wedstrijdje prijsschie ten op het EK in Am stelveen (to-o winst op Tsjechië) kijken de Ne derlandse hockeysters met vertrouwen uit naar de halve finale morgen tegen Enge land. Een lekker opwarmer tje voor de halve finale. Meer had de laatste groepswedstrijd van de Oranjedames tegen het extreem zwakke Tsje chië niet om het lijf. De teller stokte uiteindelijk bij dubbele cijfers; 10-0. Halverwege stond het al 6-o door doelpunten van Caia van Maasakker (tweemaal strafcorner), Margot van Geffen, Kitty van Male, Kelly Jonker en Laurien Leu- rink. In de tweede helft liep Nederland uit naar ïo-o via goals van Ireen van den Assem (straf corner), Leurink, Lide wij Weiten en Marloes Keetels. Na drie zeges in de poule wacht Nederland morgen om 20.00 uur een tegenstander van een ander kaliber. Angstgegner Engeland welteverstaan, de ploeg die vorig jaar in Rio de olympische titel weg kaapte voor de neus van Nederland. HOCKEY EK IN AMSTELVEEN f 9ë>lA/ER woensdag 23 augustus 2017 BADMINTON Mark Caljouw heeft gisteren op overtui gende wijze de tweede ronde gehaald bij het we reldkampioenschap bad minton. De Nederlander was in de eerste ronde van het mannenenkelspel met 21-17 21-6 te sterk voor Ni- luka Karunaratne uit Sri Lanka. Caljouw speelt in de tweede ronde tegen Ajay Jayaram uit India. In het ge- mengddubbelspel eindigde het toernooi in de tweede ronde voor Jacco Arends en Selena Piek. Het Oran jeduo, dat maandag won van het Franse koppel Jor dan Corvee en Anne Tran, maakte het de als vierde geplaatste Chinezen Nan Zhang/Yinhui Li wel lastig: 16-21 21-19 17-21. AUTOSPORT De Finse coureur Kimi Raikkönen (37, foto) zit ook volgend jaar in de Formule 1 achter het stuur van een Ferrari. De Italiaanse renstal ver lengde gisteren het con tract met de wereldkampi oen van 2007. Raikkönen, die twintig overwinningen in de koningsklasse van de autosport op zijn naam heeft staan, is momenteel de nummer vijf van de WK- stand met 116 punten. Hij debuteerde in 2001 bij Sauber en stapte vervol gens over naar McLaren. In zijn eerste jaar bij Ferrari veroverde Raikkönen direct de wereldtitel. Na twee sei zoenen bij Lotus keerde hij weer terug bij Ferrari. TENNIS Een week voor de US Open heeft tennisster Kiki Bertens ook in New Haven een teleurstelling moeten incasseren. De 25- jarige Westlandse verloor in de eerste ronde van het Amerikaanse hardcourt- toernooi van de Belgische qualifier Elise Mertens: 6-4 4-6 2-6. Bertens had eer der dit jaar in de kwartfina les in Hobart ook al verlo ren van Mertens. Vier Ne derlandse tennissers pro beren deze week een plek te bemachtigen in het hoofdtoernooi van de US Open. Arantxa Rus, Quirine Lemoine en Lesley Kerk- hove doen bij de vrouwen mee aan het kwalificatie toernooi. Bij de mannen is dat Igor Sijsling. De Belgische beulen hebben we zelf opgeleid Rik Spekenbrink Amstelveen Vrouwen Groep A: België - Spanje (2-1), Neder land -Tsjechië (10-0). Stand: 1Nederland (3-9), 2. België (3-6), 3. Spanje (3-3), 4. Tsjechië (3-0) Programma Nederland Vandaag 20.00 uur Nederland - Oostenrijk (M) Morgen 20.00 uur Nederland - Engeland (Halve finale vrouwen) AMSTELVEEN Na een Rabo EuroHockey 5 li? v. H»W^, *rS, -»\r- iMfit .T' Sebastien Dockier heeft de Belgen op 1-0 gebracht in de interland tegen Nederland, die eindigde in 5-0. fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 25